, wtorek 31 stycznia 2023
Kolejny krok w kierunku budowy lądowiska dla śmigłowców
Według planów lądowisko miałoby powstać na dachu budynku pawilonu szpitalnego "B".  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kolejny krok w kierunku budowy lądowiska dla śmigłowców

SM
Burmistrz Cieszyna poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, działającego w ramach Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Wiadomo już, jak miałoby wyglądać przyszpitalne lądowisko.

Wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby cieszyńskiego szpitala, wpłynął do Urzędu Miasta w Cieszynie pod koniec listopada. Na jego podstawie burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zwrócił się Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Cieszynie z prośbą o wydanie opinii na temat planowanej budowy na dachu szpitala. Wydanie opinii i decyzji w tej sprawie umożliwi podjęcie kolejnych kroków w kierunku budowy lądowiska.

Jak czytamy we wniosku złożonym przez Szpital Śląski w Cieszynie, lądowisko usytuowane będzie na dachu budynku pawilonu szpitalnego "B", na wysokości ok. 42 m n.p.t. Będzie ono miało postać płyty żelbetowej o wymiarach 25 m x 22 m i powierzchni ok. 750 m kw. Lądowisko wyposażone zostanie w pomost łączący je z windą, pomosty i schody ewakuacyjne, pomieszczenie techniczne na sprzęt ratowniczy i przeciwpożarowy o powierzchni ok. 10 m kw, instalację przeciwpożarową wraz z pompownią wody, instalację odprowadzającą wody opadowe, a także system oświetleniowo-sygnalizacyjno-nawigacyjny. Przedsięwzięcie wymagać będzie częściowej adaptacji budowlanej w obrębie budynku szpitalnego, polegającej na wydłużeniu szybu windy oraz klatki schodowej do poziomu lądowiska, a także zwiększeniu odporności ogniowej dachu w rejonie projektowanego lądowiska. Elementem wymagającym wykonania będzie także oświetlenie i oznakowanie komina kotłowni szpitalnej.

Przypomnijmy, iż według ostatniego rozporządzenia ministra zdrowia, cieszyński Szpitalny Oddział Ratunkowy musi posiadać całodobowe lotnisko lub całodobowe lądowisko do końca 2016 roku. Środki na jego budowę będą pochodzić z funduszy europejskich na lata 2014-2020 w ramach bezpośredniej dotacji Ministerstwa Zdrowia. Według założeń 85% kosztów budowy lądowiska może pochodzić z w/w dotacji, a 15% to wkład własny beneficjenta czyli ZZOZ w Cieszynie

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Opinia będzie pozytywna , przecież budowa to zarobek dla znajomego hiszpańskiego wykonwcy.

Jakie koszty budowy? Nie lepiej zlikwidować pseudo skwer przed wejściem przesuwając lampy. Idealny dojazd dla karetek i wejście na SOR

CIESZYNIOK i Anonim. Gdyby głupota miała skrzydła, już dawno byście latali. Za młodu do szkoły trzeba było chodzić, a nie na wagary, wtedy przynajmniej proste teksty umielibyście zrozumieć takie np. jak ten cyt.: "Przypomnijmy, iż według ostatniego rozporządzenia ministra zdrowia, cieszyński Szpitalny Oddział Ratunkowy musi posiadać całodobowe lotnisko lub całodobowe lądowisko do końca 2016 roku."
Tak więc (tłumaczę, bo tego z poprawności politycznej portal nie raczył zaznaczyć, a dla Was zbyt trudne, żeby zrozumieć), Minister z Rządu PO wydał takie rozporządzenie.

z tego co się orientuję śmigłowcem są transportowani pacjenci w bardzo poważnym stanie. Pytam kto w Cieszyńskim komunistycznym molochu będzie ratował tych pacjentów.

To tylko bledna otoczka i unik pana burmistrza , dla siebie chce budowac zeby latac na jasna gore.

Bez sensu wydane pieniądze. Radosna twórczość kolejnych Dyrektorów i Starostów.
Większość chorych transportowanych do Cieszyna śmigłowcem pojedzie karetkami do Bielska - Białej, Bystrej Śląskiej, Jastrzębia i Katowic.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama