, niedziela 10 grudnia 2023
Lądowisko dla helikopterów w Cieszynie?
Burmistrz Ryszard Macura podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami, 8 stycznia w Kamienicy Konczakowskich zapowiedział, że znalezienie odpowiedniego miejsca na ten cel jest dla niego jednym z ważniejszych zadań na przyszłość. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Lądowisko dla helikopterów w Cieszynie?

MB
Ministerstwo Zdrowia właśnie wycofuje się z obostrzeń, wedle których każdy SOR musi mieć lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Tymczasem w Cieszynie trwają poszukiwania miejsca pod budowę takiego lądowiska.

Rozporządzenie ministra zdrowia z listopada 2011 r. obliguje szpitalne oddziały ratunkowe do zapewnienia lotnisk lub lądowisk do 1 stycznia 2017 r. Gdyby po tym terminie placówka nie miała lądowiska, otrzymałaby kontrakt, ale nie na szpitalny oddział ratunkowy, tylko na izbę przyjęć (z niższym dofinansowaniem z NFZ).

Teraz Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z tych obostrzeń. Powstał projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który dopuszcza funkcjonowanie szpitalnego oddziału ratunkowego bez lądowiska, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu uniemożliwia spełnienie tych wymagań.

Okazało się, że w niektórych miejscowościach warunki architektoniczne po prostu uniemożliwiają stworzenie miejsca dla śmigłowców. Ponadto to rozwiązanie wywoływało też szereg innych kontrowersji. Wybudowanie lądowiska dla helikopterów to milionowa inwestycja. Dotąd w wielu szpitalach powiatowych dokładano wszelkich starań, by lądowiska powstawały. Jednak często nie wynikało to z realnych potrzeb danego powiatu, a z obaw o utratę kontraktu na SOR. Doświadczenie dyrektorów szpitali pokazały, że nie w każdej placówce takie lądowisko jest konieczne. Przekonywali oni, że lądowanie w miejscu, gdzie szpital nie jest w stanie zapewnić poszkodowanemu kompleksowej opieki medycznej, nie ma sensu. Za zniesieniem obowiązku posiadania przez SOR-y przyszpitalnych lądowisk opowiedziało się m.in. prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Tymczasem w Cieszynie trwają poszukiwania miejsca na lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Burmistrz Ryszard Macura podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami, 8 stycznia w Kamienicy Konczakowskich zapowiedział, że znalezienie odpowiedniego miejsca na ten cel jest dla niego jednym z ważniejszych zadań na przyszłość.

Lądowisko dla helikopterów w Cieszynie może, ale nie musi powstać na terenach przyszpitalnych. - Przy omawianiu tego tematu zostaną dyrektorowi Szpitala Śląskiego przedstawione też sugestie mieszkańców dotyczące nieruchomości będących w zarządzie szpitala, czego jednak nie należy rozumieć w sensie dosłownym jako prowadzenie negocjacji - informuje Renata Karpińska z Urzędu Miasta w Cieszynie. - Celem porozumienia jest znalezienie odpowiedniego miejsca na lądowisko dla helikopterów, co związane jest z funkcjonowaniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - dodaje.

Na chwilę obecną najbliższe przyszpitalne lądowiska dla helikopterów znajdują się w Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

fajny teren jest na ul. Filasiewicza (gdzie stawał kiedyś cyrk) ale za Ficka i Cybulskiego został utracony, teraz jest w rękach prywatnych. Może dałoby się go odkupić albo wynająć na dłuższy czas.

fajny teren był na ul. Filasiewicza (gdzie stawał kiedyś cyrk) ale za Ficka i Cybulskiego został utracony, teraz jest w rękach prywatnych. Może dałoby się go odkupić albo wynająć na dłuższy czas.

miejsce jest tylko trzeba usunąć anteny z dachu i już po kłopocie ,tak jak było zaplanowane w pierwszym etapie, i windą na dół !!!!

misjonasz czy rzeczoznawca budowlany? To chyba inna praktyka i doświadczenia?

drzwi na sor by lepiej zrobili normalne

A dlaczego nie mogą lądować na stadionie pod Wałką, jak od dawien dawna to się robiło? To trzeba wydawać pieniądze?

Bo to przekracza ustawowy czas dojazdu z SOR na lądowisko. Wszystko jest szczegółowo opisane w rozporządzeniach.

Zastanawiające jest przesłanie tego artykułu? Pewnie wynika z przekonań samego autora i próba utrącenia inicjatywy możliwości lądowania helikoptera, blisko Szpitala Śląskiego. Zastanawiające jest czy to z czyjegoś polecenia czy z własnej inicjatyw wykonano taką pracę, brnąc w rozporządzeniach i ustaleniach płynących z samych kręgów rządowych. Powodem była wzmianka na spotkaniu z mieszkańcami nowego burmistrza. Czy aby ta gorliwość nie jest w sprzeczności z główną tezą tego artykułu, co nie jest nakazane nie powinno być realizowane.

Czyżby redaktor MB był prywatnie odmiennego zdania niż burmistrz Ryszard Macura, bo zadany trud i poziom argumentacji na to wskazuje.

Co za brednie z tym szukaniem miejsca! Przecież Radni poprzedniej kadencji wydali kilkadziesiąt tysięcy na projekt. Pytanie kto go dobrze schował Szczurek czy Macura. Ale dobrze by było się dowiedzieć kto zaprzyjazniony z urzędem, gdzie i za jaką kasę będzie to budował.

S1 do Bileska w 15 minut gdzie londowisko jest - - to jaki interes społeczny ma dyrektor szpitala ?

Jak nie daj Boże doświadczysz poparzeń i będzie potrzeba transportu do Siemianowic, to dojrzysz interes społeczny.

interes maja budowlańcy i komisje przetargowe a ile takich poparzeń było w ciągu 15 lat?

Przecież oni nie wyrabiaja już teraz w szpitalu, a co dopiero jak im nazwożą mega wypadki helikopterem. macura oszalał

Ty jesteś szalonym błaznem czepiając się burmistrza, nie rozumiejąc że plan zagospodarowania to miasto a realizacja to szpital i powiat.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama