, czwartek 20 czerwca 2024
Jan Sarkander oraz Stefan Wyszyński patronami 2020 roku na Śląsku
Rok 2020 będzie Rokiem św. Jana Sarkandra oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego – postanowili radni podczas styczniowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. fot: Tomasz Żak / UMWS



Dodaj do Facebook

Jan Sarkander oraz Stefan Wyszyński patronami 2020 roku na Śląsku

MM
Rok 2020 będzie Rokiem św. Jana Sarkandra oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O uczczeniu pochodzącego ze Skoczowa kapłana i męczennika oraz "Prymasa Tysiąclecia" zdecydowali śląscy radni podczas styczniowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Podjęcie przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały ogłaszającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Sarkandra związane jest z 400 rocznicą śmierci pochodzącego ze Skoczowa Kapłana i Męczennika. Jan Sarkander zmarł w wyniku okrutnych tortur w Ołomuńcu 17 marca 1620 roku. Chcąc uchronić parafię, której był proboszczem przed pacyfikującymi miejscowości Moraw Lisowczykami wyszedł wraz z grupą parafian na przedmieścia Holeszowa niosąc monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Został niesłusznie posądzony o zdradę i współpracę z najeźdźcami. Stosując tortury chciano go zmusić do ujawnienia tajemnicy spowiedzi hetmana Moraw, barona Lobkovica. Św. Jan Sarkander nie uległ prześladowcom, pozostając wiernym swemu sumieniu.

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego zdecydowali także, o uhonorowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego z racji zakończenia trwającego od 19 lat procesu jego beatyfikacji. Jest to jednocześnie złożenie hołdu jednej z największej postaci w najnowszej historii Polski – duchownego, który przeprowadził rodzimy kościół przez czasy represji systemu komunistycznego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

obrzydliwe zagrywki kato-bolszewii...
[nb Sarkander to jedna z m i l i o n ó w ofiar krwawych rzezi i wojen religijnych jakie kościół rzymski prowadził nie tylko w Europie - że akurat on został wyróżniony nic dziwnego - ma być symbolem niezłomnej walki biednych katolików z okrutnymi protestantami, do tego podkreślać interpretację spowiedzi nie jako narzędzia panowania nad owczarnią, ale magicznego obrzędu otwierającego barankom wrota do nieba - tyle, tylko tyle i aż tyle/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama