, czwartek 25 kwietnia 2024
Program Inwestycji Strategicznych - wyniki. Na co gminy otrzymają środki?
Przedstawicielom gmin m.in. z terenu powiatu cieszyńskiego informacje o przyznanych środkach w ramach Programu Inwestycji Strategicznych przekazał poseł Grzegorz Gaża. fot: fb/GrzegorzGazaPoselDodaj do Facebook

Program Inwestycji Strategicznych - wyniki. Na co gminy otrzymają środki?

REDAKCJA
Rząd podzielił pieniądze w ramach Polskiego Ładu, przyznając dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Najwięcej, bo po 9 mln zł otrzymają gminy Hażlach oraz Skoczów. Środki otrzymają jednak niemal wszystkie gminy z terenu powiatu cieszyńskiego, w tym sam powiat. Na co przeznaczone zostaną środki w ramach rządowego naboru?

Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Program realizowany będzie poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W pierwszym naborze, wnioski o dofinansowanie mogły zawierać inwestycji z 35 obszarów, które szczegółowo zostały opisane tutaj. Każda JST czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nieprzekraczającym 5 mln zł. Ponad 23 mld zł podzielonych zostało pomiędzy 2780 gmin i powiatów. Dofinansowania otrzymały także gminy powiatu cieszyńskiego z wyłączeniem gminy Brenna.

Jak wygląda podział środków wśród gmin powiatu cieszyńskiego?

Najwięcej, bo po 9 mln zł otrzymają gminy Hażlach oraz Skoczów. Przeznaczone one zostaną odpowiednio na przebudowę budynku wielofunkcyjnego w Zamarskach na cele kulturalne wraz z wyposażeniem oraz budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym oraz łącznikiem.

Trzy projekty do Programu Inwestycji Strategicznych złożyła gmina Chybie. Dzięki temu możliwa będzie budowa chodnika pieszo-rowerowego w gminie (ponad 3,2 mln zł) oraz budowa centrum turystyki pieszo-rowerowej (ponad 2,2 mln zł). Trzeci projekt umożliwi uporządkowanie gospodarki odpadami w Gminie Chybie poprzez przebudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (1,9 mln zł).

W Cieszynie rządowe środki o wartości 5 mln zł pozwolą na przebudowę ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej. W Dębowcu zmodernizowane zostaną ul. Polna w Dębowcu oraz ul. Stromej w Dębowcu i w Iskrzyczynie (ponad 4,7 mln zł). W Goleszowie środki o wartości ponad 7,6 mln pozwolą na przebudowę i rozbudowę budynków szkoły podstawowej i przedszkola w Bażanowicach wraz z budową sali gimnastycznej.

Dwa projekty w rządowym naborze złożyła gmina Istebna. Pierwszy o wartości ponad 6,2 mln zł dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej w przysiółku Kadłuby i Matyska w Koniakowie, drugi o wartości ponad 1,5 mln zł obejmuje budowę  zbiornika wody oraz rozbudowę sieci wodociągowej dla przysiółka Łupienie.

Dwa zadania inwestycyjne zrealizuje także Strumień. Ponad 5,7 mln przeznaczonych zostanie na rozbudowę i modernizację systemu kanalizacji sanitarnej, a ponad 2,3 mln zł na ostatni etap przebudowy ulicy Oblaski w Drogomyślu.

W Ustroniu ponad 5,2 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Przetnica, Bernadka, Krzywaniec, w Wiśle równo 5 mln zł pozwoli na nadbudowę i adaptację zaplecza amfiteatru na przestrzeń dla prowadzenia działań kulturalnych i społecznych, a ponad 4,5 mln przyznanych Zebrzydowicom przeznaczonych zostanie na przebudowę gminnych dróg.

Środki w ramach Programu Inwestycji Strategicznych otrzymał także powiat cieszyński. Przeznaczone one zostaną na rozbiórkę istniejącego i budowę nowego mostu nad rzeką Wisłą w ramach rozbudowy drogi powiatowej 2627S w Drogomyślu. Na ten cel powiat cieszyński otrzyma 5 mln zł.

Szczegółowy podział środków wśród miast i gmin powiatu cieszyńskiego:

CIESZYN

 • Przebudowa drogi gminnej ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej w Cieszynie: 5 000 000 zł
  CHYBIE
 • Budowa chodnika pieszo-rowerowego w Gminie Chybie: 3 230 000 zł
 • Budowa centrum turystyki pieszo-rowerowej w Gminie Chybie: 2 250 000 zł
 • Uporządkowanie gospodarki odpadami w Gminie Chybie poprzez przebudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: 1 900 000 zł

  DĘBOWIEC
 • Modernizacja dróg gminnych - ul. Polnej w Dębowcu oraz ul. Stromej w Dębowcu i w Iskrzyczynie: 4 750 000 zł

  GOLESZÓW
 • Przebudowa i rozbudowa budynków szkoły podstawowej i przedszkola w Bażanowicach wraz z budową sali gimnastycznej: 7 650 000 zł

  HAŻLACH
 • Przebudowa budynku wielofunkcyjnego w Zamarskach na cele kulturalne wraz z wyposażeniem: 9 000 000 zł

  ISTEBNA
 • Budowa kanalizacji sanitarnej w przysiółku Kadłuby i Matyska w Koniakowie: 6 279 500 zł
 • Budowa zbiornika wody oraz rozbudowa sieci wodociągowej dla przysiółka Łupienie w Gminie Istebna: 1 520 000 zł

  SKOCZÓW
 • Budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym oraz łącznikiem:9 000 000 zł

  STRUMIEŃ
 • Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacji sanitarnej w mieście Strumień: 5 795 000 zł
 • Ostatni etap przebudowy drogi gminnej ulicy Oblaski w Drogomyślu: 2 375 000 zł

  USTROŃ
 • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Przetnica, Bernadka, Krzywaniec w Ustroniu: 5 225 000 zł

  WISŁA
 • Nadbudowa i adaptacja zaplecza amfiteatru na przestrzeń dla prowadzenia działań kulturalnych i społecznych: 5 000 000 zł

  ZEBRZYDOWICE
 • "Przebudowa dróg gminnych na terenie Gminy Zebrzydowice": 4 560 000 zł

  POWIAT CIESZYŃSKI
 • „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu nad rzeką Wisłą w ramach rozbudowy drogi powiatowej 2627S w Drogomyślu”: 5 000 000 zł
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama