, czwartek 1 grudnia 2022
Ustroń stawia na ekologię i łapie deszczówkę
Władze miasta planują zakupić zbiorniki na wodę deszczową, z których będą mogli korzystać właściciele nieruchomości.  fot: wikipedia.org.plDodaj do Facebook

Ustroń stawia na ekologię i łapie deszczówkę

red.mat.pras
Ustroń stawia na ekologię. Władze miasta planują zakup zbiorników na wodę deszczową, z których będą mogli korzystać ustrońscy właściciele nieruchomości.Taki zbiornik można otrzymac po podpisaniu umowy użyczenia. Umowy będą one zawierane na 2 lata, a po tym czasie możliwe będzie nabycie pojemników na własność.

Nabór wniosków już ruszył, a dokumenty można składać do 29 listopada.

- Realizacja Programu pn. „Ustroń łapie deszczówkę” będzie zależała od stopnia zainteresowania mieszkańców. W przypadku bardzo dużego zainteresowania programem, o zawarciu umowy będzie decydować kolejność wpływów wniosków- czytamy na stronie UM.

Warunkiem udziału w programie jest posiadanie nieruchomości zlokalizowanej na terenie miasta Ustroń, oraz złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (za wyjątkiem tzw. "zerówki" czy ryczałtu).

Wnioski przyjmowane są w biurze podawczym ustrońskiego magistratu lub przez platformę epuap (w godzinach pracy urzędu - 7:30-15:30).

Zbieranie deszczówki czyli sprawdzony i dobry nawyk

Gdy instalacje wodno-kanalizacyjne nie były powszechne, to zbieranie deszczówki było dla wielu nawykiem. Choćby po to, by mieć wodę do podlewania ogrodu. Dziś większość osób podlewa przydomowe trawniki i ogródki wodą z kranu. Choć nie jest to najtańsze rozwiązanie. Do tego - w czasach coraz częstszych suszy - taka opcja jest mało ekonomiczna i ekologiczna.

Co ciekawe, zbieranie deszczówki pomaga nie tylko w czasie suszy. Może pomóc także, gdy mamy do czynienia z nawałnicą i gwałtownymi opadami. - Przy zmianach klimatu opady są rzadsze i bardziej intensywne. Tak naprawdę żadna kanalizacja deszczowa nie jest w stanie odprowadzić wody. A rozwiązania dotyczące zbierania deszczówki pozwalają ograniczyć podtopienia: im więcej takich instalacji, tym mniejsza będzie ilość wody, która trafia do kanalizacji. Wtedy ryzyko lokalnego podtopienia jest znacząco ograniczone.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama