, poniedziałek 20 maja 2024
Krystyna Prońko wystąpi w Strumieniu  (konkurs)
Koncert Krystyny Prońko odbędzie się sobotę 8 lutego o godz. 19:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu.  fot: Kuba Karlowski / www.pronko.plDodaj do Facebook

Krystyna Prońko wystąpi w Strumieniu (konkurs)

UM
Krystyna Prońko wystąpi w Strumieniu  (konkurs)

„Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”… kto nie zna tych i wielu innych utworów legendy polskiej piosenki i wokalistyki jazzowej Krystyny Prońko? W sobotę 8 lutego o godz. 19:00 będziemy mieli okazję usłyszeć artystkę na żywo w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. Krystyna Prońko wystąpi w swoim recitalu śpiewając przy dźwiękach fortepianu.

Krystyna Prońko

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka. Dyplom magistra sztuki w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 1973r.wystąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek " Po co ci to chłopcze" i " Umarłe krajobrazy" I nagroda W 1975 r powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór "Niech moje serce kołysze ciebie do snu " (J. Koman, M. Dutkiewicz ) Interpretacja ta zdobyła nadto tytuł piosenki roku 1975 w plebiscycie magazynu "Non Stop"

W tym samym roku rozpoczęła studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej akademii Muzycznej w Katowicach (ukończone z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki w 1979 r), nie przeszkodziły udziałowi w prestiżowych festiwalach i koncertach oraz w nagraniach kolejnych płyt i kaset, lub w nagraniach licznych programów TV. Piosenki w jej wykonaniu były stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów " Trojki " czy telewizyjnego " Studia Gama", a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia) ,Dreźnie Biorąc udział w KFPP w Opolu.

Oprócz jazzu i rocka Krystyna Prońko z powodzeniem śpiewa również muzykę współczesną. W 1988r wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego " Relief IV " na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie CD "Polish Perkusion Works" wydanej przez brytyjska firmę Olympia. W latach 1987 89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in.Mszę Jazzową z udziałem chóru Brnenskich Madrygalistów . Wysoką pozycję K.Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych w takich krajach jak: USA, Niemcy, Kanada, Szwecja. Norwegia, Austria, Anglia, Australia, Czechy, Słowacja, Kuba, Bułgaria, Grecja, kraje byłego ZSRR-Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia. Brała tez udział w bardzo prestiżowych imprezach, Festiwalach Kultury Polskiej w Moskwie, Pradze i Berlinie.

Koncert Krystyny Prońko odbędzie się sobotę 8 lutego o godz. 19:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. Bilety w cenie 55 zł są dostępne w biurze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu przy ulicy Młyńskiej 14, w godzinach pracy biura. Istnieje również możliwość zakupu biletów za pośrednictwem przedpłaty na konto Ośrodka Kultury (więcej informacji na: www.emgok.pl oraz pod numerem telefonu: 33 857 01 74).

Na godzinę przed wydarzeniem będzie czynna kawiarenka, a na czas trwania koncertu strumieński „emgok” nieodpłatnie zapewnia profesjonalną opiekę nad dziećmi w sali zabaw. Chęć skorzystania z tej możliwości należy zgłosić przy zakupie biletu.

UWAGA KONKURS !

Organizatorzy koncertu przekazali dla naszych czytelników podwójne zaproszenie na to wydarzenie. Można je wygrać w konkursie, który polega na odpowiedzi na proste pytanie: Jak nazywał się rodzinny zespół założony w 1968r., w którym amatorsko śpiewała Krystyna Prońko? Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres redakcja@gazetacodzienna.pl. W treści prosimy również o podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu, pod który skontaktujemy się w przypadku wygranej. Konkurs trwa do piątku 31 stycznia 2020 r., do godz. 12:00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama