, niedziela 19 maja 2024
Czesi ustalili źródło metanolu. Alkohol pochodził z Czech
W wyniku zatruć alkoholem w Czechach, 20 września, czeski minister zdrowia, Leoš Heger, zdecydował o wprowadzeniu całkowitego zakazu eksportu wysokoprocentowych czeskich alkoholi. fot: policja.plDodaj do Facebook

Czesi ustalili źródło metanolu. Alkohol pochodził z Czech

STEFAN MAŃKA
Czeska policja potwierdziła, iż znane jest źródło toksycznego alkoholu. Zatrzymani zostali również dwaj główni podejrzani, którzy według ustaleń zdawali sobie sprawę z rodzaju alkoholu wprowadzonego do obiegu.

- Wiemy, jak toksyczny metanol dostał się na czeski rynek i skąd pochodzi. Wiemy również, kto wymyślił tę mieszkankę, a kto dostarczył surowiec. Szacujemy, że w obiegu może być nawet 15 tys. litrów tego szkodliwego alkoholu - powiedział dla dziennika internetowego iDNES.cz, szef czeskiej policji Martin Červíček.

Jak informuje prokurator Roman Kafka, który od początku nadzoruje sprawę metanolu, pierwszy z dwóch zatrzymanych odpowie za wymyślenie oraz stworzenie zagrożenia, drugi za dostarczenie surowców do śmiertelnej mieszanki. Jak informują czeskie media, obaj zatrzymani, trującą mieszankę stworzyli na przełomie sierpnia i września. Mimo, iż zdawali sobie sprawę z zagrożenia dla zdrowia i życia, z pełną świadomością wprowadzili truciznę do obiegu.

Nie potwierdziły się również medialne informacje o tym, że alkohol pochodził z Polski. Według policji do produkcji trucizny, wykorzystany został czeski metanol, legalnie zakupiony przez opawską firmę produkującą płyn do spryskiwaczy. Skąd trafił on na czarny rynek i do bezpośredniej dystrybucji. Według ustaleń na początku procederu w magazynach opawskiej firmy znajdowało się 15 ton metanolu. Dwie trzecie udało się już zabezpieczyć.

Jak przyznał czeski prokurator, motywem dla którego mężczyźni podjęli się trującego interesu była chęć zysku. Grozi im teraz kara więzienia od 12 do 20 lat więzienia, lub nadzwyczajna kara od 20 do 30 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.

Z powodu zatrucia metanolem w Czechach zmarło dotychczas 25 osób, dalszych 18 nadal przebywa w szpitalach na terenie całego kraju.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Trza się im dać napić tej gorzołki co ją sami wymyślili i do obrotu wprowadzili.

Patrz Pan, a ponoć Czesi tacy solidni! Nie do wiary. Najgorsze jest to, że sugerowali wcześniej polskie pochodzenie gorzałki. Wstyd!

to byly jenom mediální spekulace

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama