, środa 24 lipca 2024
Dwór Kossaków siódmym cudem!
Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich zdobyło statuetkę "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". fot. arch. Fundacja im. Zofii Kossak  Dodaj do Facebook

Dwór Kossaków siódmym cudem!

JAKUB MARCJASZ
Projekt adaptacji zabytkowych ruin dworu Kossaków na cele kulturalne w Górkach Wielkich zdobył najwięcej głosów internautów i tym samym został laureatem czwartej edycji konkursu \"Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich\". Nagrody zostały przyznane w czwartek, 5 maja, podczas gali IV Forum Funduszy Europejskich w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
- Bardzo serdecznie chciałabym podziękować wszystkim za każdy oddany głosy, bo bez nich nie byłoby tego sukcesu - powiedziała portalowi gazetacodzienna.pl tuż po zakończeniu gali Anna Fenby Taylor, wnuczka Zofii Kossak oraz członek Fundacji jej imienia.

Już sama nominacja była ogromną promocją. Zwycięstwo jeszcze ją wzmocni. - To jest szansa, że o Dworze Kossaków dowie się cała Polska - mówiła jeszcze przed ogłoszeniem wyników wnuczka Zofii Kossak. W Górkach Wielkich gościła ekipa Telewizji Polskiej, która przygotowywała materiały filmowe dotyczące każdego z nominowanych projektów. Teraz będą one prezentowane w telewizji oraz internecie. Dodatkowe informacje znalazły się też w folderach oraz specjalnie przygotowanym albumie.

- To niesamowite wyróżnienie i ogromna mobilizacja do dalszej pracy - dodaje. I zapowiada, że fundacja będzie starać się o pozyskanie kolejnych środków z funduszy europejskich. W planach jest między innymi rewitalizacja stojącego obok dworu spichlerz z XVIII wieku. Fundacja planuje utworzyć w nim miejsce dla pracowni artystycznych i rzemieślniczych. Mają powstać tam też sale konferencyjne i część restauracyjna.

Organizatorem konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Głównym celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć, które w istotny sposób przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Polski. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 200 wniosków, które ocenione zostały przez ekspertów z dziedziny turystyki i Funduszy Europejskich.

Przypomnijmy, to już kolejne wyróżnienie dla projektów z terenu powiatu cieszyńskiego. W 2008 roku projekt „Design Alive! żywa galeria designu" prezentowany w klubokawiarni Presso w Cieszynie otrzymał nagrodę główną w kategorii "Produkt promocyjny", a Zamek Cieszyn (wówczas Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości) za projekt Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa znalazła się w ścisłym gronie nominowanych do głównej nagrody w kategorii "Wydarzenie". W 2009 roku statuetką w kategorii "Produkt Promocyjny" otrzymała również "Beskidzka 5".
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ale pieprzysz

Nie rozumiesz istoty cudu. W swej zapalczywości(taki jeden z Wadowic) ranisz uczucia ludzi, którzy swoimi rękami, pomysłowością, inteligencją i pracowitością czynili i czynią nadal rzeczy piękne. Dlaczego tego nie chcesz dostrzec? Bóg działa przez ludzi dla ludzi. Ile razy mówimy, że jest cudownie, że jesteś cudowny, że mam cudowne dziecko itp.Czy takie określenia zaprzeczają naszej inteligencji, pracowitości, samodzielności w działaniu i myśleniu? Na pewno nie. Być może(czego Ci nie życzę) znajdziesz się w sytuacji beznadziejnej, że tylko CUD może odmienić Twój los, czy wtedy również będziesz urągać i bluźnić?

Czyli wg Ciebie człowiekowi do "Szczęścia" potrzebne są tylko drogi? Wybacz, ja chciałbym od życia wiele więcej i rozwój kultury stawiałbym jednak znacznie wyżej.

na większy podziw zasługuje każda wyremontowana porządnie droga z funduszy europejskich tylko dlatego, że więcej ludzi z tego ma radość.

kassik zapraszam do gorek zebys na wlasne oczy zobaczyla ten tynk na ruinach, tylko zabierz jakies porzadne okulary, a potem ewentualnie mozesz zaczac krytykowac .... super pomysl ta rewitaliazacja, bywam tam bardzo czesto na roznych imprezach, z utesknieniem czekam na tegoroczne lato u kossakow

no,no, naprawdę śliczne. Gratuluję i dodam pomijając pierwszą część wypowiedzi "666" :-) , z pozostałą częścią się zgadzam. Pracowitość, cierpliwość, skromność, pomysłowość, wytrwałość, miłość do rodzinnych tradycji, wnuczki Zofii Kossak, została wynagrodzona. Cieszę się.

zawsze znajdzie sie ktos kto sie zestresuje :)))

w Cieszynie więcej takich cudów

trochę za mało żeby podziwiać?

pamieta, swoje zdjecia slubne w ruinach dworku wtedy to miejsce miało urok a teraz na te otynkowane ściany patrze ze smutkiem

Gratuluję! Także głosowałam. Pozdrawiam

Bardzo się cieszę. Gratuluję. Sam wysłałem dokładnie pięć głosów z różnych adresów. Jestem ze Skoczowa, ale bywam tam na imprezach i wiem, że to się Górkom, tym od Z. Kossak należy!

serdeczne gratulacje!

W Polsce słowo cud może zdziałać cuda. Polacy lubią cuda. Mamy Cud nad Wisłą, cudowne obrazy a nawet udowodniono (oczywiście nie naukowo bo komu nauka potrzebna, jeżeli otaczają nas cuda) że taki jeden z Wadowic cudownie uzdrawiał ludzi. Cud taki jednak trzeba wymodlić. Jeżeli cudu nie ma to znaczy, ze człek taki mało klęczał, bądź co bardziej prawdopodobne, za mało dał. Wiadomo bowiem nie od dziś że szczęściu (czyt. cudowi) trzeba pomóc. Wracając do myśli przewodniej, należy wspomnieć, iż autorzy tego konkursu celowo wpletli słowo cud w jego nazwę. Jest przecież oczywistą oczywistością, że większość społeczeństwa nie dopuszcza do myśli możliwości zrobienia rzeczy pięknej swoimi rękoma, dzięki swojej pomysłowości,inteligencji i pracowitości. Piękno powstać może tylko dzięki cudowi. Amen

brawo:) tym się trzeba chwalić

to twoje małżeństwo straciło urok a nie dworek. założę się, że znasz go teraz tylko ze zdjęcia, a i to nie za dobrze - otynkowane mury?... weź okulary.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama