, czwartek 25 lipca 2024
Przyszłość czesko-polskiej współpracy
Ważnym elementem projektu „InfoSpace” były także wirtualne wizyty partnerów projektu na pograniczu francusko-niemieckim, skąd partnerzy projektu czerpali dobre praktyki w zakresie zarządzania informacją transgraniczną i transnarodową.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Przyszłość czesko-polskiej współpracy

REDAKCJA, MAT. PRAS.
Blisko rok trwały prace nad podsumowaniem dotychczasowej współpracy transgranicznej w Euroregionie Śląsk Cieszyński oraz wyznaczeniem kierunków jej dalszego rozwoju. Powoli zbliża się także termin, w którym opublikowana zostanie aktualizacja strategii przyszłej współpracy terytorialnej w Euroregionie Śląsk Cieszyński w odniesieniu do nowego okresu programowania na lata 2021-2027. Co to oznacza dla mieszkańców przygranicznego regionu?

Podobnie jak w codziennym życiu, każde podsumowanie daje możliwość wyznaczenia nowych celów uwzględniając dotychczasowe doświadczenia i zmieniające się oczekiwania. Takie też było założenie założenia polsko-czeskiego projektu „InfoSpace”, realizowanego wspólnie przez polską i czeską stronę Euroregionu Śląsk Cieszyński oraz stowarzyszenie Człowiek na granicy.

- Przez blisko rok prowadziliśmy warsztaty i zbieraliśmy odpowiedzi i sugestie od podmiotów i osób aktywnie zaangażowanych w rozwijanie polsko-czeskiej współpracy transgranicznej, w tym beneficjentów programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński. Dzięki temu zaktualizowana strategia odnosząca się do nowego okresu programowania na lata 2021-2027 służyć będzie polskim i czeskim samorządom lokalnym, ich jednostkom organizacyjnym i innym podmiotom z obszaru Euroregionu do inicjowania i wdrażania przyszłych aktywności transgranicznych – podsumowuje Bogdan Kasperek, dyrektor biura Euroregionu Śląsk Cieszyński, dodając, że strategia przyczyni się do osiągnięcia celu przedsięwzięcia - podniesienia poziomu rozwoju współpracy transgranicznej w Euroregionie, bowiem stanowić będzie narzędzie umożliwiające kompleksowe podejście do realizacji transgranicznych aktywności.

Zaktualizowany dokument strategiczny będzie wyznaczał kierunek przyszłych inicjatyw o charakterze transgranicznym, a więc polsko-czeskich projektów obejmujących m.in. wspólne wydarzenia i inwestycje, które będą realizowane przy wsparciu unijnych środków i będą realizowane do końca 2027 roku. - Ważne, że przy tworzeniu swego rodzaju mapy dla przyszłych inicjatyw transgranicznych brali udział przedstawiciele samorządów i organizacji, które aktywnie działają i sami przygotowują polsko-czeskie projekty. Pozwoliło to na uchwycenie oczekiwanych kierunków zmian, które powinny być uwzględnione w nowym okresie programowania - wyjaśnia Petra Slováček Rypienová, reprezentująca w projekcie „InfoSpace” stowarzyszenie Człowiek na granicy.

Ważnym elementem projektu „InfoSpace” były także wirtualne wizyty partnerów projektu na pograniczu francusko-niemieckim, skąd partnerzy projektu czerpali dobre praktyki w zakresie zarządzania informacją transgraniczną i transnarodową. W sumie odbyły się dwie takie wizyty, a ich efekty z pewnością będą uwzględnione w ramach rozwijania modelowego zarządzania informacją transgraniczną w Euroregionie Śląsk Cieszyński.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama