, piątek 2 czerwca 2023
Trujący metanol zbiera żniwa w Czechach. Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego
Czeska policja, w Zlinie ujawniła nielegalną rozlewnię, w której oprócz trującego alkoholu, znajdowały się również puste butelki oraz tysiące podrobionych etykiet, znanego czeskiego producenta alkoholu. fot: Izba Celna w KatowicachDodaj do Facebook

Trujący metanol zbiera żniwa w Czechach. Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego

STEFAN MAŃKA
Trujący metanol zbiera żniwa w Czechach. Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego

Porównanie oryginalnej etykiety alkoholu z pojemników o objętości 6 litrów, z podrobioną etykietą umieszczoną na alkoholu zawierającym metanol. fot. Izba Celna w Katowicach

W czwartek, 13.09. informowaliśmy o fali zatruć nielegalnym alkoholem, zawierającym trujący metanol. Na terenie Czech z tego powodu zmarło już 19 osób. Ponad 50, w stanie krytycznym przebywa w szpitalach na terenie całego kraju. Czeska policja, w Zlinie ujawniła nielegalną rozlewnię, w której oprócz trującego alkoholu, znajdowały się również puste butelki oraz tysiące podrobionych etykiet, znanego czeskiego producenta alkoholu. Przed zatruciem trującym metanolem ostrzega również polska policja.

W obawie przed dalszym, nielegalnym obrotem alkoholu, w czwartek wprowadzono zakaz sprzedaży produktów alkoholowych, zawierających więcej niż 40 proc alkoholu, na targowiskach oraz bazarach. Wczoraj czeski minister zdrowia Leosz Heger, rozszerzył zakaz na teren całej Czeskiej Republiki, wprowadzając całkowity zakaz sprzedaży produktów alkoholowych zawierających więcej niż 20 proc. alkoholu.

"Nowy, nadzwyczajny środek zapobiegawczy ma zastosowanie dla wszystkich podmiotów działających na rynku spożywczym, w tym osób pracujących w sektorze usług i zakazuje oferowania do sprzedaży, sprzedaży oraz innych form oferowania do konsumpcji alkoholi zawierających alkohol etylowy powyżej 20 proc., w tym rumu i alkoholu konsumpcyjnego. Zakaz obowiązuje aż do jego odwołania. Nadzwyczajny środek zapobiegawczy obowiązuje od momentu jego ogłoszenia w ogólnokrajowej telewizji oraz radiu, tj. od piątku 14.09. od godziny 19.00" - czytamy w treści rozporządzenia opublikowanego na stronie czeskiego ministerstwa zdrowia.

Złamanie zakazu sprzedaży jest wykroczenie administracyjnym, zagrożonym mandatem w wysokości do 3 mln. koron lub karą więzienia.

Ofiary zatrucia i tajemniczy lek z Norwegii

Na terenie Czech z powodu zatrucia alkoholem metylowym zmarło już 19 osób (11 w województwie morawsko-śląskim), a ponad 50 trafiło do szpitali na terenie całego kraju. Ich stan, lekarza oceniają jako krytyczny. Jak informuje portal karvinsky.denik.cz, do Ostrawy sprowadzony został norweski lek fomepizol, hamujący metabolizm metanolu, wiążąc się z enzymem, który przetwarza metanol w wątrobie. Lek ten stosowany jest w przypadku osób nieprzytomnych, poprzez powolne podanie go do żyły pacjenta. W przypadku przytomnych osób, u których występuje zatrucie metanolem, ograniczenie jego wchłaniania wywołuje się poprzez podanie alkoholu etylowego.

Policja zatrzymała pierwszych podejrzanych

W związku, z licznymi przypadkami zatrucia alkoholem metylowym, czeska policja zatrzymała już trzech mężczyzn. Pierwszy, 36-letni mężczyzna z Hawierzowa od dłuższego czasu przebywa już w areszcie. Dwóch kolejnych, w wieku 46 i 47 lat, policja zatrzymała w czwartek. Do tej pory na terenie Czech, znaleziono prawie 6 tys. litrów trującego alkoholu.

Policjanci z Cieszyna ostrzegają

- Wczoraj w związku z niepokojącymi informacjami napływającymi od naszych południowych sąsiadów, policjanci z całego garnizonu cieszyńskiego włączyli się do akcji informacyjno-prewencyjnej na terenie powiatu. Mundurowi w czasie służby informują mieszkańców o zagrożeniach wynikających ze spożycia alkoholu, który w Czechach zabił już kilkunastu ludzi, a kolejnych kilkadziesiąt jest hospitalizowanych. Policjanci zostali zaopatrzeni w ulotki informacyjne i podczas kontaktów z mieszkańcami regionu uświadamiają ich jakie jest zagrożenie. Ulotki zawierają zdjęcia podrobionych wyrobów alkoholowych zawierających metanol. Stróże prawa podczas kontroli drogowych będą zwracać szczególną uwagę na przewożony bagaż, ładunek wszystkich pojazdów, pod kątem ujawnienia nielegalnego alkoholu - czytamy na stronie internetowej cieszyńskiej policji.

Jak rozpoznać trujący metanol?

W przypadku rumu zawierającego trujący metanol, na etykietach zamiast informacji "ALK. 40% VOL.", znajduje się "ALK. 40% OBJ.". Dodatkowo, jak informuje Izba Celna w Katowicach, na pozostałych podrobionych alkoholach, etykiety zawierały napisy:

- Vodka Lunar extra jemná a Lašský tuzemák; výrobce Pod Skalkou s. r. o.
- Meruňka; výrobce Radovan Borák
- Albánská borovička; Likérka Eva
- Tuzemák; AB Style
- Švestková vodka; Ostravská likérka
- Tuzemák a Originál vodka; výrobce Likérka Drak

[AKTUALIZACJA z dnia 16.09.2012 r.] - Zakaz sprzedaży czeskiego alkoholu w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina. Pełna treść komunikatu znajduje się poniżej.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na zdrowie.

no nie -bez wódy BIEDA

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama