, poniedziałek 26 luty 2024
W pogoni za brunatnym jeleniem: Lament nad wyburzonym dworcem PKSu (felieton)
Jak można było pozwolić na wyburzenie cieszyńskiego dworca PKSu? fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

W pogoni za brunatnym jeleniem: Lament nad wyburzonym dworcem PKSu (felieton)

FLORIANUS
Niedługo miną trzy lata odkąd wyburzono dworzec PKSu w Cieszynie. Nie było mnie wtedy w tym mieście, bo mieszkałem i pracowałem za granicą i o wyburzeniu cieszyńskiego dworca autobusowego dowiedziałem się znacznie później. Ale teraz znowu tu jestem i ilekroć przechodzę lub przejeżdżam obok tego miejsca, coś się we mnie burzy, czuję jak w głowie naciska mi się jakby cyngiel karabinu maszynowego i w myślach zaczyna mi szczekać seria wściekłych pytań.

Jak można było pozwolić na wyburzenie cieszyńskiego dworca PKSu? Jak mógł się na to zgodzić ówczesny burmistrz Cieszyna wraz z całą Radą Miejską? Dlaczego przystał na to cały Urząd Miejski wraz z jego słynnymi wydziałami, zwłaszcza Wydziałem Strategii i Inwestycji oraz Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami? Dlaczego nikt z cieszyńskiego Ratusza nie bronił cieszyńskiego dworca autobusowego? Dlaczego ówczesny burmistrz nie rzucił się w jego obronie jak Rejtan? Dlaczego radni w proteście nie przenieśli wtedy swoich sesji - tych słynnych, żmudnych sesji cieszyńskiej Rady Miejskiej - na zagrożony likwidacją dworzec? Dlaczego ten burmistrz, który nic nie zrobił w obronie dworca, nie został potem, po wyburzeniu dworca, wywieziony z miasta na taczkach? Dlaczego w dodatku uzyskał aż tyle głosów w następnych wyborach, że dostał się do drugiej tury? Dlaczego cieszyniak tak rzadko bywa mądry po szkodzie? Dlaczego potem nikt z Ratusza nie został pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej za likwidację dworca? Dlaczego tematem nie zajęła się miejscowa prokuratura? Czyżby nie było paragrafu na polityczne spekulacje, urzędnicze machinacje, nieudolnościowe zaniechania, brak wyobraźni, cieszyński tumiwisizm, katastrofalny brak wyobraźni i działanie na szkodę gminy? Jak to się miało do podstawowego obowiązku władz samorządowych, którym jest dbałość o dobro gminy i jej mieszkańców nie mówiąc już o zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb? Dlaczego w cieszyńskim Ratuszu uważa się, że podstawową potrzebą mieszkańca Cieszyna jest następny supermarket i kolejny parking a nie dworzec?

Dlaczego na przykład miejscowa "Solidarność” nie podjęła w proteście przeciwko zagrożeniu likwidacją dworca strajku okupacyjnego w hali dworcowej? Dlaczego przeciwko tym barbarzyńskim, bo antycywilizacyjnym decyzjom, nie wyszła protestować na płytę dworca Macierz Ziemi Cieszyńskiej? Dlaczego nie ogłoszono zbiórki dla wykupienia i ocalenia dworca wśród miejscowej ludności? Czyżby dlatego, że dworzec PKSu nie był jeszcze bezcennym elementem lokalnego dziedzictwa takim jak romańska rotunda czy Studnia Trzech Braci? Czyżby dworzec był miejscem za mało patriotycznym i narodowym? Czyżby nie był miejscem pamięci? Czyżby nie liczyła się tutaj pamięć tych wszystkich, którzy na tym dworcu witali i żegnali swoich bliskich? Czyżbym tu w młodości nie witał moich dziewczyn, szczęśliwy, że do mnie przyjechały, a potem czyżbym im nie machał na pożegnanie szczęśliwy, że już wyjeżdżają? Ileż łez wzruszenia wylano na tym dworcu? Może cały ocean? Ocean cieszyńskich łez został na tym dworcu wylany i nikogo nie wzruszało to, że ten dworzec zostanie zlikwidowany i zburzony? A ileż potu spłynęło na przystankach tego dworca w upalne dni? I czyż nie było to wspaniałe, że zimową nocą podróżny mógł tu przeczekać mróz do wyjazdu pierwszego autobusu?

Czy cieszyński dworzec PKSu nie zasługiwał na więcej serca ze strony cieszyniaków? Czy ktoś, kto pozwala na to, żeby mu wyburzyć funkcjonalny, dobrze spełniający swoją rolę dworzec nie zgodzi się potem, żeby mu wyburzyć romańską rotundę? Albo ratusz? Albo Zamek Sztuki? Czy jest aż tak daleko od wyburzonego dworca do wyburzonego ratusza? Dlaczego pochodu ulicami miasta nie zorganizowali wtedy ci, którzy tak chętnie organizują pochody i procesje w innych, bardziej abstrakcyjnych i świętych sprawach? Jak na przykład można w Cieszynie wydawać pieniądze na Święto Trzech Braci i jakiekolwiek inne obchody, kiedy nie ma dworca autobusowego? Dlaczego w obronie dworca nie grzmieli z ambon solidarnie cieszyńscy księża proboszczowie wszystkich wyznań? Dlaczego w obronie dworca nie stanęli murem lokalni patrioci i miłośnicy stelości? Dlaczego zachowania dworca nie zaproponowały lokalne ugrupowania polityczne i kluby propozycji? Dlaczego przeciw likwidacji dworca PKSu nie wystąpili cieszyńscy studenci? Dlaczego nie opanowali go miejscowi oburzeni? Dlaczego donośnego ryku w sprawie ocalenia dworca nie wydał z siebie Głos Ziemi Cieszyńskiej? Dlaczego na zagrożony dworzec nie przeniosła swoich akcji Krytyka Polityczna? Dlaczego nie urządziła tam wystawy Galeria Szara? Dlaczego na rzecz ocalenia dworca autobusowego nie zatańczył na płycie dworca Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej? Dlaczego nie zagrali tam w tej sprawie górale na trombitach razem z Orkiestrą Salonową? Dlaczego nie zorganizowała się wielka orkiestra dworcowej pomocy?

No i w końcu dlaczego w obronie cieszyńskiego dworca PKSu nie zmobilizowała się tutejsza sekcja miłośników militariów? Czyżby cieszyński dworzec za mało przypominał bunkier? A może cieszyński dworzec wysadziła w powietrze jakaś piąta kolumna? Może go wyburzyli jacyś dywersanci? Czemuż cieszyńscy miłośnicy militariów nie przywołali do obrony dworca bojowego, strzeleckiego ducha? Czemu z widmowej zajezdni koło browaru nie wyjechał na pomoc słynny cieszyński tramwaj? Czemu dekretu w sprawie dworca nie wydał zawczasu cesarz Franciszek Józef? I czemu w końcu w podziemiach pod Studnią Trzech Braci nie obudzili się konni Trzej Bracia, aby otoczyć cieszyński dworzec kordonem swoich wojów?

Przechodziłem niedawno późnym wieczorem koło wyrwy po dworcu autobusowym w Cieszynie. I przechodząc tamtędy, słyszałem szyderczy śmiech i rżenie rur wydechowych. A w mojej głowie jakiś cyngiel znów wypalił serię wściekłych, nadaremnych pytań.

Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Marny "felieton" - próba opisu sytuacji za pomocą lawiny retorycznych, pretensjonalnych pytań. Jak już nadmienili przedmówcy, przydała by się najpierw garść rzeczowych informacji a potem ew. konfrontacja z nimi.
Wiem że niektórzy czytelnicy pałają sentymentem do PRLu, ale naprawdę, nie róbmy zabytku z Dworca PKS. Co z tego że ktoś przepracował w PKS 35 lat - firma była źle zarządzana i nie radziła sobie i tyle. I nikt jakoś, zawczasu nie podjął się restrukturyzacji i naprawy PKS...
Ponadto, uważam że po kontroli w MOSIR, powinna zostać przeprowadzona kontrola w Zamku Przedsiębiorczości, Książnicy, Teatrze, Macierzy,
a w szczególność w Galerii Szarej (takie ponadczasowe miejsce na ciepłe posadki)

Tendencyjny, słaby merytorycznie felieton, w którym autor próbuje zrzucić odpowiedzialność za wyburzenie dworca PKS na wszystkich, tylko nie na tych naprawdę odpowiedzialnych!
Dlaczego autor nie zadał pytania: dlaczego starosta Powiatu nie chciał przejąć dworca za darmo od ministra skarbu państwa? Przecież minister proponował to dwukrotnie (inne powiaty z tej możliwości skorzystały - vide Bielsko-Biała)? Dlaczego autor nie pyta gdzie byli wtedy radni powiatowi z Cieszyna - L.Kuboszek (ówczesny przewodniczący Rady Powiatu!), W.Brachaczek, F.Sikora, B.Sabath?, R.Macura, (obecny burmistrz Cieszyna!), K.Małysz? Dlaczego, może dlatego, żeby przykryć ich odpowiedzialność...Przypomnę tylko, że powiat cieszyński (Rada Powiatu + starosta) podjęli decyzję o sprzedaży dworca za 3,5 mln zł. a zaraz potem starostwo wydało decyzję o wyburzeniu dworca. Dlaczego Florianusie o to nie pytasz?

yyyyy...

Zgadzam sie w 100 procentach. Nie mieszkam w Cieszynie 20 lat ale wiele wspomnien ciagle pozostalo z tego dworca. Ciagle czuje zapach poczekalni ( potu tez :)
Jak moze miasto funkcjonowac bez dworca?
Ciekawe czy Czesi tez wyburzyli?
PKP w oplakanym stanie ten dworzec wyburzony. Smutno patrzec na miasto mojego dziecinstwa :(((
Takie straszne zad....ie. Przykre

Miasto funkcjonuje, i to bez dwóch dworców - za to ma Zamek Ujemnej Przedsiębiorczości.

W Czeskim Cieszynie nie ma dworca autobusowego. Jeśli był, to pardon, nie za moich czasów. Kolejowy ma się dobrze.

Ciezko sie czyta, nadmiar slow, zwrotow, ozdobnikow, a poza tym zadnej tresci.
Troche zali nie uzasadnionych zreszta i dalej slowa i slowa

Florianusie ! A gdzie był brunatny jeleń...daczego nie ryczał ? Dlaczego ty milczałeś ?

Słabe :/

bo mamy kapitalizm

Bzdury!

Na pytania felietonisty o bierność miejscowej ludności odpowiedź jest banalnie prosta, choć przyznaję bardzo niemiła.
Mieszkańcy Cieszyna, którzy nie wyjechali na przysłowiowy zmywak do Londynu w swej masie mają delikatnie rzecz ujmując kłopoty w postrzeganiu rzeczywistości.
Przykład pierwszy z brzegu. Proszę zerknąć na oficjalne wyniki ostatnich wyborów prezydenckich. Cieszyniacy oddali dwa razy więcej głosów na beznadziejnego Bronka niż na drugiego kandydata. Najlepsze poparcie wspomnianego kandydata było u pensjonariuszy cieszyńskiego Zakładu Karnego (90%) i Domu Spokojnej Starości (80%), ale im trudno się dziwić.

miało być uchodzstwie

A drugi kandydat wraca z Londynu, czy tworzy rząd na uchodzctwie ?

Świetny artykuł. Popieram w stu procentach. Członek mojej rodziny przepracował w cieszyńskim PKSie 36 lat. Znałem ten zakład od podszewki. Uwielbiałem ten nasz mały cieszyński dworzec.

To pewnie wiedziałeś, jak pracownicy PKSu notorycznie okradali swoja firmą?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama