, niedziela 21 kwietnia 2024
Wiemy już czym oddycha Cieszyn
Po dwóch tygodniach “oddychania”, mobilny model płuc zainstalowany na cieszyńskim rynku pokazał obrazowo, ile pyłu zawieszonego w powietrzu mieszkańcy naszego miasta wchłonęli w tym czasie do swoich płuc. fot: FJDDodaj do Facebook

Wiemy już czym oddycha Cieszyn

FJD
Wiemy już czym oddycha Cieszyn

Po dwóch tygodniach “oddychania”, mobilny model płuc zainstalowany na cieszyńskim rynku pokazał obrazowo, ile pyłu zawieszonego w powietrzu mieszkańcy naszego miasta wchłonęli w tym czasie do swoich płuc.

Przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego Zuzanna Chabowska wraz z burmistrzynią Cieszyna Gabrielą Staszkiewicz dokonały w poniedziałek 21.02. podsumowania i oceny eksperymentu “filtrowania” miejskiego powietrza przez mobilny model płuc.

- Dziękuję miastu Cieszyn za umożliwienie przeprowadzenie takiej akcji edukacyjnej, bo to pokazuje mieszkańcom jakim powietrzem oddychamy i co się dzieje z naszymi płucami, ponieważ to co osiadło na tym modelu płuc również przedostało się do naszych płuc. Tym oddychaliśmy przez dwa tygodnie. Tkaninę się wymieni, a nasze płuca zostają, a dla nas jest to dosyć kiepska informacja. Przez ostatnie dwa tygodnie intensywnie wiało, a w momencie kiedy wieje to nie mamy smogu, a on powstaje wtedy kiedy mamy pogodę bezwietrzną i wtedy kiedy mamy sezon grzewczy. Występuje też smog fotochemiczny, który powstaje latem jak mamy silne nasłonecznienie i różne związki chemiczne, które emitują spaliny ulegają różnym reakcjom chemicznym wytwarzając dla nas szkodliwe związki.W sezonie grzewczym głównym rozrabiakom, że tak powiem jest dym z naszych kominów i to on nas truje i do póty będziemy spalać paliwa kopalne i będziemy palić węglem i drewnem, to do póty będziemy emitować różne zanieczyszczenia w zależności co kto do pieca wkłada. Natomiast jeżeli chodzi o tą akcję to mamy wyniki z Czerwionki, Rybnika, Goczałkowic i Pszczyny, a tam u nich te płuca wyglądały dużo gorzej- Cieszyn na szczęście nie jest liderem na niechlubnym miejscu - tak podsumowała tą akcję pani Zuzanna Chabowska przedstawicielka Ustrońskiego Alarmu Smogowego.

Burmistrzyni podziękowała za przeprowadzenie w tej uświadamiającej inicjatywy jej organizatorom, stwierdzając jednocześnie, że pomimo tych ostatnich silnych i porywistych wiatrów, to z czystością naszego powietrza w mieście nie jest najlepiej i w tym względzie mamy jeszcze dużo do zrobienia. Głownie to od mieszkańców zależy czym palą w piecach i to oni powinni powinni mieć świadomość, że wydalane zanieczyszczenia przez ich kominy są wdychane przez wszystkich mieszkańców naszego miasta. Miasto stara się jak może kontrolować i reagować na wszystkie nieprawidłowości w tym względzie, wyposażając między innymi Straż Miejską w profesjonalnego drona, ale jak jeszcze raz podkreśliła burmistrzyni, najważniejszą jednak rzeczą jest świadomość mieszkańców miasta, czym powinni palić w swoich piecach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama