, wtorek 23 kwietnia 2024
Druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry
Festiwal potrwa przez trzy pełne dni, a wydarzenia festiwalowe będą się odbywały od 7 rano do 1 w nocy. Można więc powiedzieć, że przez cały weekend Wisła bez oddechu będzie żyła literaturą.  fot: wisla.plDodaj do Facebook

Druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry

REDAKCJA, MAT. PRAS.
Kilkudziesięciu autorów i autorek, trzy duże koncerty, dokładnie 45 spotkań literackich na najwyższym poziomie – to w wielkim skrócie druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Festiwal rusza w piątek, 3 czerwca a już w środę i czwartek czekają nas wydarzenia w ramach „prologu”.

Prawie stu autorów i autorek, przedstawiciele reportażu, poezji, literatury pięknej i dziennikarstwa – w Wiśle przez trzy dni nie zabraknie wybitnych przedstawicieli polskiej literatury. Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha po raz drugi sprawi, że w Wiśle, mieście rodzinnym Jerzego Pilcha z literaturą będzie można spotykać się na wiele sposobów – na spotkaniach autorskich, warsztatach, spacerach, dyskusjach czy wycieczkach rowerowych.

- Druga edycja Festiwalu Słowa to przede wszystkim bardzo bogaty program, który na pewno zadowoli wszystkich miłośników literatury i nie tylko. Czekają nas spotkania na trzech scenach, na Placu Hoffa, w Bibliotece i nad Wisłą, w Parku Kopczyńskiego. Dyskusje będą obywały się w różnych blokach programowych: będzie blok „pilchowski”, śląski, ekologiczny oraz głównym bloku, który odpowie na pytanie „Czy lepsza przyszłość jest możliwa” – tłumaczy Andrzej Drobik, dyrektor programowy festiwalu.

Pełen program zobaczyć można na stronie www.granatowegory.pl, w wersji papierowej będą dostępne w punkcie informacyjnym festiwalu. Sam festiwal będzie odbywał się niemal w całym centrum Wisły – na Placu Hoffa, w Domu Zdrojowym, nad rzeką, w Parku Kopczyńskiego, w Domu Zborowym, w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka, w budynku dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko i oczywiście w amfiteatrze, gdzie odbędą się niezwykłe koncerty w ramach Granatowych Gór.

- W tym roku przywitają nas niesamowici artyści, którzy zagoszczą w wiślańskim amfiteatrze. W piątek rozpoczniemy od koncertu Fisz Emade Tworzywo, w sobotę czeka nas projekt Opla, Stasiuk, Trzaska, a w niedzielę – Kuba Badach w repertuarze Andrzeja Zauchy. Zapraszamy na koncerty, bo w wiślańskim amfiteatrze na pewno czekają nas niezwykłe emocje – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Bilety na koncerty dostępne są na stronie kupbilecik.pl. W przypadku Fisz Emade Tworzywo i Kuby Badacha ceny biletów to 70 złotych, projekt Opla Stasiuk Trzaska – 50 zł. Dostępny jest także karnet trzydniowy w promocyjnej cenie 150 złotych. Koncerty to nieliczne płatne atrakcje na festiwalu – oprócz tego dostępne są bilety na warsztaty – tu też będzie się sporo działo. Będą warsztaty z redagowania tekstów z Julianą Jonek-Springer, dziennikarskie z Markiem Szelesem i trochę bardziej niezwykłe, jak choćby koronkarskie z koronczarkami z Koniakowa i Grzegorzem Kasdepke, znanym pisarzem literatury dziecięcej. Czekają nas też warsztaty fotografowania na rowerze, spotkanie z poezją podczas wycieczki rowerowej z Jakubem Kornhauserem, spacery „Poezja w lesie” z Michałem Książkiem i wiele innych atrakcji. Wszystkie wydarzenia wyszczególnione są na stronie internetowej i na profilach festiwalu w mediach społecznościowych.

Tegoroczny festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha to na pewno sztuka wyboru – wydarzenia będą odbywały się równolegle na wszystkich trzech scenach. Szczególnym zainteresowaniem będą się cieszyły na pewno spotkania związane z agresją Rosji na Ukrainę – to Wisły przyjadę wybitni reportażyści i znawcy tematyki wschodniej. Wisłę odwiedzą m.in. Wacław Radziwinowicz („Creme de la Kreml”, „Soczi. Igrzyska Putina”), Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”, „Wieże z kamienia”), Jacek Hugo-Bader („Dzienniki kołymskie”, „Biała gorączka”), Witold Szabłowski („Rosja od kuchni”) czy Krystyna Kurczab-Redlin („Wowa, Wołodia, Władimir”).

Oczywiście tematów będzie znacznie więcej. W Wiśle pojawią się m.in. Andrzej Stasiuk, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, Janina Bąk, Wojciech Tochman, Magdalena Grzebałkowska i wielu innych. Festiwal potrwa przez trzy pełne dni, a wydarzenia festiwalowe będą się odbywały od 7 rano do 1 w nocy. Można więc powiedzieć, że przez cały weekend Wisła bez oddechu będzie żyła literaturą.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama