, piątek 21 czerwca 2024
Samorząd zainwestuje w lądowisko dla helikopterów
Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie: „Dzięki tej kompleksowej inwestycji będziemy mieć w szpitalu i lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, i stan zabezpieczeń przeciwpożarowych na najwyższym poziomie. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Samorząd zainwestuje w lądowisko dla helikopterów

MB
Jeśli Szpital Śląski w Cieszynie dostanie dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwa Zdrowia, na dachu Pawilonu Łóżkowego powstanie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Rada Powiatu 22 marca dała zielone światło na tą inwestycję oraz podjęła decyzję o przekazaniu szpitalowi ponad 2,5 miliona złotych w związku z tym przedsięwzięciem.

Rada Powiatu Cieszyńskiego w miniony wtorek 22 marca podjęła jednogłośnie uchwałę, deklarując, że w budżecie na rok 2017 zostaną zabezpieczone środki na zadania związane z budową lądowiska dla helikopterów na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Szpital w Cieszynie w ramach konkursu na dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia stara się nie tylko o pieniądze na cel budowy lądowiska, ale i doposażenie w sprzęt medyczny szpitalnego Oddziału Ratunkowego (m.in. nowy aparat rentgenowski). Łączny szacowany koszt przedsięwzięcia wynosi 7 mln 700 tys. zł. Budowa lądowiska oraz doposażenie SOR-u będzie według szacunków kosztować 5 mln 600 tys. zł - i na to przedsięwzięcie można zdobyć 85% dofinansowania. Pozostałe 15% to będzie wkład własny, który zostanie poniesiony w 5% przez szpital i 10% (czyli 560 tys. zł) przez samorząd powiatu cieszyńskiego.

Jednak to niejedyne wydatki, jakie stoją przed samorządem. Jak się bowiem okazuje, wymogi są takie, że lądowisko dla helikopterów będzie mogło powstać tylko i wyłącznie w sytuacji przeprowadzenia modernizacji i przebudowy systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych w Pawilonie Łóżkowym cieszyńskiego szpitala. Ta modernizacja systemu zabezpieczeń ppoż. będzie niemałym wydatkiem, bo szacuje się, że jej koszt to 2 mln 100 tys. zł. Na tą inwestycję nie ma już dofinansowania, więc wydatek ponad 2 mln zł spada na samorząd powiatu. W ramach przedsięwzięcia zostanie m.in. przebudowana jedna z wind do standardów ewakuacyjnych oraz przebuduje się drogę pożarową.

W związku z powyższym Starostwo Powiatowe w sumie włoży we wszystkie te przedsięwzięcia ponad 2,5 mln złotych. Radni podczas wtorkowej sesji zadeklarowali uchwałą, że ta kwota zostanie zabezpieczona w budżecie na 2017 rok.

Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie: „Dzięki tej kompleksowej inwestycji będziemy mieć w szpitalu i lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, i stan zabezpieczeń przeciwpożarowych na najwyższym poziomie. Nie oznacza to, że Szpital Śląski wcześniej nie przeprowadzał inwestycji związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym, dotąd wydaliśmy na to ok. 700 tys. złotych. Dodatkowo w ramach zadania wymienimy sprzęt najbardziej obciążony i wyeksploatowany na Oddziale Ratunkowym. Wszystko zostało dokładnie sprawdzone i do wniosku o dofinansowanie wpiszemy ten sprzęt, który jest nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania Oddziału Ratunkowego”.

Janusz Król, starosta powiatu cieszyńskiego: „1 stycznia 2014 r. zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, które nakładają na SOR-y obowiązek posiadania lądowiska dla helikopterów. Oznacza to, że posiadanie lądowiska jest elementem obligatoryjnym elementem struktury każdego SOR-u. Jeśli nie powstanie lądowisko, w Szpitalu Śląskim nie może działać Oddział Ratunkowy, a tylko Izba Przyjęć”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama