, czwartek 29 września 2022
Są pieniądze na remonty dróg
Cztery gminy z powiatu cieszyńskiego – gmina Brenna, Goleszów, Hażlach, Strumień, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisały umowy na dofinansowanie remontów dróg. fot: Gmina StrumieńDodaj do Facebook

Są pieniądze na remonty dróg

KT
Cztery gminy z powiatu cieszyńskiego – gmina Brenna, Goleszów, Hażlach, Strumień, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisały umowy na dofinansowanie remontów dróg z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dodatkowo z gminą Cieszyn została podpisana umowa w ramach działania „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”.

Zgodnie z podpisaną umową samorząd Gminy Brenna otrzyma finansowe wsparcie w wysokości 1 950 548 zł na modernizację 0,5 kilometra ulicy Skoczowskiej, Stary Dwór w Górkach Wielkich. Lokalne władze o realizacji tej inwestycji myślały już w poprzedniej kadencji, ale z uwagi na znaczne koszty, które mocno obciążyłyby samorządowy budżet, szukały zewnętrznego dofinansowania tego zadania. Sztuka się udała i teraz będzie można tę drogową modernizację zrealizować przy mniejszym udziale własnych funduszy. To, ile dokładnie trzeba będzie dołożyć z gminnego budżetu, okaże się po przetargu, który planowany jest na przełomie czerwca i lipca. To ważna droga na komunikacyjnej mapie gminy, obsługuje strefę przemysłowo-gospodarczą i prowadzi do Muzeum Zofii Kossak i Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, które odwiedzają liczni turyści. Na końcu ulicy znajdują się również zabudowania dawnej stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego, dla której gmina szuka inwestora. Zgodnie z podpisaną umową, drogowa inwestycja w Górkach Wielkich ma być zrealizowana w ciągu 24 miesięcy.

Gmina Goleszów otrzymała środki finansowe na przebudowę ul. Osiedlowej w Goleszowie Równi wraz z odwodnieniem. Dofinansowanie wyniesie ok. 1 mln 350 tys. zł. Zadanie obejmie m. in. wykonanie kanalizacji deszczowej, utwardzenie poboczy i wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej na odcinku prawie 800 m. W chwili obecnej na ul. Osiedlowej w Goleszowie prowadzone są roboty związane z tą inwestycją.

W Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w imieniu Gminy Hażlach, umowę podpisał również wójt Grzegorz Sikorski. Dzięki pomocy w postaci środków otrzymanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, remontu doczeka się ul. Dworska w Pogwizdowie. Udało się na nią pozyskać ponad 163 tys. zł. Inwestycja jest planowana do realizacji jeszcze w tym roku, czekała tylko na podpisanie umowy o dofinansowanie.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach, burmistrz Strumienia Anna Grygierek podpisała umowę o przyznaniu pomocy na realizację przebudowy ul. Szkolnej w Pruchnej. Przetarg na remont ma zostać ogłoszony w III kwartale tego roku. Całkowity koszt zadania szacowany jest na wartość 1,4 mln zł. Termin realizacji zadania to lata 2019-2020. Jest to znacząca inwestycja dla gminy, ulica Szkolna stanowi dojazd do Zespołu Szkół i boiska sportowego.

Fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskch na lata 2014-2020 odebrał również Cieszyn, jednak w ramach działania „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”. Przeznaczone one zostaną przebudowę targowiska rolno-spożywczego w Cieszynie, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama