, sobota 13 lipca 2024
Jak dalej rozwijać polsko-czeską współpracę transgraniczną?
Efektem podsumowań, które w dużym stopniu opierać się będą na doświadczeniach i oczekiwaniach osób, instytucji, przedstawicieli samorządów i organizacji aktywnie działających na rzecz współpracy transgranicznej, będzie także aktualizacja strategii przyszłej współpracy terytorialnej w Euroregionie Śląsk Cieszyński w odniesieniu do nowego okresu programowania na lata 2021-2027.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Jak dalej rozwijać polsko-czeską współpracę transgraniczną?

MM/MAT. PRAS.
Podsumowanie dotychczasowej współpracy transgranicznej, podniesienie jej poziomu i wyznaczenie kierunków jej dalszego rozwoju – tak w skrócie można podsumować najważniejsze założenia polsko-czeskiego projektu „InfoSpace”, realizowanego wspólnie przez polską i czeską stronę Euroregionu Śląsk Cieszyński oraz stowarzyszenie Człowiek na granicy. Jak się okazuje efekty projektu będą miały ogromny wpływ na dalszą polsko-czeską współpracę, w tym m.in. rodzaj projektów, które będą mogły być realizowane ze wsparciem unijnych środków.

Polsko-czeska współpraca transgraniczna w Euroregionie Śląsk Cieszyński nabiera tempa z każdym rokiem. Obok ogromnego zaangażowania wielu podmiotów, organizacji i osób, duże znaczenie w jej rozwijaniu mają także unijne środki, dzięki którym w kończącym się powoli bieżącym okresie programowania udało się dotąd wesprzeć blisko 170 inicjatyw o ogromnym znaczeniu transgranicznym. Próbując podsumować to co udało się osiągnąć przez ostatnie 6 lat, Euroregion Śląsk Cieszyński oraz stowarzyszenie Człowiek na granicy postanowili zaszczepić w polsko-czeskiej współpracy transgranicznej kolejny element profesjonalizacji. Pomóc ma w tym m.in. dalszy transfer dobrych praktyk w zakresie zarządzania informacją transgraniczną i transnarodową z pogranicza francusko-niemieckiego, gdzie od ponad 30 lat w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Eurodystrykt PAMINA działa komórka INFOBEST.

- W ramach projektu „InfoSpace” chcemy skorzystać z cennej, a przede wszystkim praktycznej wiedzy naszych partnerów z pogranicza francusko-niemieckiego wykorzystując ją do rozwijania przestrzeni do zarządzania informacją na naszym terenie – wyjaśnia Bogdan Kasperek, dyrektor biura Stowarzyszenia „Olza”, reprezentujący polską część Euroregionu Śląsk Cieszyński i dodaje, iż mimo wielu sukcesów w ramach dotychczasowego rozwijania współpracy transgranicznej w Euroregionie Śląsk Cieszyński, nadal jest sporo miejsca na jej rozszerzanie i pogłębianie.

W ramach realizacji projektu, jego partnerzy odbyli już jedną wirtualną wizytę na pogranicze francusko-niemieckie, a do kolejnej właśnie się przygotowują. Przygotowania obejmują także podsumowanie dotychczasowej współpracy transgranicznej na pograniczu polsko-czeskim. Powodem do podsumowań oraz wyznaczania nowych kierunków współpracy jest wspomniany wcześniej koniec okresu programowania unijnej perspektywy finansowej, która od 2014 roku wspiera cenne inicjatywy podejmowane wspólne przez partnerów z Polski i Czech.

- Od 23 lat Euroregion Śląska Cieszyńskiego przełamuje rzeczywiste i mentalne granice między naszymi krajami. Do działań tych nawiązuje również projekt „InfoSpace”, w ramach którego chcemy w odpowiedni sposób przygotować się na najbliższą przyszłość - dodaje Tomáš Balcar, dyrektor wykonawczy Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Terytorialnej, reprezentującego czeską część Euroregionu Śląsk Cieszyński

Efektem podsumowań, które w dużym stopniu opierać się będą na doświadczeniach i oczekiwaniach osób, instytucji, przedstawicieli samorządów i organizacji aktywnie działających na rzecz współpracy transgranicznej, będzie także aktualizacja strategii przyszłej współpracy terytorialnej w Euroregionie Śląsk Cieszyński w odniesieniu do nowego okresu programowania na lata 2021-2027.

- Czas szybko biegnie i nim się obejrzeliśmy minęło 6 lat rozwijania transgranicznych partnerstw, którym znacząco pomagał program Interreg V-A Republika Czeska - Polska, a także będący jego częścią Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński. Nasze stowarzyszenie rozwijało się wraz z rozwojem programu, dlatego z przyjemnością przyjęliśmy propozycję, by pomóc w zebraniu dotychczasowych doświadczeń, wypracować nowe narzędzia współpracy i tym samym rozwijać polsko-czeską współpracę transgraniczną – wyjaśnia Petra Slováček Rypienová, reprezentująca w projekcie „InfoSpace” stowarzyszenie Człowiek na granicy.

Już wkrótce na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych pojawią się kolejne informacje na temat postępów w realizacji projektu „InfoSpace”. Zachęcamy do ich śledzenia, a także aktywnego udziału w poszczególnych działaniach projektu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama