, czwartek 2 maja 2024
Szukają inwestora, który zmieni oblicze zabytkowego, góreckiego spichlerza
Spichlerz został wybudowany w 1760 roku. fot: zofiakossak.pl



Dodaj do Facebook

Szukają inwestora, który zmieni oblicze zabytkowego, góreckiego spichlerza

JAKUB MARCJASZ
Szukają inwestora, który zmieni oblicze zabytkowego, góreckiego spichlerza

W 2012 roku Fundacja im. Zofii Kossak zleciła przygotowanie koncepcji architektonicznej dla adaptacji spichlerza na obiekt wielofunkcyjny. fot. Orgin/zofiakossak.pl

Fundacja im. Zofii Kossak poszukuje partnera inwestycyjnego do realizacji projektu adaptacji spichlerza z XVIII wieku w Górkach Wielkich. W przyszłości miałaby powstać tam m.in. sale widowiskowo-konferencyjne, restauracja oraz kilka hotelowych pokoi.

Wybudowany w 1760 roku spichlerz, obok XVIII wiecznego zabytkowego dworu (mieści się tam obecnie Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków"), zabytkowego parku o powierzchni pół hektara, domku ogrodnika (siedziba Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej) oraz dawnego budynku folwarcznego stajni i lodowni dworskiej (oba zostały zaadaptowane na schronisko młodzieżowe "KOSS"), jest jednym z elementów założenia dworsko-folwarcznego. W latach 1922 -1935 gospodarzami majątku byli Anna i Tadeusz Kossak, rodzice Zofii Kossak. Tadeusz Kossak zajmował się hodowlą bydła, a w spichlerzu prowadził gorzelnię. Po 1935 roku budynek przejęli harcerze Aleksandra Kamińskiego, którzy zlikwidowali jego działalność. Później powstał tam spichlerz. Dziesięć lat temu przeszedł on pod zarządzanie Fundacji im. Zofii Kossak.

W 2010 roku udało przeprowadzić się prace zabezpieczające dach budynku. Stan obiektu jest jednak bardzo zły i wymaga szybkiego remontu. Fundacja nie ma na ten cel żadnych środków. Już teraz z trudem udaje się jej pokryć koszty działania Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków". Placówka wkomponowana została w zabytkowe mury dworu Kossaków. Inwestycja kosztowała 1,8 mln zł. W 85 proc. ta suma pokryta została przez środki z Unii Europejskiej.

Przedstawiciele fundacji chcieliby, aby swoje oblicze zmienił również zabytkowy spichlerz. Dziś, w przypadku złych warunków atmosferycznych, odbywają się tam m.in. koncerty, przedstawienia teatralne, swoje miejsce znaleźli tam również, przyjeżdżający do Górek Wielkich, studenci Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku przygotowana została koncepcja architektoniczna dla adaptacji budynku na obiekt wielofunkcyjny. - To nasz punkt wyjścia do dyskusji na temat przyszłości tego miejsca - mówi Anna Fenby Taylor z Fundacji im. Zofii Kossak, wnuczka pisarki.

W koncepcji przygotowanej przez Agatę Dąbrowską, we współpracy z Dariuszem Włodarczykiem, w dawnym spichlerzu miałaby powstać duża i mała scena, znalazłoby się miejsce na małą galerię, restaurację oraz kilka hotelowych pokoi. - Oczywiście partner nie musi kierować się dokładnie naszą wizją dotyczącą tego miejsca, ale chcielibyśmy, aby to miejsce było związane z kulturą, wolelibyśmy by nie był to przemysł. Jesteśmy jednak w takiej sytuacji finansowej, że partner, który uratuje nam budynek, przywróci go do życia, jest lepszy niż nic - podkreśla Anna Fenby Taylor.

Szacowany, całkowity koszt inwestycji to minimum 5 mln zł. W tym przypadku jednak szans na to, że dofinansowanie na realizację projektu będzie tak duże, jak w przypadku adaptacji ruin dworu Kossaków, nie ma. Wszystko z tego powodu, że w odnowionym spichlerzu miałaby być prowadzona działalność gospodarcza, która jest szansą dla fundacji na wygenerowanie jakichkolwiek zysków, które pokryłyby koszty utrzymania odnowionego spichlerza.

- Może, jeśli ktoś pomyśli o historii tego miejsca, o tym co ten budynek widział, to może ta historia do niego przemówi - zastanawia się wnuczka Zofii Kossak.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama