, czwartek 20 czerwca 2024
Dzwonię do Pana/ Pani w sprawie wieży Play….
Wprawdzie naszej redakcji udało się w końcu zdobyć pytania jakie padły w ankiecie jak również jakie są jej wyniki, jednak ich ocenę pozostawiamy naszym czytelnikom.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Dzwonię do Pana/ Pani w sprawie wieży Play….

UM
Znamy już treść i wyniki ankiety w sprawie wieży Play. Zabrakło jednak najważniejszego pytania o to „czy władze miasta powinny nadal podejmować działania zmierzające do zmiany lokalizacji wieży Play”?

Lokalizacja wieży Play w Cieszynie od samego początku jest kontrowersyjna. Wydane urzędnicze decyzje bez zastanowienia nad ich skutkami chronione były jak zawsze przepisami. Podobnie sposób zachowania władz wobec sprzeciwiających się wieży mieszkańców pozostawia wiele do życzenia. I choć głos cieszyniaków brzmiał wyraźnie, że nadajnik w Cieszynie jest potrzebny, ale jego lokalizacja już nie koniecznie im się podoba, to nie znalazł się sposób by wieża stanęła w innym miejscu. Przez długi czas obserwowaliśmy żonglerkę zarzutami i oskarżeniami.

W efekcie maszt Play stoi, a władze otrzepując się z kurzu niezadowolenia mieszkańców nadal nie widzą w tym swojej winy. Poznaliśmy również wszyscy dość rozczarowujący apel samorządowców do Play, który miał być kolejnym elementem dziwnej strategii. I gdy już wydawało się, że temat owej wieży zostanie pogrzebany i wszyscy jakoś nauczymy się akceptować to metalowe monstrum, to powrócił on znów w postaci ankiety.

Jak pisaliśmy na łamach naszej gazety jest to dość kosztowny pomysł, biorąc pod uwagę wydany rozkaz przez panią burmistrz by szukać oszczędności, bo miejska kasa świeci pustkami. Świeci nie świeci, ale plan owej strategii należy wykonać, żeby później nie było, że władza nie dotrzymuje słowa. Po za tym żyjemy w demokratycznym kraju więc wszystko musi być też dwa razy droższe.

Wprawdzie naszej redakcji udało się w końcu zdobyć pytania jakie padły w ankiecie jak również jakie są jej wyniki, jednak ich ocenę pozostawiamy naszym czytelnikom. Jedno jest pewne, ta ankieta niczego już w sprawie stojącego masztu nie zmieni. Zabrakło pytania o to „czy władze miasta powinny nadal podejmować działania zmierzające do zmiany lokalizacji wieży Play”. Być może więc ta ankieta posłuży w pracach nad zagospodarowaniem przestrzennym, ale myślę, że jednak zbyt wielkiego wpływu mieć na to nie będzie.

Jak informuje rzecznika UM Katarzyna Koczwara: - Zamówienie ankiety telefonicznej jest częścią większego zlecenia, które ma polegać na opracowaniu analizy wpływu masztu telefonii komórkowej na postrzeganie tej przestrzeni miasta przez jej użytkowników (mieszkańców i turystów). Uzyskana analiza będzie stanowiła pomocniczy materiał planistyczny do projektu planu miejscowego w zakresie uzyskania wiedzy na temat akceptacji społecznej ewentualnych przyszłych działań dotyczących zagospodarowania terenów na obszarze śródmieścia miasta, w odniesieniu do wysokości zabudowy. I biorąc pod uwagę te okoliczności ułożono pytania do ankiety.

Ankieta – pytania i wyniki:

Czas realizacja badania: 9-10 grudnia 2019, próba: losowo-kwotowa, jednostka badania: pełnoletni mieszkańcy Cieszyna, wielkość próby: N=500, błąd oszacowania 4,1%, próg ufności 0,95

Technika badawcza: badanie realizowane metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)

Większa cześć badanych mieszkańców deklaruje, że nie widziała nowego masztu telefonii komórkowej (58 proc.). Ponad połowa badanych, którzy widzieli maszt jest zadania, że konstrukcja nie wpłynęła na krajobraz miasta i okolicy (54,6 proc.). Pozostali ankietowani, którzy uważają, że budowla zmienia okolicę wskazują jej negatywny wpływ na krajobraz miasta (81,7 proc.).

Pytanie: Czy w ostatnim czasie widział(a) Pan(i) nowy maszt telefonii komórkowej (Play), który stanął w Cieszynie obok Wzgórza Zamkowego? Ponad połowa respondentów twierdzi, że nie widziała w ostatnim czasie nowego masztu telefonii komórkowej w Cieszynie obok Wzgórza Zamkowego (58 proc.). Na ten maszt zwróciło uwagę 42 proc. ankietowanych.

Pytanie: Czy Pana/i zdaniem maszt wpłynął na krajobraz miasta i okolicy? Blisko 55 proc. ankietowanych, którzy widzieli maszt jest zdania, że nie wpłynął on na krajobraz miasta i okolicy. Przeciwnego zdania jest niespełna 39 proc. respondentów. Prawie 7 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Pytanie: Proszę ocenić w jaki sposób nowy maszt wpłynął na krajobraz miasta: W opinii negatywnie wpłynął na krajobraz miasta. Takiego zdania jest ogółem prawie 82 proc. zapytanych. Pozytywny wpływ dostrzega łącznie ponad 16 proc. ankietowanych.

Turyści: Większa cześć badanych turystów zadeklarowała, że nowy maszt telefonii komórkowej ma wpływ na krajobraz Cieszyna. Opinię taką wyraziło 88% ankietowanych. Jedna trzecia badanych oceniła wpływ nowego masztu jako negatywny (32%), z kolei jedna dziesiąta z nich uznała, że konstrukcja ma pozytywny wpływ na krajobraz miasta (10%). Blisko połowa ankietowanych turystów stwierdziła neutralny wpływ masztu (46%).

Jak ocenia Pan(i) wpływ masztu telefonii komórkowej zlokalizowanej w sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego na krajobraz Cieszyna?
Większa cześć badanych turystów zadeklarowała, że nowy maszt telefonii komórkowej ma wpływ na krajobraz Cieszyna. Opinię taką wyraziło 88% ankietowanych. Jedna trzecia badanych oceniła wpływ nowego masztu jako negatywny (32%), z kolei jedna dziesiąta z nich uznała, że konstrukcja ma pozytywny wpływ na krajobraz miasta (10%).Blisko połowa ankietowanych turystów stwierdziła neutralny wpływ masztu (46%).

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszyscy pamiętamy co działo się jak dyr.Cok nadużyła finanse publiczne. To też jest żonglowanie publiczną kasą. Tylko niech później nie ma płaczu, że brakuje kasy. Oszczędzają na szkołach i kulturze ale wydają kasę na głupoty. Ta ankieta nie wniosła nic a pytania są debilne. Żeby później nie było płaczu. Media powinny każdy wydatek prześwietlać. Zbyt długo władza robi co chce. I właśnie dobrze, że temat nie jest porzucony, a my przynajmniej wiemy jaki jest ciąg dalszy sprawy. Czekamy na sprawdzanie każdego głupiego wydatku z miejskiej kasy. Brawo redakcja GC

a dajcie juz spokój z tym Play, kogo to interesuje.... zajmijcie się lepiej powietrzem bo się w Cieszynie oddychać nie da....

świetny artykuł-w przejrzysty sposób ukazuje niegospodarność naszych włodarzy w tym "gosposi" i porażkę w negocjacjach odnośnie lokalizacji masztu. Dziwię się, że mieszkańcy i radni pozwalają na taką rozrzutność burmistrzyni.

przestańcie już z tą wieżą
widać, że tak samo psuje krajobraz jak komin i wieża kościelna

znacznie mniej - o pomstę do nieba woła komin szpitala, bo ten z ciepłowni to powiedzmy, że potrzebny

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama