, piątek 1 grudnia 2023
Tak to się robi w Czechach. Ponad 4 mln euro na rewitalizację osiedla
Władzom Czeskiego Cieszyna udało się uzyskać dotację z Ministerstw Rozwoju Regionalnego w wysokości 120 mln koron, czyli ponad 4 mln euro. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Tak to się robi w Czechach. Ponad 4 mln euro na rewitalizację osiedla

JAKUB MARCJASZ
Tak to się robi w Czechach. Ponad 4 mln euro na rewitalizację osiedla

Projekt ma zakończyć się w pierwszym półroczu 2015 roku. fot. Barbara Śliż


Tak to się robi w Czechach. Ponad 4 mln euro na rewitalizację osiedla

Wyremontowano m.in. schody, które łączące dolną i górną część osiedla. fot. Barbara Śliż


Tak to się robi w Czechach. Ponad 4 mln euro na rewitalizację osiedla

Rewitalizacji poddano też miejską zieleń. fot. Barbara Śliż


Tak to się robi w Czechach. Ponad 4 mln euro na rewitalizację osiedla

Zmieniło się otoczenie samego osiedla. fot. Barbara Śliż

Władzom Czeskiego Cieszyna udało się pozyskać 120 mln koron, czyli ponad 4 mln euro, na realizację projektu Zintegrowanego Planu Rozwoju Miasta. Dzięki temu swoje oblicze zmieni najmłodsze, ale jednocześnie borykające się z największymi problemami osiedle Nowa Sibica.

Nowa Sibica to powstałe w latach 80-tych XX w. osiedle w Czeskim Cieszynie. Przede wszystkim miało ono być "sypialnią" dla pracowników usytuowanych w regionie zakładów przemysłowych. I podobnie jak one boryka się obecnie z szeregiem problemów: bezrobociem wśród mieszkańców, przestępczością, czy ubogą infrastrukturą.

Władzom Czeskiego Cieszyna udało się uzyskać dotację z Ministerstw Rozwoju Regionalnego w wysokości 120 mln koron, czyli ponad 4 mln euro, na realizację projektu Zintegrowanego Planu Rozwoju Miasta. Dzięki temu swoje oblicze zmienia właśnie Nowa Sibica (projekt czeskiego ministerstwa ma na celu "polepszenie jakości życia na tego typu osiedlach").

- Choć Czeski Cieszyn jest stosunkowo niedużym miastem, to dzięki dobrze przygotowanemu wnioskowi udało się nam uzyskać kwoty porównywalne z dużymi aglomeracjami - mówi Dorota Havlíková, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie. Miejscowy magistrat nie tylko zdobył dotację, ale jest również odpowiedzialny za jej podział. O środki w ramach programu starać się mogą wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, administrujący zielenią miejską i gospodarką przestrzenną oraz właściciele mieszkań. - Sami również opracowujemy wnioski na rewitalizację przestrzeni użyteczności publicznej - dodaje Havlíková.

Do tej pory Czeski Cieszyn wykorzystał już ponad 104 mln koron z przyznanej dotacji. Dzięki temu część bloków na osiedlu została ocieplona, wymieniono w nich instalację elektryczną, grzewczą oraz zamontowano nowe windy. Zmieniło się również otoczenie samego osiedla. Wyremontowano m.in. schody, które łączą dolną i górną jego część. Rewitalizacji poddano też miejską zieleń. Odnowiono chodniki. Nowe oblicze zyskała miejscowa szkoła oraz należący do niej basen i boisko.

Projekt ma zakończyć się w pierwszym półroczu 2015 roku.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Inicjatywa godna naśladowania! Jak się chce to się da, myślę, że w Cieszynie, też osiedla chętnie skorzystałyby z takiego zastrzyku finansowego, że o kamienicach w okolicach samego centrum nie wspomnę. Jest tylko jeden problem - aby takie projekty były realizowane osoby odpowiedzialne za sprawowanie władzy w tym mieście, wybrane jako reprezentacja mieszkańców, miały ochotę doszukiwać się takich projektów.

My się z nich śmiejemy, a fakt jest taki, że są daleko z przodu i to w każdej dziedzinie życia...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama