, wtorek 5 marca 2024
Istebna: Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Zaolzianka" przeznaczone do sprzedaży
W opinii zarządu powiatu schronisko "Zaolzianka", generowało koszty i wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. fot: www.zaolzianka.plDodaj do Facebook

Istebna: Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Zaolzianka" przeznaczone do sprzedaży

KATARZYNA KOCZWARA
Po uchwale intencyjnej przyszła pora na uchwałę właściwą. Rada powiatu zdecydowała o likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Zaolzianka" w Istebnej. Kolejny planowany krok to ogłoszenie przetargu na zakup tej nieruchomości. Podobny los może spotkać schronisko w Wiśle.

Zarząd Powiatu uzyskał poparcie większości radnych rady powiatu, tym samym przyjęta została uchwała likwidująca Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Zaolzianka" w Istebnej. W opinii zarządu powiatu, placówka generowała koszty, wymagając dużych nakładów inwestycyjnych. - Jest już decyzja o likwidacji, a z nią wiąże się wypowiedzenie umowy o pracę wszystkim osobom zatrudnionym w schronisku. Równolegle trwa przygotowanie dokumentacji związanej z jego sprzedażą. Kolejny krok to ogłoszenie i przeprowadzenie przetargu - informuje starosta Jerzy Nogowczyk i dodaje: - Na rynku nieruchomości, na którym panuje pewien zastój, schronisko jest dziś najatrakcyjniejszą naszą nieruchomością, którą chcemy sprzedać. Mamy nadzieję, że trafi w dobre ręce, a jego nabywcy zadbają o konieczne remonty, aby poprawić standard obiektu.

Dolina Olzy, gdzie mieści się schronisko, jest obecnie najlepiej rozwijają się turystycznie doliną w regionie. Bliskość ośrodka narciarskiego z wyciągiem kanapowym, w planach budowa kolejnych, inwestycje władz w tą część gminy Istebna czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym, z dużymi perspektywami rozwojowymi. - Jeśli schronisko młodzieżowe, do którego powiat cały czas dokładał, trafi w dobre ręce i zostanie doinwestowane, to stanie się jedną z atrakcji tego regionu. Za tym pójdą dodatkowe miejsca pracy, a w efekcie ta zmiana pozytywnie wpłynie na wizerunek gminy i powiatu - ma nadzieję starosta cieszyński.

Do tej pory schronisko funkcjonowało jako jednostka oświatowa. Związane z tym faktem przepisy utrudniały przygotowanie atrakcyjnej oferty. - Schronisko młodzieżowe nie mogło na siebie zarabiać, ponieważ miało ograniczone możliwości w ustalaniu stawek cen, które były na tym samym poziomie w ciągu całego roku. Prywatne firmy mogą różnicować ceny w zależności od pory roku. Idea schronisk młodzieżowych jaka funkcjonowała jeszcze kilka lat temu, zdaniem zarządu powiatu jest nieadekwatna do trendów obecnie panujących na rynku turystycznym - uważa Jerzy Nogowczyk.

Do końca roku o swój los spokojne może być schronisko w Wiśle Malince. Zarząd powiatu nie wyklucza jednak, że podzieli ono los "Zaolzianki". - Na razie decyzja Państwowej Straży Pożarnej, dotycząca zabezpieczeń przeciwpożarowych, pozwala użytkować budynek do końca roku. Do tego też czasu musimy tam wykonać niezbędne prace, aby te wymogi zostały spełnione. Wiąże się to z koniecznością zainwestowania w remont znacznych środków. Pojawia się więc pytanie, czy ponosić tak wysokie nakłady, czy zastosować rozwiązanie z Istebnej. Walory miejsca są podobne, w pobliżu wyciągów, przy wyjeździe z Wisły w kierunku Szczyrku. Miejsce z potencjałem, wymagające inwestora, którym powiat na pewno nie jest - przyznaje starosta.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szkoda, że zamiast przekształcić Zaolziankę z PTSMu w zwykłe schronisko postanowiono ją zlikwidować i sprzedać. Przeraża mnie krótkowzroczność i brak kreatywnego myślenia u samorządowców. Szkoda, że likwidacji uległ ostatni obiekt turystyczny w Istebnej, niebędący pensjonatem, do którego można było zabrać grupę wycieczkową aby zwiedzić Trójwieś.

'Mamy nadzieję" No to miejcie nadzieje dalej. Banda debili. Wiadomo o co chodzi - bo jest napisane "schronisko jest dziś najatrakcyjniejszą naszą nieruchomością, którą chcemy sprzedać." Kontynuacja istniejącego juz 20 lat trendu czyli chamskiej prywatyzacji, bezczelnych sprzedazy zakładów za psi ****. Teraz zostały już tylko nieruchomości - np. PKS a teraz lecimy z schroniskami. Następny będzie plac targowy jeden i drugi. Stawiam na to stówe. Tylko najpierw miasto zainwestuje 3 mln żeby wyremontować całość terenu.

żal, żal, żal.
Wytłumaczcie mi proszę jak to możliwe że ludzie, którzy doprowadzili do czegoś takiego teraz siedzą w ławach sejmowych i niszczą tak samo jak zniszczyli powiat, tylko teraz na skale krajową.
Dlaczego szkoły z naszych terenów, czy z miast partnerskich, nie jeździły obligatoryjnie do Zaolzianki jeśli to było powiatu a znajduje się w "najlepiej rozwijającej się turystycznie dolinie w regionie". Skandal.
Ciekawe gdzie Szanowni Radni będą ustawiać na stołkach swoją rodzinę jak już wszystko rozprzedadzą :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama