, czwartek 20 czerwca 2024
Co z lądowiskiem dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie?
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Śląskim w Cieszynie działa od 1 stycznia 2012 roku. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Co z lądowiskiem dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie?

JM
Przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie powinno powstać lądowisko. Jednak ze względu na brak miejsca jest to praktycznie niemożliwe. Czy problem pomoże rozwiązać miasto?

Szpital Śląski w Cieszynie już od kilku lat prowadzi rozmowy na temat budowy lądowiska. - W tym czasie przeprowadzono stosowne ekspertyzy i analizy, z których wynika, że utworzenie lądowiska na terenie szpitala byłoby bardzo trudne ze względów technologicznych, a do tego również kosztowne - mówi Dariusz Babiak z Biura Promocji Zdrowia i Marketingu Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Dlatego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu placówka zwróciła się do cieszyńskiego magistratu, który podjął działania mające na celu utworzenie na terenie Cieszyna lądowiska dla helikopterów ratowniczych, ale też cywilnych. Obecnie prowadzone są rozmowy mające na celu ustalenie szczegółów, by tworzone lądowisko i jego lokalizacja, spełniała wszystkie wymagania.

- Burmistrz ma świadomość, że takie lądowisko musi powstać na terenie Cieszyna, gdyż wiąże się to bezpośrednio z możliwością niesienia szybkiej pomocy dla mieszkańców naszego miasta w razie zagrożenia życia lub zdrowia - mówi Edyta Subocz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Cieszynie.

Nie udało się nam uzyskać odpowiedzi na pytanie, jakie jest szacowany koszt inwestycji, a także z czyich i jakich źródeł zostanie ona pokryta.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 3 listopada 2011 r. funkcjonowanie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (taki jest również w Szpitalu Śląskim w Cieszynie) uzależnione będzie od posiadania przez szpitale lądowiska dla helikopterów. Początkowo czas na ich powstanie mijał 31 grudnia 2013 roku. Kilka dni temu do uzgodnień zewnętrznych został przekazany projekt zmieniający to rozporządzenie, w którym termin powstania lądowisk wydłużony został do 31 grudnia 2016 roku. To daje szansę jednostkom, które nie mają pieniędzy na sfinansowanie inwestycji, starania się o środki z nowej perspektywy funduszy strukturalnych.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

komin już jest zwalony

Lekarze ledwie wiążą koniec z końcem, pielęgniarki od kilku lat nie dostają odzieży ochronnej, bo pani doktor dyrektor nie miała pieniędzy,
a tu chcą lądowisko budować, przecież helikoptery mogą lądować tam gdzie lądowa helikopter pana prezydenta.

Zawsze sie mówiło,że na dachu Pawilonu łóżkowego będzie lądowisko dla helikoptera.Nie przygotowali go do tych potrzeb?

solary przebiły lądowisko

Wymagania dotyczące budowy lądowiska określa odpowiednia ustawa. Wymagania są ściśle określone. Poza wymaganiami technicznymi istnieją uwarunkowania terenowe + pogodowe - np. kierunki wiatru.
Nim ktoś oświecony wskaże kolejne super miejsce niech zaciągnie fachowej wiedzy. Ponadto budując lądowisko warto je zrobić tak by było gotowe przyjąć więcej niż jeden statek powietrzny. Do tego dochodzą drogi dojazdowe i cała infrastruktura.

Ale w okolicach spalarni, na terenie Cieślarówki- to nie byłoby dobre miejsce?rzecież spalarnia i tak nieczynna.W czym więc problem? Helikopter nie potrzebuje pasa startowego!!

Jak nie ma miejsca co za bzdury a teren spalarni!! jakieś dziwne wiaty tam stoją po co to !

Tak, najlepiej zaraz przy kominie

A nie lepiej na kominie?? Spuszczałoby się wtedy linkę przez przewody kominowe i podciągało delikwenta w górę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama