, wtorek 28 marca 2023
XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Co, gdzie, kiedy?
XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę! fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Co, gdzie, kiedy?

Agnieszka Kaczmarczyk
Już 8 stycznia XX, jubileuszowy, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja Jerzego Owsiaka będzie zbierać pieniądze na zakup sprzętu ratującego życie wcześniaków oraz pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet, które chorują na cukrzycę.

Jubileuszowy XX finał WOŚP już w najbliższą niedzielę. W finale weźmie udział 120 tys. wolontariuszy, zorganizowanych zostanie ponad 1,5 tys. sztabów w całej Polsce oraz 51 za granicą. W całej Polsce odbędzie się mnóstwo imprez, podczas których będą zbierane pieniądze. W zeszłym roku w Cieszynie zebrano 48 096,07 zł, w Wiśle do puszek wolontariuszy trafiło w sumie 20 735,05 zł, w Skoczowie 44 165,85 zł. Czy uda się zebrać równie dużo pieniędzy w tym roku?

Co, gdzie, kiedy?

Cieszyn

O godz. 9.00 na lodowisku w Cieszynie odbędzie się "Pompoślizg", czyli łyżwiarskie szranki, w których zmierzą się 5-osobowe reprezentacje cieszyńskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Odbędzie się pokaz jazdy figurowej na lodzie.

Od godz. 12.00 do 18.00 na Wzgórzu Zamkowym (siedziba sztabu), na najmłodszych czekać będzie sporo atrakcji. Rodzice w tym czasie mogą odwiedzić galerię, gdzie na sprzedaż wystawionych będzie wiele cennych przedmiotów, z których dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji WOŚP. W galerii znajdą się m.in. gadżety z "Bitwy na głosy" oraz zdjęcia z autografami wokalistów z cieszyńskiej ekipy.

O godz. 11.15 na rynku oficjalnie rozpocznie się XX cieszyński Finał. O godz. 16.15 zagra pierwszy zespół. Na scenie będzie można zobaczyć: Markolm Band, Radogost, PRL JAM oraz Plagiat 199. Podczas koncertu odbędzie się licytacja. A o godz. 20.00 tradycyjne Światełko do Nieba.

Dodatkowo w dniu finału odbędzie się akcja "Łowcy chwil" oraz "konkurs kłódkowy". Wszyscy, którzy nie rozstają się z aparatem fotograficznym będą mogli wzbogacić sztabową galerię o zdjęcia finału swojego autorstwa, a sympatyków dobrej zabawy czekają poszukiwania 20 kłódek w strategicznych miejscach Cieszyna. Szczegóły konkursu będzie można znaleźć w siedzibie sztabu w dniu finału. - Na cieszyńskich ulicach będzie kwestować 140 wolontariuszy. Tyle otrzymaliśmy identyfikatorów. Chętnych było ponad 200 osób. Na Wzgórzu Zamkowym będziemy do godz. 20:00 - mówi Danuta Huczała ze sztabu WOŚP w Cieszynie i zachęca każdego do pomocy.

O godz. 16:00 w sali OSP w Zamarskach odbędzie się Koncert Kolęd na rzecz WOŚP.

Skoczów

Łącznie 160 wolontariuszy odwiedzi Skoczów, Brenną, Dębowiec i mniejsze miejscowości. Od godz. 12.00 do 15.00 na skoczowskim rynku odbędzie się "impreza z sercem". Do wspólnego happeningu: "Pulsujące serce Skoczowa" zapraszają organizatorzy. - Stworzymy żywe, pulsujące serce wokół choinki i fontanny. Młodzież przygotowała układ taneczny do utworu Czesława Niemena. Zapraszam wszystkich chętnych, którzy chcą z nami stworzyć coś niezwykłego - mówi Małgorzata Orawska ze sztabu WOŚP w Skoczowie. Oprócz happeningu zobaczymy: "Jak Wojtek został strażakiem", czyli prezentację sprzętu pożarniczego OSP Gminy Skoczów oraz pokazy pierwszej pomocy. Wystawę poprzedzi parada samochodów OSP, które przejadą na rynek ulicami: Mickiewicza, Targową, Ustrońską.

Imprezy towarzyszące: wystawa fotograficzna "20 lat WOŚP w Skoczowie", zjazd samochodów marki BMW (parking Rynek) oraz wystawa militariów Góreckiego Oddziału Szturmowego. Od godz. 17.00 do 18.30 w Teatrze Elektrycznym odbędzie się koncert wokalistów z programu "Bitwa na głosy" z Cieszyna, a o godz. 20.00 Światełko do Nieba, czyli wystrzał z armaty i pokaz sztucznych ogni na Kaplicówce.

Wisła

Wolontariusze będą kwestować na terenie miasta już od godziny 9.00 rano. Będzie można ich spotkać w centrum, przy wyciągach narciarskich oraz kościołach. Od godziny 14.00 na Placu Hoffa rozpoczną się działania teatralno-cyrkowe w wykonaniu Teatru Wagabunda. Od godziny 15.00 w kinie Marzenie zagrają: KGB (czyli Kabaretowa Grupa Biesiadna), PAPIK / DEUS (rap), BROKENREED (rock), MARKOLM BAND (rock), ANTYRAMA (rock), NEGATION (metal), a o godzinie 20.00 zapłonie wielkie serce na Placu Hoffa!

Zebrzydowice

Początek gminnego finału zaplanowano na godzinę 17.00 w Sali Widowiskowej zamku w Kończycach Małych. W trakcie finału wystąpią dzieci z SP Kończyce Małe oraz znane i lubiane Kończaneczki. Na finał zagra zespół rockowy Insideout, a wszystko to zamknie tradycyjne Światełko do nieba.

Ustroń

W Ustroniu ponad 170 wolontariuszy kwestować będzie na rzecz WOŚP. W akcję włączyły się prawie wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z Ustronia. Zaangażowani są uczniowie i nauczyciele, pracownicy Miejskiego Domu Kultury, Policji, Straży Miejskiej. Wolontariusze pojawią się na ulicach naszego miasta między godziną 9.00 a 15.30.

Rusza również Zbójnicka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przygotuje beskidzką kwaśnicę dla wszystkich chcących wspomóc Jurka Owsiaka. Działać będzie od godziny 10.00 do 20.00 przy Karczmie Góralskiej nad Wisłą w Ustroniu. 300 litrów kwaśnicy zbójnickiej na baraninie warzonej przez wybitnych kucharzy z całej Polski, spróbować będzie można od godziny 14.00. Nie zabraknie pokazów mistrzów kuchni regionalnej i egzotycznej, znanych kapeli góralskich: Dwuosobowa Orkiestra Góralska, Kapela Moniki Wałach, Tekla Klebetnica, Sarpacka, Brynioki, Wałasi, Torka Kaza Nędzy Urbasia.

Dla młodzieży w MDK Prażakówka w Ustroniu, w sali widowiskowej, o godzinie 17.00 odbędzie się koncert zespołu Silesian z live bandem oraz TKZ MUSIC. W trakcie koncertów zarówno w karczmie nad Wisłą jak i w MDK przeprowadzone zostaną licytacje przedmiotów.

Niebieskie patrole

W tegorocznym finale do akcji włączą się "Niebieskie Patrole". W powiecie cieszyńskim pojawi się patrol ze Sznupkiem, czyli policyjną maskotką i będzie kwestował na rzecz WOŚP. Sznupkowy patrol będzie można spotkać w następujących miejscach i godzinach:

11.00 Istebna - pod wyciągiem narciarskim Zagroń
12.00 Wisła - pod wyciągiem narciarskim Soszów
13.00 Ustroń - przy Karczmie Góralskiej nad Wisłą.

Sznupek będzie poruszał sie policyjnym radiowozem typu Land Rover - informuje asp. Rafał Domagała rzecznik prasowy KPP w Cieszynie i zaprasza wszystkich do wspólnego patrolu.

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Ten szczególny dzień łączy wielu ludzi, którzy są chętni pomóc dzieciom w całej Polsce.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Piękny cel ,szlachetny miłosierny popieram na 100%. Jest tylo jeden szczegół o którym sie nie mówi , nawet Owsiak pytany na ten temat milczy mianowicie dostęp chorych do zakupionego sprzętu graniczy z cudem. Jest to za sprawą niestety lekarzy, ktorzy robia rożne sztuczki, aby utrudnić i umilić życie choremu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama