, wtorek 27 luty 2024
Samorządy wyprzedają swoje nieruchomości. Nie bez problemów
Swoją nieruchomość na sprzedaż wystawiła również gmina Goleszów. Jest nią budynek byłej szkoły podstawowej w Lesznej Górnej. fot: goleszow.plDodaj do Facebook

Samorządy wyprzedają swoje nieruchomości. Nie bez problemów

JAKUB MARCJASZ
Samorządy coraz częściej wystawiają na sprzedaż nieruchomości będące ich własnością. Ich sprzedaż jednak wcale nie jest taka łatwa.

Kilka tygodni temu Starostwo Powiatowe w Cieszynie poinformowało na swoich stronach internetowych o wystawieniu na sprzedaż kilkunastu zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości. Wśród nich jest m.in. budynek Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Zaolzianka” w Istebnej, budynek byłego Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie, czy budynek byłej szkoły w Strumieniu. Starostwo Powiatowe przygotowuje się również do sprzedaży działki, na której znajduje się przejście graniczne w Boguszowicach.

Swoją nieruchomość na sprzedaż wystawiła również gmina Goleszów. To budynek byłej szkoły podstawowej w Lesznej Górnej. Gmina otrzymała obiekt w 2006 roku. Później sporadycznie wykorzystywany był on na wydarzenia organizowane przez mieszkańców. Cena wywoławcza to 1 mln zł. - Za sprzedażą tej nieruchomości przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne, a mianowicie brak środków na remont i adaptację oraz wysokie koszty utrzymania tego budynku - mówi Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów.

Samorządowcom sen z powiek spędza jednak sytuacja na rynku nieruchomości. Ta jest zła, a wszystko wskazuje, że będzie jeszcze gorsza. - Od wejścia Polski do Unii Europejskiej można było zauważyć w całej Polsce duży popyt na nabywanie nieruchomości. Zjawisko to dotyczyło praktycznie wszystkich rodzajów nieruchomości a szczególnie lokali mieszkalnych wzniesionych przez deweloperów, jak i lokali nabywanych na rynku wtórnym. Duży popyt na nabywanie nieruchomości był również wynikiem bardzo korzystnej oferty banków, które kredytowały w kredytach hipotecznych całość zakupu a ponadto koszty związane z dokonanym zakupem. Okres ten trwał do jesieni 2008 roku, kiedy nastąpiło załamanie rynku nieruchomości i od tego czasu notuje się cały czas spadek cen jak i ilość zawieranych transakcji. Inwestycje w nieruchomości nie są już tak atrakcyjne jak kiedyś - nie pozostawia cienia wątpliwości Kazimierz Pochaba, rzeczoznawca majątkowy i licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami, właściciel biura nieruchomości BEST w Cieszynie.

To jak trudno jest sprzedać nieruchomość pokazuje przykład Skoczowa. Samorząd od roku próbuje sprzedać przedwojenną kamienicę przy skoczowskim rynku. Początkową cenę wywoławczą 3 mln złotych obniżono do 1,8 mln złotych. Mimo tego wszystkie przetargi zakończyły się niepowodzeniem. Piotr Rucki, zastępca burmistrza Skoczowa, zapewnia, że gmina nie zaproponuje niższej ceny. Jaki więc ma pomysł na pozbycie się niechcianej nieruchomości? Jednym z nich jest unijna inicjatywa Jessica, czyli fundusz oferujący preferencyjne pożyczki na rewitalizację zniszczonych obszarów miejskich i umożliwiający wejście gminie w partnerstwo publiczno-prywatne z inwestorem.

- Atutem sprzedawanych nieruchomości jest dobre położenie, a przeszkodą zbyt wysokie ceny - stwierdza Pochaba, którego poprosiliśmy o wskazanie plusów i minusów nieruchomości, które na sprzedaż wystawiły samorządy.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ja bym cię zgłosiła do ekonomicznego Nobla i na prezydenta Polski naraz, ale nie jestem pewna, czy ta twoja olbrzymia wiedza o wszystkim nie bierze się z" toruńskich objawień"...

wkradł się błąd, miało być : 750mld czyli miliardów, a nie mln

załamanie rynku jest od dłuższego czasu, a teraz łata się dziury budżetowe wyprzedając majątek, który był społeczny i budowany przez społeczeństwo, za czasów znienawidzonego przez niektórych socjalizmu. Ciekawe tylko jest to, że na chwilę obecną, wysprzedali kapitaliści majątek budowany w tamtych czasach, czyli socjalistycznych, za około 750 mln dolarów. Wszystko w koło pada, m.in. dlatego, że stawia się hiper-, mega- markety, które wykańczają małe firmy. Druga sprawa to banki, które zamiast zarabiać na kredytach, wolą inwestować w ryzykowne aktywa na giełdach. Jak się nie uda to Państwo zapłaci bo to Państwo daje gwarancje. Powinno być tak, banki należy podzielić na zwykłe banki, które będą dawać pożyczki ludziom, inwestorom na przyzwoitym poziomie oprocentowania i na banki inwestycyjne, które zarabiają na giełdzie i które nie mają zabezpieczeń państwowych. Tak było kiedyś po wielkim kryzysie w 1929r podzielono banki ale oczywiście w latach 80-tych rządy zadbały o to, żeby banki miały się świetnie, nie biorąc pod uwagę ludzi i firmy. No cóż i mamy kryzys, który się nie skończy i będzie trwał dopóty, dopóki banki nie zostaną podzielone.

Bardzo miłe wspomnienia mam z szkoły Podstawowej w Lesznej Górnej. Tyle tam spędzonych wakacji na koloniach Skoczowskiego PLEDANU było super. Telefon na korbkę i odzywała się międzymiastowa. To wszystko historia. Gdzie się podziały te czasy. Nowo wybudowane szkoły pełne uczniów, kolonie letnie super wypoczynek w tamtych czasach dla dzieci. Teraz nie ma nic, brak dzieci, szkoły zniszczone nie remontowane. Na gminie w tamtych czasach był wójt i jeden pracownik i wszystko działało jak należy teraz pieniądze zjada armia niepotrzebnych urzędników a wszytko w wszystkich gminach kuleje a urzędnicy zjadają budżety gminy.

A było głosować za solidarnością? Wszystko spieprzyli, kolej ,szkolnictwo,służbę zdrowia że o drogach i bezdomnych nie wspomnę!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama