, sobota 25 maja 2024
Stacja Dializ otrzymała 3 sztuczne nerki
Stacja Dializ otrzymała 2 sztuczne nerki o łącznej wartości ponad 73 tys. zł. W bieżącym roku trzecią sztuczną nerkę dla Stacji Dializ zakupiła Rada Powiatu Cieszyńskiego. fot: UMDodaj do Facebook

Stacja Dializ otrzymała 3 sztuczne nerki

UM
Stacja Dializ otrzymała 3 sztuczne nerki

Obecnie dializowanych jest 86 osób. Każdy pacjent na takie dializy zgłasza się 3 razy w tygodniu po 4 godz., 13 dializ w miesiącu, 156 w skali roku.


Stacja Dializ otrzymała 3 sztuczne nerki

Od 8 listopada 2019 roku cieszyńska Stacja Dializ nosi imię Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Zostało ono nadane podczas uroczystego spotkania Zarządu Fundacji, Dyrekcji Szpitala Śląskiego w Cieszynie, władz powiatu i miasta.

Od 8 listopada cieszyńska Stacja Dializ Szpitala Śląskiego w Cieszynie nosi imię Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Zostało ono nadane podczas uroczystego spotkania zarządu fundacji, dyrekcji Szpitala Śląskiego w Cieszynie, władz powiatu i miasta. Podczas wydarzenia oficjalnie przekazano 2 sztuczne nerki o łącznej wartości ponad 73 tys. zł. Trzecią sztuczną nerkę dla Stacji Dializ zakupiła Rada Powiatu Cieszyńskiego.

Stacja Dializ w cieszyńskim szpitalu pracuje od prawie 23 lat. Powstała dzięki wysiłkowi wielu ludzi, a przede wszystkim dzięki dr Maciejowi Krzanowskiemu, obecnemu prezesowi Fundacji. Od tej pory oddział, znajdujący się pod specjalną opieką stowarzyszenia, stale wspomagany jest zakupami nowych nerek.

- Obecnie dializowanych jest 86 osób. Każdy pacjent na takie dializy zgłasza się 3 razy w tygodniu po 4 godz., 13 dializ w miesiącu, 156 w skali roku. W chwili obecnej wykonujemy ponad 1000 zabiegów miesięcznie. Rok zamkniemy wykonanymi ponad 12500 dializami - mówi lek. Piotr Firczyk, ordynator Oddziału Nefrologicznego i Stacji Dializ.

- Oprócz tego dializujemy także pacjentów z ostrą niewydolnością nerek. Ci chorzy, po kilku dializach, wracają do zdrowia. Koszty utrzymania przy życiu jednego pacjenta są ogromne. Na dzień dzisiejszy na oddziale pracuje 18 sztucznych nerek. Żywotność jednej nerki, to 5 lat, część naszych - po regularnym sprawdzaniu przez specjalistyczny serwis - pracuje już 10, 13 lat, za niedługo powinny być wycofane z obiegu. Dlatego tak ważny jest zakup nowych - wyjaśnia ordynator.

Aktualnie Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego zbiera środki na aparaturę do hemodializ, ponieważ – przy całodobowej pracy – sprzęt szybko się eksploatuje, a pacjentów przybywa. Chcąc wesprzeć działania fundacji można to zrobić w nietypowy sposób, wystarczy zakupić jeden z obrazów podarowanych przez cieszyńskich artystów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama