, sobota 13 kwietnia 2024
Lato w Dworze Kossaków
Przez najbliższe trzy miesiące w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich odbywać się będą różnorodne wydarzenia kulturalne. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Lato w Dworze Kossaków

DR
Znamy program tegorocznego cyklu letnich imprez kulturalnych Artystycznego Lata u Kossaków, który rozpoczyna się już 7 czerwca. Przez najbliższe trzy miesiące w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich odbywać się będą różnorodne wydarzenia kulturalne – warsztaty plastyczne i ceramiczne, warsztaty z robotyki, zajęcia uczące logicznego myślenia, pokazy młodych artystów i ich wykładowców, plener rzeźbiarzy, spektakle i recital, spotkania podróżnicze. Lato u Kossaków zakończy jarmark dzieł powstałych w 2019 roku.

Jako pierwsze w programie znalazły się Warsztaty Działań Kreatywnych, które są organizowane już od ośmiu lat. Od 7 do 14 czerwca Górki Wielkie odwiedzą wykładowcy i studenci z wyższych szkół artystycznych z Polski oraz Czech – poza prezentacją twórczości własnej poprowadzą także Graficzną Akademię Umiejętności, czyli warsztaty z prasą graficzną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod koniec czerwca odbędą się warsztaty malarskie z Adamem Molendą (wiek +14) oraz warsztaty dla dzieci z robotyki z Misją Robot.

W lipcu będziemy „podróżować” do Nepalu z Marianną Konieczną oraz do RPA i Suazi z Joanną Dragon, a 13 lipca odwiedzi nas Teatr Gry i Ludzie ze spektaklem lalkowym o Kacperku. W ramach Artystycznego Salonu Kossaków odbędą się warsztaty ceramiczne z Bogdanem Kosakiem.

Tradycyjnie w sierpniu odbędzie się już XII Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy oraz letni koncert u Kossaków, w tym roku z udziałem Katarzyny Dendys-Koseckiej (recital muzyki Edith Piaf). W sobotę, 10 sierpnia z okazji 130. rocznicy urodzin pisarki Zofii Kossak zostanie zaprezentowany monodram: Usta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak w wykonaniu Joanny Gruszki (bilety w cenie 30 zł do nabycia od 1 lipca). W niedzielę, 18 sierpnia będzie można wziąć udział w warsztatach techniki japońskiej Kumiko.

Artystyczne Lato u Kossaków 2019 zakończy VI Jarmark Kultury i Sztuki, podczas którego będzie można nabyć obrazy, grafiki i rzeźby powstałe w 2019 roku.

Zbliżające się lato warto spędzić w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”!

ARTYSTYCZNE LATO U KOSSAKÓW 2019

CZERWIEC

07-14.06 VIII Warsztaty Działań Kreatywnych
Po raz ósmy będziemy gościć studentów i wykładowców wyższych szkół artystycznych w ramach Warsztatów Działań Kreatywnych. W tym roku odwiedzi nas około 10 uczelni z Polski i Czech. Tematem przewodnim tegorocznych Warsztatów będzie Firma portretowa. Jest to nawiązanie do twórczości St. I. Witkiewicza, skoligaconego z rodziną Kossaków poprzez małżeństwo z Jadwigą Unrug. Zadania dla studentów obejmować będą zagadnienia z zakresu: ilustracji, grafiki, malarstwa oraz instalacji, z naciskiem na interdyscyplinarność w poszukiwanych rozwiązaniach.

8-12.06, 19.00 Rozmowy o Sztuce
W ramach WDK odbędą się także specjalne pokazy młodych artystów i ich wykładowców. Każda z zaproszonych uczelni zaprezentuje swoją twórczość lub swoją pracownię podczas wieczornego spotkania w ramach Rozmów o Sztuce. Wstęp wolny.

10-12.06, 15.00-17.30 Graficzna Akademia Umiejętności
W ramach Akademii Umiejętności odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez studentów i wykładowców. Uczestnicy AU będą mogli zapoznać się z zawodem grafika/ilustratora, własnoręcznie wykonać matrycę graficzną i wykonać z niej odbitkę. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

23.06, 10.00-16.00 Letnia Wymienialnia Książek
W ramach Wymienialni będzie można odświeżyć swoją domową biblioteczkę, dając drugie życie książkom, które z różnych przyczyn nie są już nam potrzebne – każdy z nas z pewnością ma takie pozycje na swojej półce. Wymienialnia opiera się na zasadzie „książka za książkę”. Wstęp wolny.

23.06, 10.00-13.15 Warsztaty z robotyki z Misją Robot

10.00-11.00 Spotkanie z robotami
Podczas warsztatów dzieci korzystając z edukacyjnych zestawów klocków LEGO WeDo zbudują ciekawą konstrukcję. Zajęcia pozwalają dzieciom odkryć fascynujący świat techniki, mechaniki i robotyki podczas świetnej zabawy. Uczestnicy z entuzjazmem biorą udział w zajęciach, podczas, których nie tylko budują roboty, ale również je programują.

11.15-12.15 Pomóż Scottiemu
Scottie Go! to zajęcia uczące logicznego myślenia i pokazujące, że nowoczesne technologie pozwalają łączyć zabawę z nauką. Scottie to kosmita, którego statek rozbił się na Ziemi. Zadaniem uczestników jest udzielenie mu pomocy i wspólne naprawienie jego statku, a następnie zaprogramowanie go w sposób umożliwiający Scottiemu powrót do domu.

12.30-13.15 Ozobotowe spotkanie z programowaniem
Podczas warsztatów każde dziecko zaprogramuje trasę dla Ozobota. Zadba, aby na trasie pojawiło się mnóstwo zakodowanych poleceń, które Ozobot będzie odczytywał i wykonywał. Zajęcia mają na celu wprowadzenie uczestników w świat nowych technologii oraz pobudzenie ich ciekawości i kreatywności, ucząc przy okazji logicznego myślenia.
Obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje o przebiegu zajęć: 602 362 133, misjarobot@gmail.com

29.06, 11.00-14.00 Artystyczny Salon Kossaków; Materia znikania – warsztaty malarskie z Adamem Molendą
Obowiązują wcześniejsze zapisy. Warsztaty malarskie będą miały na celu przedstawienie współczesnych problemów malarskich, ukazania interdyscyplinarności sztuki oraz pobudzenia wrażliwości estetycznej. Uczestnicy, pracując w plenerze parku Kossaków, na stanowiskach otaczających pnie drzew, będą poszukiwać oraz analizować kolor, fakturę oraz formy najbliższe idei malarstwa materii. Jest to ciekawa propozycja oraz alternatywny sposób spojrzenia na malarstwo i sztukę współczesną.

Prowadzenie:
Adam Molenda.
Urodził się w 1964 roku w Wodzisławiu Śląskim–Pszowie. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuki w Cieszynie w latach 1986-1992, gdzie uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Norberta Witka w 1992 roku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1989-1993, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowniach: malarstwa prof. Jerzego Nowosielskiego i grafiki prof. Andrzeja Pietscha. Pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się malarstwem. Realizuje również prace z wykorzystaniem wideo. Publikuje teksty związane z teorią sztuki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama