, wtorek 5 marca 2024
Festiwal „Bez Granic” - tu warto być!
29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic odbędzie się w dniach od 1 do 8 czerwca w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Głównymi scenami festiwalu będą Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz Teatr Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Festiwal „Bez Granic” - tu warto być!

DR
Już niedługo rozpocznie się nowy miesiąc - czerwiec, a wraz z nim do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zawita 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic. Na uczestników festiwalu czeka bogaty program, nie tylko pod względem spektakli konkursowych, ale pojawią się również ciekawe spotkania z twórcami, warsztaty, lekcje teatralne dla dzieci, koncerty, wystawy czy spektakle plenerowe – ten największy, dostępny dla wszystkich odbędzie się 7 czerwca na płycie cieszyńskiego Rynku.

„Peregrinus” to nadzwyczajne, plenerowe widowisko teatralne. O godz. 21.00, w piątek 7 czerwca płytą cieszyńskiego rynku zawładnie Teatr KTO z Krakowa, jeden z najważniejszych teatrów polskiego off-u, działający od 1977 roku, znany na całym świecie. Teatr KTO współtworzył wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Europy (De la Revolution, Lille 1989 - spektakl z okazji obchodów 200-lecia Rewolucji Francuskiej, ok. 21 tys. widzów; Uchodźcy, Lipsk 2009 – instalacja teatralna z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, 120 tys. widzów) oraz Polski (Vivat Academia, Kraków 2000 - widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, 2 tys. widzów; Kronika Polska, Kraków 2004 – z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 60 tys. widzów; Zapis, Gdańsk 2005 i Kronika, Nowa Huta 2005 – plenerowe spektakle z okazji 25-lecia powstania Solidarności, 12 tys. widzów).

Znaczenie i rangę Teatru KTO doskonale ilustrują nazwiska współpracowników. Muzykę do jego spektakli komponowali m.in. Janusz Stokłosa, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janusz Grzywacz, Grzegorz Turnau i Paweł Moszumański; scenografię i kostiumy projektowali: Joanna Braun, Zofia De Ines, Joanna Jaśko-Sroka, Zbigniew Szumski, Marek Braun, Krzysztof Tyszkiewicz.

W spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Zonia i realizowanych przez Teatr KTO występowali m.in: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Dymna, Dorota Segda, Ewa Kaim, Hanna Banaszak, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat, Krzysztof Globisz, Zbigniew Zamachowski, Jacek Poniedziałek i Wojciech Malajkat.

„Peregrinus” to wędrujący spektakl uliczny inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji, "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy". Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja "cyfrowa" - smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech. Wstęp dla wszystkich na to wydarzenie jest wolny.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic” zainauguruje profesjonalna, czeska grupa teatralna Cirk La Putyka która wpisuje się w ideę "nowego cyrk". Oprócz praskiego teatru, w konkursowym programie zobaczymy pięć spektakli polskich, w tym jeden w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego oraz dwa spektakle z Czech oraz jeden ze Słowacji. - Najlepszy spektakl 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic wybierze publiczność, w głosowaniu które odbywać się będzie po zakończeniu każdego występu. W ten sposób Złamany szlaban trafi do twórców, którzy dostarczą festiwalowej publiczności najwięcej emocji, urzekając ją zarówno przedstawioną historią, jak i zastosowanymi środkami wyrazu – wyjaśnia Petra Slováček Rypienová reprezentująca stowarzyszenie Člověk na hranici, które wraz z Solidarnością Polsko-Czesko-Słowacką organizuje obecnie festiwal teatralny Bez Granic.

W programie festiwalu znalazły się także spotkania z twórcami, warsztaty i lekcje teatralne dla dzieci, koncerty, wystawy oraz spektakle plenerowe. Niezwykle istotnym elementem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu będą wydarzenia związane z projektem IMPULS 1989, w ramach którego organizatorzy przypominać będą mały kawałek historii Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, przedstawiając świadectwo bohaterskich czasów oraz upamiętniając rocznicę Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej we Wrocławiu, w tym także jego wpływ na wzajemne powiązania, głównie w zakresie kultury.

29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic odbędzie się w dniach od 1 do 8 czerwca w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Głównymi scenami festiwalu będą Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz Teatr Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Szczegółowe informacje o programie oraz biletach dostępne są na stronach: www.borderfestival.eu oraz www.cloveknahranici.eu. Bieżące przygotowania do festiwalu można śledzić na profilu fb festiwalu oraz oficjalnym wydarzeniu: Festiwal Teatralny Bez Granic / Festival divadelní Bez Hranic.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama