, czwartek 18 kwietnia 2024
Górki Wielkie: Harcerze odwiedzili Dwór Kossaków
W tym roku na rajd i spotkanie przybyło w sumie 75 patroli. fot. BŚ Dodaj do Facebook

Górki Wielkie: Harcerze odwiedzili Dwór Kossaków

BARBARA ŚLIŻ
Górki Wielkie: Harcerze odwiedzili Dwór Kossaków

Harcerze wzięli udział w zajęciach programowych, odbywających się pod hasłami "Pozytywność" i "Energia". fot. BŚ


Górki Wielkie: Harcerze odwiedzili Dwór Kossaków

Dla części z harcerzy Watra była zupełnie nowym doświadczeniem. Większość jednak miała już doświadczenia w jej udziale. fot. BŚ

Watra to ogólnopolski zlot harcerzy co roku organizowany w różnych regionach kraju. Tym razem spotkanie odbyło się na Śląsku. Druhny i druhowie podczas kilku dni zwiedzili Jurę Krakowsko-Częstochowską, Beskid Śląski i Żywiecki. Odbyli także wycieczkę szlakiem śląskich zabytków techniki, by na sam koniec zjechać do Górek Wielkich na kilkudniowy zlot pod hasłem \"Pozytywna energia\".
- Co roku staramy się, by Watra dotarła do innego województwa. Tym razem wybraliśmy Śląsk i Górki Wielkie, a to ze względu na to, że jest to miejsce historyczne. Budynki naszej bazy wybudował Aleksander Kamieński, jeden z prekursorów harcerstwa. Przez wiele lat nie działo się tutaj nic, jest to pierwszy raz, kiedy taka liczna grupa harcerzy odwiedziła te tereny - wyjaśnia Tomasz Pawlisiak, Komendant zlotu Wędrownicza Watra 2011.

Podczas kilkudniowego zlotu cały czas płonęło ognisko, które podtrzymywała honorowa warta. Co wieczór towarzyszyli jej uczestnicy, którzy przy płomieniach gaworzyli, dzielili się doświadczeniami, pomysłami na pracę z harcerzami w swoich miastach, a przede wszystkim nawiązywali znajomości.

W tegorocznej Watrze udział wzięło blisko 700 uczestników z całego kraju. Znalazły się także osoby z zagranicy. W sumie 75 patroli przybyło na rajd i spotkanie wędrowników.

Harcerze wzięli udział w zajęciach programowych, odbywających się pod hasłami "Pozytywność" i "Energia", obejrzeli filmy w trakcie maratonu "Ślunskie Kino", wysłuchali koncertów i występów kabaretów. - Każdy zlot powinien mieć coś, co odróżniać go będzie od poprzednich edycji. W tym roku postawiliśmy na wydarzenia kulturalne, na bardzo bogatą ofertę programową. Każdego wieczoru było coś innego, raz dyskoteka, raz pokaz dj'ów, nocny maraton filmów oraz dwa koncerty. W tym jeden w Dworze Kossaków - komentuje Pawlisiak.

PISALIŚMY: Pierściec: Korale dla mamy, pozytywne emocje dla dziecka (zdjęcia)

- Cieszę się, że harcerze do nas wrócili, babcia opowiadała, jak przed wojną stacjonowali oni w Górkach. Było nam bardzo miło patrzeć, jak brali czynny udział w zajęciach w dworze, jak świetnie bawili się podczas koncertów - mówi Anna Fenby Taylor, wnuczka Zofii Kossak.

Dla części z harcerzy Watra była zupełnie nowym doświadczeniem. Większość jednak miała już wprawę w jej udziale. Monika Bułgajewska i Agnieszka Banaszek z uśmiechem na twarzach wspominają poprzednią edycję zlotu. - Jesteśmy na Watrze po raz drugi, wtedy było świetnie i miałyśmy nadzieję, że i w tym roku też tak będzie, no i nie zawiodłyśmy się. Watra daje poczucie jedności, zjednoczenia się. Jesteśmy taką jedną wielką rodziną, zwłaszcza, jeżeli od kilku lat jest się członkiem ZHP. Wtedy człowiek wręcz czuje się w obowiązku być obecnym podczas każdej Watry. W Górkach wszystko jest na miejscu. Mamy pod ręką sklep, rzekę, można się gdzieś przejść, zobaczyć coś interesującego. Jeżeli będziemy miały tylko okazję, to będziemy co roku uczestniczyć w Watrze, to jest niezapomniane przeżycie. Chciałybyśmy również tutaj kiedyś wrócić. Jesteśmy zachwycone tym dworkiem.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama