, niedziela 14 lipca 2024
Cieszyńska Ofensywa Galerii Stela
Czy jednak o taki rodzaj promocji nam chodziło? fot: FJDDodaj do Facebook

Cieszyńska Ofensywa Galerii Stela

UM
Promocja Cieszyna jest niezwykle ważna dla rozwoju sektora turystycznego i nie tylko. Od wielu lat ościenne miasta i gminy wkładają sporo wysiłku i środków by stać się miejscem atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców i turystów. Nasze miasto niewątpliwie promocji potrzebuje jak czystego powietrza. Były burmistrz Cieszyna Ryszard Macura wspólnie z Radą Miejską wydał spore pieniądze by w ogólnopolskiej telewizji pochwalić się obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Kto widział ten wie a kto zobaczyć nie zdążył, albo o emisji nie wiedział znaczy, że nawet taka promocja nie jest gwarancją sukcesu. O promocję naszego miasta postanowili powalczyć zatem sami mieszkańcy wykorzystując otwarcie galerii handlowej „Stela”. Cieszyn na chwilę stał się tematem nr 1 w mediach społecznościowych, a i dla portali informacyjnych byliśmy sporą atrakcją.

Czy jednak o taki rodzaj promocji nam chodziło?

W przeddzień oficjalnego otwarcia na kameralne spotkanie zaproszono przedstawicieli: Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, lokalnych mediów i księży. Zaproszeni goście nie spodziewali się chyba, że właśnie to wydarzenie wzbudzi tak duże oburzenie rodaków. Uśmiechnięty i spontaniczny Krzysztof Ibisz zapraszał oficjeli do przemówień, a na końcu o poświęcenie sklepu poprosił przybyłych księży. Było nawet ekumeniczne, bo zarówno ksiądz katolicki, jak i ewangelicki ramię w ramię modlili się o bożą łaskę dla tego miejsca. - Słowo Boże mówi: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go budują. My jesteśmy w tym nowym, pięknym domu”. Wynika z tego, że Pan Bóg pobłogosławił, że mogliśmy go ukończyć, że możemy do niego wejść i, że możemy tu widzieć tyle radosnych, kolorowych i ciekawych rzeczy - mówił ksiądz Jacek Gracz, proboszcz Parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Czy galeria handlowa jest miejscem w którym należy takich obrządków sakralnych dokonywać? Czy nie należy jednak pewnych granic nie przekraczać a zasad etycznych przestrzegać?

To jak się okazało nie jedyny powód, dzięki któremu rozsławiliśmy Cieszyn. Już następnego dnia zanim drzwi galerii otwarto zebrał się spory tłum. Jak można przypuszczać nie była to dobra wróżba. Zaczęło się od przepychanek i tratowania. Oberwało się najsłabszym i najstarszym. Ludzie jak w amoku brali to co darmowe i to co z pozoru tańsze. Szaleństwo zakupowe z pewnością ucieszyło właścicieli sklepów ale czy powinno ucieszyć nas? Czy chęć posiadania jest już wartością nadrzędną? 22 listopad był dla klientów galerii wyjątkowo łaskawy, nie dość, że wielkie otwarcie to jeszcze Black Friday czyli Czarny Piątek. Wbrew nazwie nie jest to kolejna akcja protestacyjna kobiet pod dowództwem feministek, ale po prostu wielkie obniżki cen. Wprawdzie w Polsce jest obecnie lansowana moda na gospodarczy patriotyzm – to małpowanie zachodnich wzorców, w tym konsumenckich, ma się jeszcze lepiej. Gwoli sprawiedliwości należy dodać, że nie dotyczy to tylko nas, bowiem amok Czarnego Piątku dotyka kraje o zupełnie odmiennych tradycjach czy kulturze. Konsumencki internacjonalizm i super rabaty potrafią przełamywać wszelkie granice. Dopełnieniem szczęścia była wizja przypadającej w ten weekend niedzieli handlowej. Nic tylko kupować a dopiero później zastanawiać się nad tym czy w ogóle było nam to potrzebne. Stan konta mocno się uszczuplił po zakupowym szaleństwie, ale co tam, raz się żyje. W dodatku można było zostać miejscowym celebrytą, bo po sieci długo jeszcze będą krążyć zdjęcia i filmiki z cieszyńskiej ofensywy na Galerię „Stela”. Dzień zakończył się laserowym pokazem, który również przyciągnął tłumy. Nawet dworzec przesiadkowy wyłączono z tej okazji z ruchu, a pasażerowie musieli szukać miejsc odjazdu autobusów. Jak widać takie imprezy mają dużą przychylność władz skoro na taki krok pozwolono a i COK, jak już ma w zwyczaju, zaangażował się w promocję prywatnego inwestora. Otwarcie „Steli” nazwano już sukcesem a tłum na pokazie laserów był chyba większy niż na uroczystościach upamiętniających Odzyskanie Niepodległości. O sukcesie z pewnością mogą mówić właściciele sklepów, bo Galerię w tym dniu odwiedziło 38 tyś. klientów. Dla porównania, samo miasto Cieszyn liczy 37 tyś. mieszkańców.

Tylko czy naprawdę ten dumny nadolziański naród takiej promocji dla Cieszyna potrzebował? Czy to co wydarzyło się 22 listopada naprawdę można nazwać sukcesem?

Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy już jest ustalony terminarz kolejnych pokropów , bo chętnie się pomodlę za rozum dla Cieszynioków . Pozdrawiam .

to w końcu który ksiądz przemawiał Bożym słowem??...

Galeria co to niby znaczy,w/g mnie to zwykłe zbiorowisko paru drogich sklepów i nic więcej, co to niby za wydarzenie.
Pare firm dla snobów, co ten sam produkt w centrum Cieszyna mogą kupić 50% taniej. Byłem , nic ciekawego , jakie atrakcje,
Ibisz - to też wydmuszka.Ci co wieszczą ,że to europejski sklep "bo ma schody samojezdne" ludzie normalni wiedzą ,że pic na wodę
fotomontaż to takie hasła ,które muszą w takim zgromadzeniu sklepów funkcjonować aby frajerzy zakupowi czuli się
wybrańcami,czytaj frajerami za swoje pieniądze. Jest mi żal tych co za 2 krotną cenę kupują to co w innych sklepach Cieszyna jest dostępne. ALE JAK MÓWIĄ W TVP1 ciemny naród nawet wykorzystanie nazwy kupi.

Pięknie podsumowane. Nic dodać, nic ująć. Obraz Cieszyna pokazany prawidłowo. Burmistrz i Pleban a do tego tłum szalony. Cieszyn jest wspaniałym miastem tylko mieszkańcy wciąż godzą się na bylejakosc. Stać nas na lepszą promocję miasta. Tylko niech mi ktoś wyjaśni dlaczego cała Polska zauważyła absurd sytuacji a w Cieszynie tylko Gazeta Codzienna o tym pisze? My nie mamy innych mediów czy czegoś nie ogarniam?

Za pieniadze ksiadz sie modli, dla pieniedzy lud sie podli, jak mowi stare przyslowie. I tyle w temacie.

Uważam, że na otwarcie takiego przybytku handlu i pochwały konsumpcjonizmu nie należy zapraszać księży, tylko od razu egzorcystów, żeby za wczasu wypedzili złe moce!

Ja się dziwię, że Wy wszyscy powyżej się dziwicie. Małe graniczne miasto dostało trochę fajnych sklepów to chyba dobrze ! ! ! Nie wszystkie, albo nawet prawie żadne tej wielkości miasto na zachodzie Europy/ wiem co mówię/ takiego sklepu nie ma. To chyba trzeba się cieszyć, że zawitała do nas Europa. A jeżeli chodzi o schody ruchome to nie należy się podśmiewać, bo tak jest we WSZYSTKICH miastach tej wielkości w Polsce. A iluż to cieszyniaków podróżowało metrem no iluż ? ? ? Bo jeżeli ktoś w ostatnich latach nie wyściubił nosa poza Polskę to oprócz Warszawy w której takie cudo funkcjonuje dopiero od paru lat to zwyczajnie nie miał szans tego doświadczyć. Niech ludzie się cieszą, póki jeszcze mają z czego, bo...... istnienie tego świata w tej formie przewiduje się na ca. 12- 15lat. I będzie po ruchomych schodach ! ! !

Sposób, w jaki reagowały tłumy na otwarcie drzwi wejściowych galerii, widywałam w czasach głębokiego PRLu , kiedy "rzucono" jakiś rzadki towar, a w czasach ciut późniejszego PRLu, kiedy "rzucono" np. papier toaletowy, towar bez kartek, lodówki lub meble. Nie sądziłam, że w czasach, kiedy w okolicznych miastach, w końcu nie tak odległych, funkcjonują spore galerie, będzie jeszcze taki ogrom ludzi, którzy zachowują się jakby pierwszy raz w życiu większy sklep widzieli.
Ciekawa jestem, co też takiego tańszego kupili... buty?, lodówki.? a może maszynkę do golenia? O ile taniej? O 10 złotych, a może tylko 5?
Skandalem jest angażowanie do takiej "imprezy" jakim jest otwarcie sklepu, młodzieży i dzieci. Skandalem jest zamknięcie węzła przesiadkowego w godzinach, kiedy ludzie wracają z pracy do domu. I bardzo niesmaczne jest to, że dla wybranych było osobne otwarcie, już nie mówiąc o wątpliwej atrakcji, jaką był pokrópek przybytku handlu.

A może to te ruchome schody, pierwsze i na razie jedyne w Cieszynie, tak mocno przciągnły ludzi do galerii? W końcu jest to nowa atrakcja na poziomie jarmarku, a sądząc po zachowaniu się tłumu, taki poziom ci ludzie reprezentują.

Tak czy siak, Cieszyn "zaistniał" w przestrzeni wirtualnej, a galeria dostała swoją "promocję"

reakcja cieszynioków na ruchome schody w galerii mogłaby być dowodem jak bardzo prowincjonalne i zadupiaste jest wciąż to miasteczko...
...mogłaby, ale w dużych miastach inauguracje podobnych centrów wzbudzają podobne albo i większe emocje
ba, kiedy się ogląda obrazki z wyprzedaży w Stanach czy GB, tam dopiero sceny tragikomiczne się odbywają
.
reasumując: ludź tak ma, korzyść u nas w Polsce taka, że możemy młodym na przykładzie wyjaśniać na czym kolejkowe życie w PRL polegało

Słowo Boże mówi: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go budują. My jesteśmy w tym nowym, pięknym domu”. Wynika z tego, że Pan Bóg pobłogosławił, że mogliśmy go ukończyć, że możemy do niego wejść i, że możemy tu widzieć tyle radosnych, kolorowych i ciekawych rzeczy - mówił ksiądz Jacek Gracz, proboszcz Parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie." To cytat z artykulu. Ciekawe czy domy publiczne ksieza tez swieca, tam tez wiele kolorowych i ciekawych rzeczy sie dzieje. W sumie nie ma rzeczy, ktorej by ksieza nie poswiecili, byleby dorwac sie do ...... Odpowiedz dowolna.

Kible się jednak uratowały od kropienia i dobrze, bo woda w spłuczkach szumiała żwawo i żadna konkurencja jej się nie marzyła. Tak mi dopomóż.....- tylko tego zabrakło, bo tu w tym kraju nikt sam nic nie może, ciągle potrzebuje bliżej nieokreślonego pomocnika, którego nigdy nikt nie widział !

Czy sukcesem można nazwać zaproszenie na otwarcie Galerii młodych artystów, jak choćby dużej grupy mażoretki, które tańczyły na skrawku brudnych kafelek, przepychane przez klientów??? Wstyd!

To "dumny nadolziański naród" zagłosował nogami jakiej rozrywki najbardziej potrzebuje.
Od tej pory Czarny Piątek w Cieszynie będzie już kojarzył się z tłumami na otwarcie galerii, a nie z garstką sfrustrowanych niewiast w czarnych strojach.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama