, sobota 25 maja 2024
Cieszyn: Lotnisko lub lądowisko od 2017 roku
Całodobowe lotniko lub lądowisko ma powstać w Cieszynie najpóźniej do końca 2016 roku. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Lotnisko lub lądowisko od 2017 roku

SM
Do końca 2016 roku w Cieszynie ma powstać całodobowe lotnisko lub lądowisko dla helikopterów ratunkowych umożliwiające przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, dzięki któremu nie będzie występowała potrzeba angażowania innego specjalistycznego transportu sanitarnego.

Budowa lądowiska dla helikopterów ratunkowych znajduje się na liście planów inwestycyjnych Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz organu prowadzącego czyli cieszyńskiego starostwa powiatowego. Informację taką potwierdził dyrektor szpitala podczas konferencji podsumowującej informatyzację cieszyńskiej lecznicy, a także rzecznik prasowy szpitala.

- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie uruchomił procedury administracyjne mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę lądowiska na terenie szpitala. Zależnie od ich wyniku przeprowadzone zostaną badania i ekspertyzy niezbędne do rozpoczęcia prac w konkretnej możliwej lokalizacji - poinformowała naszą redakcję Ewa Herman, rzecznik prasowy ZZOZ w Cieszynie.

Temat budowy lądowiska dla helikopterów ratunkowych pojawił się na naszych łamach przy okazji rozporządzenia ministra zdrowia z 3 listopada 2011 r., które wskazywało, iż w przyszłości funkcjonowanie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych uzależnione będzie od posiadania przez szpitale lądowiska dla helikopterów. Początkowo czas na ich powstanie mijał 31 grudnia 2013 roku. Jeszcze przed upłynięciem tego terminu wprowadzone zostało jednak rozporządzenie wydłużające ten termin do 1 stycznia 2017 roku. Według nowego zapisu do końca 2016 roku cieszyński szpitalny oddział ratunkowy musi posiadać całodobowe lotnisko lub całodobowe lądowisko zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego.

- Koszt budowy lądowiska uzależniony jest od wielu czynników, głównie od tego czy lądowisko będzie naziemne czy też tzw. wyniesione. W chwili obecnej nie wiemy jakiego typu lądowisko będzie realizowane, wobec czego nie jest również znany jego koszt. Środki na budowę lądowiska będą pochodzić z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 w ramach bezpośredniej dotacji Ministerstwa Zdrowia. Według założeń 85% kosztów budowy lądowiska może pochodzić z w/w dotacji, a 15% to wkład własny beneficjenta czyli ZZOZ w Cieszynie - uzupełnia wypowiedź dla naszego portalu Ewa Herman.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

,,Do końca 2016 roku w Cieszynie ma powstać całodobowe lotnisko lub lądowisko dla helikopterów ratunkowych umożliwiające przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, dzięki któremu nie będzie występowała potrzeba angażowania innego specjalistycznego transportu sanitarnego."- ludzie czy coś jest w tym złego? każde lądowisko w szpitalu to szansa że wasze życie zostanie uratowane, dodatkowo w każdym szpitalu są różni specjaliści więc powinno być jak najwięcej takich lądowisk dla helikopterów.

Ze względu na ukształtowanie terenu Cieszyna - budowa lądowiska przy szpitalu będzie technicznie niewykonalna. Jedyna opcja to wykorzystanie boiska MOSIR. Jednak w przypadku występowania silnych podmuchów wiatru od strony zachodniej, podejście będzie utrudnione.

Dyrektor obliczył potrzeby transportu lotniczego. Przeanalizował ile takich transportów szpital potrzebował w ciągu ostatnich 10 lat.Teraz czeka na kolejną nagrodę.Lotnisko jest w Bielsku, o czym dyrektor i starostowie nie wiedzą.

Iznów kosztem pacjenta

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama