, piątek 21 czerwca 2024
Sporo dla COK, mniej dla Kina na Granicy
Projekt budżetu wynosi po stronie prognozowanych dochodów ok. 184 mln zł, a po stronie planowanych wydatków ok. 197 mln zł. W budżecie zaplanowano deficyt w wysokości ok. 13 mln zł.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Sporo dla COK, mniej dla Kina na Granicy

KT
Powoli kończy się rok budżetowy 2018. Przed nową Radą Miejską Cieszyna ostateczne prace nad budżetem miasta na 2019 rok. Pierwsze czytanie odbędzie się już podczas najbliższych obrad – 29 listopada. Z projektem mogą zapoznać się również mieszkańcy. Jest on dostępny w Cieszyńskim Centrum Informacji na Rynku.

Projekt budżetu wynosi po stronie prognozowanych dochodów ok. 184 mln zł, a po stronie planowanych wydatków ok. 197 mln zł. W budżecie zaplanowano deficyt w wysokości ok. 13 mln zł.

Jak przedstawiają się dotacje celowe dla instytucji kultury? Największa kwota – 1 410 000 zł - ma przypaść podobnie jak w tym roku Cieszyńskiemu Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”. Dla Teatru im. A. Mickiewicza zaplanowano 600 tys. zł, dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej 350 tys. zł, a Zamku Cieszyn 535 tys. zł. Ponad milion złotych dotacji mają otrzymać Biblioteka Miejska (1366 800 zł) i Książnica Cieszyńska (1 093 285 zł).

Dla porównania na pomoc finansową na prowadzenie ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie zaplanowano 44 tys. zł, a na dofinansowanie Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym składać się będzie kwota ok. 93 tys. zł.

Tak sporej kwoty jak ostatnio być może nie otrzyma już w przyszłym roku Przegląd Filmowy Kino na Granicy. XX edycja filmowego święta nad Olzą cieszyła się dofinansowaniem ze strony miasta w wysokości 110 tys. zł, w 2019 roku będzie to jedynie 50 tys. zł. Co ciekawe, w budżecie znów widnieje spora kwota na modernizację „Domu Narodowego” - 129 886, 47 zł. Doliczyć do tego należy również cenę dostosowania budynku COKu do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych – 40 tys. zł. Przypomnijmy, że na prace remontowe w budżecie 2018 zarezerwowano już ponad 200 tys. zł. A cały remont kosztował już ponad 3,5 mln zł. Z projektu budżetu na kolejny rok wynika, że szykują się kolejne modernizacje miejskich instytucji kultury, m.in. modernizacja centrali klimatyzacyjno-wentylacyjnej w Książnicy Cieszyńskiej. Łącznie wydatki w Książnicy mają wynieść prawie 900 tys. zł. Z kolei, na Zamku Cieszyn zaplanowano modernizację windy za 40 tys. zł. Dodatkowo miasto Cieszyn dofinansuje kwotą 100 tys. zł. Projekt „Festiwal of Art & Independent Games LAG”.

Jakie inwestycje realizowane przez inne jednostki samorządu terytorialnego dotować będzie miasto Cieszyn? W budżecie przewidziano udzielenie pomocy finansowej powiatowi cieszyńskiemu na wybudowanie ronda na ulicy Wiślańskiej i Bielskiej (100 tys. zł), przebudowę ulicy Katowickiej (400 tys. zł), przebudowę drogi powiatowej wraz z budową muru oporowego wzdłuż ul. Frysztackiej na odcinku od ul. Hażlaskiej od ul. Folwarcznej (1 600 000 zł) oraz na oprojektowanie zadania dotyczącego uporządkowania odprowadzenia wód deszczowych z pasa drogowego ul. Hallera do istniejącego cieku – dopływu do Bobrówki.

Wśród wydatków majątkowych zaplanowanych na 2019 rok, najwięcej środków pochłoną, m.in. przebudowa i remont sektora C targowiska rolno-spożywczego (1 070 000 zł), budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7 (prawie 4 mln. zł), modernizacja nieruchomości przy ulicy Błogockiej 30 w której znajdują się noclegownia, schronisko i mieszkanie chronione (3 980 163,72 zł), pierwszy etap modernizacji oświetlenia publicznego (4 525 848 zł), realizacja trzech etapów likwidacji niskiej emisji zanieczyszczeń w centrum miasta (łącznie ponad 6 mln zł), realizacja projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” ( dokładnie milion złotych), realizacja Open Air Museum na granicy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna (2 512 100 zł), modernizacja Muzeum Drukarstwa (nieco ponad milion złotych), modernizacja stadionu przy Al. J. Łyska 21 (4 544 103,06 zł) czy opracowanie koncepcji przebudowy kąpieliska miejskiego (60 tys. zł).

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wybory minęły. Nowa ekipa sądowi się w ratuszu. Czas ustawić się po honorarium, zwane dotacją za wsparcie udzielone w kampanii?/

Realia są takie, że projekt budżetu robiła także większościowa CRS obecna także w nowej RM, w ilości ośmiu mandatów, w tym także nowa pani Burmistrz oraz koalicjant pan Herok z panem Banotem. Nie sądzę aby pozostałej liczbie w większości nowych radnych RM chciało by się wywrócić projektowany budżet miejski. Najpierw muszą się go nauczyć czytać,i zrozumieć, Tak naprawdę większość podawanych kwot dotacji do jednostek kultury to przede wszystkim środki przeznaczone na płace i pochodne od wynagrodzeń i bieżące utrzymanie obiektów. Gdyby czytać budżety z poprzednich lat, to zasadniczo nie wiele w nich się zmienia. Niepokoją jednak dwie sprawy, tj planowany deficyt 13 mln zł- którego niedobór pokryty zostanie z kolejnych pożyczek, oraz ,że od szeregu kadencji nic się nie robi aby w mieście niespełna 40 tysięcznym ograniczyć ilość instytucji kultury finansowanych z budżetu gminy.DN, teatr, Zamek Cieszyn, Książnica Cieszyńska, biblioteka miejska, Instytucją stał się także ZPiT. no i co najmniej dwa festiwale. Nie chcę powiedzieć ,że to źle ,że takie jednostki kultury są ale czy powinny być utrzymywane wszystkie z budżetu gminnego?
============
Od lat wiadomo ,że Książnica Cieszyńska, to dziedzictwo kultury europejskiej i jako taka powinna być utrzymywana z budżetu UE, Zamek Cieszyn z propagowanym dizajnem finansowany powinien być z budżetu centralnego. Festiwale i ZPiT powinny działać przy DN. Taka liczba instytucji kultury zbyt mocno obciąża budżet i w gruncie rzeczy osłabia rozwój miasta, zaś proponowane imprezy przez te jednostki kultury są na marnym poziomie i nie rzadko dublują swoją pracę przy nikłej frekwencji korzystających z ich oferty mieszkańców. Jest nad tym co myśleć i dyskutować, ale dla oszczędności środków z budżetu decyzje RM powinna podejmować niezwłocznie jeśli naprawdę chce coś zmienić.Co jak sądzę między bajki niechybnie zostanie włożone.

Cieszyn miastem 40 tysięcznym był w zeszłym stuleciu. Teraz liczba mieszkańców ledwie przekracza 30. Od Olbrychta po Macure wszyscy po kolei byli tylko marnymi pobieraczami pensji nie zrobili nic prócz odmalowania centrum.

Z przykrością przyznaję ci rację- no cóż jesteśmy narodem wymierającym.

Realia są takie, że projekt budżetu przygotowuje burmistrz , a procedura tworzenia nowego budżetu rozpoczął burmistrz Macura w sierpniu. Na razie radni mają tyle wspólnego z budżetem, że otrzymali jego projekt i na najbliższej sesji odbędzie się jego pierwsze czytanie. A tak na marginesie zamiast filozofowania mógł Pan wziąć udział w tworzeniu tego budżetu składając jako mieszkaniec wnioski do budżetu ( była taka możliwość w sierpniu), które burmistrz mógł uwzględnić. Widać radnym był Pan na tyle dawno, że nawet nie pamięta Pan, który organ przygotowuje projekt budżetu.

Na marginesie, twojej wypowiedzi, jestem ciekaw rewolucji przeprowadzonej w budżecie na 2018 przez radnych CRS.

Anonimie 12,zaangażowani radni i komisje rady zgodnie z procedurą składają wnioski do projektu budżetu gminy- zatem od sierpnia do 15 listopada kiedy to projekt budżetu musi być już przedstawiony RM było dosyć czasu by z propozycjami radni mogli się zapoznać , zwłaszcza ,że jest opracowywany na podstawie budżetu za rok 2018, który przecież radnym ponownie wybranym był znany.
Niestety, muszę cię rozczarować ale mieszkańcy zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym nie uczestniczą w opracowywaniu budżetu gminnego-.Wybrali do realizacji tego celu swoich przedstawicieli, którzy są opłacani przez nich z budżetu tworzonego z podatków mieszkańców. Więc proszę się zapoznać z ustawą, zabrać się do pracy i pochwalić się jakie osobiście anonimie 12 złożyłeś wnioski do budżetu bo ten obowiązek ciąży na radnych.Oczywistym jest ,że projekt budżetu przedstawia RM burmistrz, ale to samorząd czyli radni od samego początku jeśli są świadomi łącznie z burmistrzem i podległymi mu kierownikami zakładów budżetowych przygotowują jego projekt składając stosowne wnioski w zakresie rzeczowym. To tyle w kontrze do Twojego filozofowania anonimie 12.(niezweryfikowany).

Odezwał się i powiedział co wiedział. W Macierzy mieli cię dość, więc musisz wszystkim i wszystkiemu bruździć?

Orwellu(niezweryfikowany), widać z tego ,że kompletnie się pogubiłeś. W Macierzy dalej jestem. Pracujesz w któreś jednostce kultury ,że moim poprzednim wpisem poczułeś się zagrożonym i odebrałeś mój wpis jako formę brużdżenia. Może błyśniesz intelektem i sam włączysz się do dyskusji merytorycznej o budżecie miejskim . To jedna z nielicznych mozliwości by przedstawić swój obywatelski punkt widzenia w sprawie podniesionej w powyższym tekście.

no pięknie, w projekcie - bez wątpienia przygotowanym przez poprzednią ekipę - cieszyńska koteria dostaje swoje tradycyjne, po brzegi wypełnione "Koryto Darmozjadów", cieszyniacy na swe potrzeby ochłapy z pańskiego stołu - czekamy na dyskusję w ratuszu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama