, wtorek 5 marca 2024
Powiat: Sprzedaż Boguszowic wymusi przeprowadzkę wydziałów starostwa
Władze powiatowe mają nadzieję na pozyskanie lokalu na Straży Granicznej. fot: ARCDodaj do Facebook

Powiat: Sprzedaż Boguszowic wymusi przeprowadzkę wydziałów starostwa

KATARZYNA KOCZWARA
Starostwo Powiatowe przygotowuje się do sprzedaży terenu przejścia granicznego w Boguszowicach, jednocześnie toczą się wstępne rozmowy z Komendantem Straży Granicznej w sprawie przejęcia budynku przy ul. Wojska Polskiego w Cieszynie. Wszystko, by usprawnić działania urzędu i stworzyć szanse rozwoju dla miasta i regionu.

Boguszowice mają być wizytówką regionu
Dawne przejście graniczne w Boguszowicach czeka na inwestora nie tylko z kapitałem, ale i konkretnym pomysłem na rozwój tego miejsca. Starostwo Powiatowe przygotowuje się do sprzedaży tego terenu. - Niepokojące sygnały otrzymujemy od Inspekcji Ruchu Drogowego, która szacuje, że wraz z otwarciem autostrady A1 należy spodziewać się 30-50 procentowego spadku ruchu na przejściu w Cieszynie - przyznaje Jerzy Pilch, wicestarosta i dodaje: - Chcemy utrzymać to przejście, zapewnić ciągłość pracy dla 100 funkcjonujących tam ludzi, a także podnieść standard tych nieruchomości, stąd pomysł sprzedaży.

Władze mają nadzieję, że do przetargu zgłoszą się inwestorzy nie tylko z odpowiednim kapitałem, ale i realnymi pomysłami. - Chcemy by to miejsce było wizytówką, w końcu to granica państwa - przyznaje wicestarosta Pilch i zaznacza, że nowy inwestor będzie musiał zachować charakter przejścia granicznego w aspekcie obsługi podróżnego, utrzymać tu służby i agencje celne. Zapewnić miejsce parkingowe w sytuacji, kiedy kontrole na granicy zostaną przywrócone, jak ma to miejsce obecnie w trakcie trwania Euro 2012.

Ewentualna sprzedaż terenów starostwa w Boguszowicach wymusza szukanie lokalu dla wydziałów starostwa, które do tej pory tam były zlokalizowane.

Przenosiny na ul. Wojska Polskiego
Na terenie przejścia granicznego w Boguszowicach obecnie mieści się Wydział Zarządzania Nieruchomościami i częściowo Powiatowy Zarządu Dróg Publicznych. - Te wydziały, w przypadku sprzedaży tego terenu, będą musiały zostać przeniesione. Budynek przy ul. Bobreckiej nie jest wstanie pomieścić dodatkowych osób. W tej chwili wydziały starostwa rozlokowane są w 3 budynkach. Szykujemy się do cyfryzacji urzędu. Łatwiej będzie to przeprowadzić, gdy będziemy działać w mniejszej ilości budynków - zapewnia Jerzy Pilch.

Budynek przy ul. Szerokiej, w którym aktualnie mieszczą się 4 inne wydziały starostwa, wymaga remontu. Jest to jednak obiekt objęty ścisłą opieką konserwatora zabytków, co znacząco wpływa na ewentualne koszty remontu. Władze powiatu poważnie rozważają przenosiny wydziałów z Boguszowic i ul. Szerokiej do lokalu obecnie zajmowanego przez Straż Graniczną. - Wysłaliśmy pisma z wstępnym zapytaniem, czy moglibyśmy pozyskać obiekt z ul. Wojska Polskiego do celów statutowych. Absolutnie nie mówimy o przenosinach ani sprzedaży obiektu z ul. Bobreckiej - podkreśla wicestarosta.

Władze powiatu są świadome trudności jakie dla społeczeństwa wywoła nowa lokalizacja niektórych wydziałów starostwa. - Jedyny minus tego obiektu jest taki, że opcja dojazdu do najłatwiejszych nie należy, wydaje się, że ilość miejsc parkingowych jest mocno ograniczona. Musimy to wszystko przeanalizować. Stąd pomysł, by między innymi Wydział Komunikacji, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, te najczęściej odwiedzane przez petentów, zostały przy. ul. Bobreckiej - deklaruje wicestarosta Pilch.

Aby plany włodarzy powiatu zaczęły się urzeczywistniać konieczna jest zgoda rady powiatu na podjęcie kroków prawnych. - Przygotujemy projekt uchwały, przedstawimy radnym oczywiście do dyskusji i decyzji. Obawiam się, że ciężko będzie zdążyć na sesję czerwcową. W przeciwnym razie temat trafi na kolejne posiedzenie sesji Rady Powiatu, które odbędzie się w sierpniu - dodaje Jerzy Pilch.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oj za dużo tych biurokratów za dużo... aż trzy budynki a miejsca ani ma... Trza było kupić dworzec PKS to wtedy i blisko by było i parking. Niech się przeniosą do dawnego PUPu budynek był remontowany i miejsca dużo to na jakieś 2- 3 latka wystarczy. a potem to i w sferze się nie pomieszczą.

potwierdzam

A na przeprowadzkę to pieniądze mają.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama