, sobota 2 marca 2024
Czeski Cieszyn: Zrekonstruowany budynek Strzelnicy zbliżony do pierwotnego stanu
Całkowity koszt przebudowy Strzelnicy, wyniósł ponad 54 miliony koron, prawie 3/4 tej sumy, pochodzi z dotacji europejskich. fot. Stefan Mańka Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Zrekonstruowany budynek Strzelnicy zbliżony do pierwotnego stanu

STEFAN MAŃKA, mat. pras.
Czeski Cieszyn: Zrekonstruowany budynek Strzelnicy zbliżony do pierwotnego stanu

We wtorek, 6 września, nastąpiło uroczyste otwarcie Strzelnicy, po trwające 1,5 roku przebudowie. fot. Dorota Havlíková


Czeski Cieszyn: Zrekonstruowany budynek Strzelnicy zbliżony do pierwotnego stanu

Jednym z celów przebudowy budynku, było zwiększenie jego powierzchni. Dzięki przesunięciu jednej z zewnętrznych ścian, sali główna została powiększona o 1/4 swej objętości. fot. Dorota Havlíková

Jeden z najstarszych, najpiękniejszych i najbardziej okazałych budynków w Czeskim Cieszynie po 1,5-rocznej przebudowie, został ponownie otwarty. Budynek byłej strzelnicy, wybudowanej w 1882 roku, przeszedł długą i skomplikowaną rekonstrukcję, pod nadzorem konserwatora zabytków.
Dzięki europejskim dotacjom obiekt stanowiący aktualnie siedzibę czesko-cieszyńskiego ośrodka społeczno-kulturalnego, przeszedł nie tylko kosmetyczny remont. Po przesunięciu jednej z zewnętrznych ścian budynek zyskał również więcej miejsca. - Powierzchnia sali została zwiększona o 1/4 swej dotychczasowej objętości, co z pewnością odczują organizatorzy balów oraz innych odbywających się tutaj imprez - mówi Stanisław Folwarczny, zastępca burmistrza Czeskiego Cieszyna.

Przebudowa budynku miała na celu zwiększenie powierzchni użytkowej w jego wnętrzu, poprawę kondycji, zachowanie oryginalnych cech oraz ujednolicenie wyglądu. Na przestrzeni lat, wewnątrz ośrodka dokonywane były liczne zmiany oraz modyfikacje, które mniej lub bardziej odnosiły się do jego oryginalnego stylu. Pozyskane dofinansowanie pozwoliło również na budowę nowej kotłowni, wyposażenie obiektu w klimatyzację oraz położenie nowych podłóg. Trwająca 1,5 roku przebudowa doprowadziła do likwidacji barier architektonicznych, poprawy systemu zasilania, rozwiązania problemu niedostatecznej ilości toalet oraz zaaranżowania zaplecza kuchennego. Przy budynku, od strony parku, powstał również nowy taras.

Mirosław Chobot, autor projektu przebudowy, zauważa iż obiekt, jest bardzo interesujący pod względem architektonicznym. W swych planach rekonstrukcji, starał się maksymalnie zbliżyć się do projektu Theodora Herzmanskiego, na podstawie którego, w 1882 roku powstał budynek.

Starannie dobierano również materiał do przebudowy. - Przy pracach rekonstrukcyjnych, wykorzystywaliśmy wyłącznie najwyższej jakości drewno. Nowe są drewniane ramy okienne, drzwi, okna oraz podłogi. Tam, gdzie dotychczas tancerze zespołów folklorystycznych trenowali na podwijającym się linoleum, obecnie znajduje się nowy parkiet - mówi Jiří Sup, przedstawiciel firmy wykonującej przebudowę. Budynek zyskał również nowy dach. Pierwotnie budynek pokryty był łupkiem dachowym, jednak ze względu na obawy, co do wytrzymałości jego konstrukcji, zdecydowano się na specjalne, niemieckie pokrycie, przypominające kamień.

Władze miasta chcą kontynuować przebudowę okolicy ośrodka kultury - KaSS Strzelnica. - Obecna dotacja nie obejmuje rewitalizacji parku wokół budynku. Projekt, który zakłada m.in. budowę pola do minigolfa, miejsca zabaw dla dzieci z nowymi ławkami i parkowymi uprawami, jest już gotowy. Na jego realizację chcemy uzyskać dotację. W ubiegłym roku nie wyszło, ale będziemy starać się o dotację z kolejnych grantów - mówi Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna

Całkowity koszt przebudowy Strzelnicy, wyniósł ponad 54 miliony koron, prawie 75% tej sumy pochodzi z dotacji europejskich.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ples ODS :(((

Zaś bydymy tam bawić się na balu ..... Pieknie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama