, środa 29 marca 2023
Wznowiono sprzedaż czeskiego alkoholu wysokoprocentowego
Zdaniem GIS nie ma już zagrożenia, by sprzedawany na terenie naszego kraju alkohol z Czech mógł być skażony metanolem.  fot: sxc.huDodaj do Facebook

Wznowiono sprzedaż czeskiego alkoholu wysokoprocentowego

AK
Wznowiono sprzedaż czeskiego alkoholu wysokoprocentowego

Czeskie wytwórnie wódek odbierają nowe banderole od administracji celnej i wznawiają produkcję, wstrzymaną w następstwie całkowitego zakazu sprzedaży oraz eksportu wysokoprocentowych napojów wyskokowych - poinformowała czeska agencja CTK. fot. mat. pras.

Od wtorku, 9 października w Polsce znów można nabyć czeski alkohol wysokoprocentowy. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję cofającą zakaz obowiązujący od 16 września. Podobną decyzję podjęła wczoraj również Słowacja.

Zakaz sprzedaży na terenie Polski alkoholu o zawartości powyżej 20 proc. wprowadzono po tym jak, na terenie Republiki Czeskiej doszło do przypadków zagrożenia życia i zdrowia ludzi, spowodowanych wprowadzeniem do obrotu skażonego alkoholu oraz odnotowanymi przypadkami śmiertelnych zatruć.

GIS uznał za zasadne wydanie decyzji administracyjnej wstrzymującej na okres 1 miesiąca wprowadzanie do obrotu wysokoprocentowych napojów, które zostały wyprodukowane na terenie Republiki Czeskiej. Restrykcje zarządzono w reakcji na wprowadzenie do obrotu alkoholu metylowego, który zabił 25 osób. Całkowicie zakazano sprzedaży oraz eksportu wysokoprocentowych napojów. W następstwie afery czeska prokuratura postawiła zarzuty ponad 40-tu osobom.

9 października Główny Inspektor Sanitarny uchylił zakaz wprowadzania do obrotu napojów alkoholowych powyżej 20 proc. pochodzących z Republiki Czeskiej. Od momentu wydania tej decyzji, (od 16 września) pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowali prawie 70 tys. punktów handlowych, zabezpieczyli ponad 175 tys. butelek alkoholu pochodzącego z Czech. Przebadano ponad 600 próbek. Próbki pochodzące z legalnego alkoholu nie zawierały metanolu w stężeniu przekraczającym obowiązujące normy.

Zgodnie z oficjalną informacją, przekazaną do Głównego Inspektoratu Sanitarnego przez czeskie Ministerstwo Rolnictwa, wyniki śledztwa policyjnego i ustaleń innych organów kontrolnych wskazują, że przedmiotem legalnego eksportu były wyłącznie bezpieczne alkohole pochodzące z legalnej produkcji.


Zdaniem GIS nie ma już zagrożenia, by sprzedawany na terenie naszego kraju alkohol pochodzący z Czech mógł być skażony metanolem. Jednak wciąż ostrzega przed nabywaniem i spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama