, niedziela 23 czerwca 2024
Cieszyn: Zewnętrzny fortepian wrócił na rynek
16 maja zewnętrzny fortepian wrócił na cieszyński rynek. fot: fb/StaszkiewiczGabrielaDodaj do Facebook

Cieszyn: Zewnętrzny fortepian wrócił na rynek

REDAKCJA
Mimo iż grał tylko trzy dni, to o jego "wizycie" w Cieszynie słyszała chyba cała Polska. Po naprawie szkód wyrządzonych przez wandali, który przewrócili ważący ponad 300 kilogramów instrument, 16 maja zewnętrzny fortepian wrócił na cieszyński rynek. Władze miasta oraz producent zgodnie uznali, że chcą łączyć i inspirować mieszkańców oraz turystów muzyką, stąd bardzo szybko zapadła decyzja o powrocie instrumentu.

- Fortepian jest instrumentem, który inspiruje i którego dźwięki mogą dać wytchnienie, stać się chwilą odpoczynku dla każdego przechodnia. Od momentu jego pojawienia się na naszym rynku wzbudzał zaciekawienie, zachęcał do publicznej gry. Mogliśmy obserwować reakcje na muzykę na żywo w przestrzeni Rynku, co ważniejsze towarzyszyć osobom, które zdecydowały się na grę Wiemy, że muzyka, która płynie z tego instrumentu nie tylko cieszy ucho, ale również koi duszę, czego w dzisiejszych czasach bardzo nam potrzeba - komentuje Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Zewnętrzny fortepian pojawił się na cieszyńskim rynku, w czwartek 14 kwietnia. Inauguracyjny występ wykonał Tymoteusz Tomala, rozpoczynając tym samym regularne, plenerowe koncerty, które miały towarzyszyć m.in. przeglądowi filmowemu Kino Na Granicy, a w które zaangażowani mieli być m.in. uczniowie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Cieszynie. Instrument miał jednak przede wszystkim zachęcać mieszkańców i turystów do spontanicznych występów uprzyjemniając tym samym przebywanie na cieszyńskim rynku. Pojawienie się instrumentu w Cieszynie to efekt bezpłatnego wynajmu. Podczas gali XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach miasto wygrało bowiem voucher uprawniający do miesięcznego korzystania z fortepianu. Instrument został jednak zniszczony w nocy z soboty na niedzielę (16-17 kwietnia). Sprawcami okazali się dwaj 23-latkowie, którzy krótko po incydencie na cieszyńskim rynku zostali zatrzymani przez cieszyńską straż miejską.

- Zaistniała sytuacja związana z przewróceniem fortepianu była dla nas zaskakująca, ale natychmiast postanowiliśmy, że instrument musi jak najszybciej wrócić na cieszyński Rynek. Było to dość skomplikowane, z uwagi na toczącą się ogólnopolską akcję „Cadenza on Tour”, w trakcie której nasze fortepiany podróżują po całej Polsce według ustalonego harmonogramu. Jako producent jednak zaangażowaliśmy wzmożone siły i środki, żeby się to udało. Cieszy nas fakt, że fortepian dokończy swoją przygodę w Cieszynie, dostaliśmy bardzo dużo pozytywnych wiadomości z całej Polski. Pokazuje to tylko siłę drzemiącą w muzyce, oraz to, jak ważna jest w przestrzeni publicznej. Cadenza ma przede wszystkim inspirować oraz budować i wzmacniać więzi pomiędzy ludźmi - komentuje Łukasz Siódmok, prezes Fulco System.

Fortepian powrócił do Cieszyna 16 maja i pozostanie tam prawie do końca miesiąca. Obecność Fortepianu Cadenza na rynku zakończy się zaraz przed rozpoczęciem tam prac remontowych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama