, piątek 19 sierpnia 2022
Na jakie wyzwania muszą być gotowi liderzy biznesu w latach 2021-2022+?
Kamil Tomala - Przedsiębiorca, Trener, Mentor i Mówca, Executive Director The John Maxwell Team Polska, Wykładowca w The John Maxwell Team Polska. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Na jakie wyzwania muszą być gotowi liderzy biznesu w latach 2021-2022+?

ARTYKUŁ PROMUJĄCY
Biznes funkcjonuje od dłuższego czasu w rzeczywistości, która wymaga od liderów większej skuteczności, elastyczności, a także ciągłego rozwoju kompetencji, dzięki którym będą w stanie umiejętnie i efektywnie przewodzić zespołom i całym organizacjom. Gdy myślimy o rozwoju kompetencji pierwszym skojarzeniem jest zazwyczaj dodawanie. Brakuje mi umiejętności w danym obszarze, więc nabywam je dodając do mojego portfolio. Należy mieć jednak świadomość, że każdy zbiornik ma określoną pojemność, a co więcej warto co jakiś czas wymienić w nim wodę, żeby zachować wysoką jakość.

Dokładnie takie podejście jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych cech u liderów - umiejętność oduczania się starych, wysłużonych strategii i zastępowania ich nowymi, bardziej adekwatnymi do wymagań dzisiejszych czasów. Idealnym przykładem tego procesu jest zmiana, jaka nastąpiła w 2020 roku, kiedy większość firm była zmuszona przenieść swoich pracowników z pracy biurowej na zdalną. Ta jedna sytuacja zwiększyła zapotrzebowanie na rozwój kompetencji przywództwa zdalnego. Liderzy potrzebowali nauczyć się, jak dbać o zaangażowanie i motywację pracowników, którzy pracowali z własnych domów. Narzędzia, z których korzystali do tej pory w większości straciły zastosowanie. Pojawiła się potrzeba odpuszczenia starych strategii i znalezienia nowych, lepszych rozwiązań.

Przyszłość również będzie wymagała od liderów nowych umiejętności i strategii działania. Jeżeli spojrzymy na badania przeprowadzone w drugiej połowie 2021 jawi się nam obraz tego, o co należy zadbać w pierwszej kolejności.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Instytut Gallupa tylko 20% (1) pracowników odczuwa zaangażowanie w pracy. To oznacza, że 80% osób może odczuwać wypalenie swoją pracą. Jak łatwo się domyślić ta sytuacja ma ogromny wpływ na wydajność, a co za tym idzie również rentowność przedsiębiorstw. Ten wpływ został oszacowany na 21% (2), o tyle efektywniejsze są firmy, których pracownicy wykazują się zaangażowaniem w codziennej pracy. Tutaj właśnie wyłania się rola liderów, którzy potrzebują wiedzieć, jak pozytywnie wpłynąć na swoich pracowników. Szczególnie jeżeli spojrzymy na wynik dziesięcioletniego badania przeprowadzonego na grupie 200 000 menedżerów i pracowników. Badanie to wykazało, że aż 79% (3) ludzi odeszło w tym czasie z pracy ze względu na brak docenienia ze strony przełożonych. To pokazuje, jak duży wpływ mają liderzy na ludzi, zespoły i całe organizacje, bo ludzie nie odchodzą z firm, tylko od szefów.

W takim razie, jakie działania powinni przedsięwziąć liderzy w najbliższych latach? Na czym powinni skoncentrować swoje działania rozwojowe? Z pomocą przychodzi nam badanie Global Leadership Forcast przeprowadzone w 2021 roku. Na podium kompetencji niwelujących poziom wypalenia i tym samym zwiększających zaangażowanie w codzienną pracę znalazły się: wpływ, coaching i delegowanie oraz empatia. Żadna z tych kompetencji nie jest zaskoczeniem, a przynajmniej nie powinna być. Wszystkie trzy są ukierunkowane na budowanie porozumienia i rozwój. Nie są to też kompetencje, które pojawiły się znikąd. Wszystkie trzy bardzo często omawiane Są w różnego rodzaju opracowaniach, artykułach czy komentarzach dotyczących przywództwa. W takim razie warto zadać sobie pytanie, czy nasi liderzy zostali przygotowani do czekających ich wyzwań.

To samo pytanie zadali przywódcom na całym świecie badacze z DDI odpowiedzialni za GLF 2021 (4). Niestety rezultatach nie jest pozytywny. Tylko 28% (5) liderów rozwija się w zakresie kluczowych kompetencji przyszłości. To zdecydowanie za mały procent, żeby można było mówić o dobrym przygotowaniu na potrzeby biznesu w najbliższych latach. Pora wziąć na siebie większą odpowiedzialność. Nawet jeśli organizacje, które w większości ze względu na swoją wielkość działają w obszarze rozwoju liderów wolniej niż jest to potrzebne, to liderzy potrzebują samodzielnie zintensyfikować proces samorozwoju. Wyszukiwanie i uczenie się nowych strategii, które zwiększą prawdopodobieństwo sukcesu powinno stanowić jeden z priorytetów dzisiejszego dnia, jeżeli chcesz być przygotowany na realia jutra. Mamy jednak to szczęście, że funkcjonujemy w rzeczywistości bogactwa wiedzy i łatwego do niej dostępu. Nie czerpanie z tej możliwości wydaje się być swego rodzaju zaniedbaniem, którego konsekwencje już za chwile mogą być trudne do pokonania.

Aby postawić pierwszy krok weź udział w wydarzeniu: Strategie Sukcesu Światowych Liderów Przywództwa, które odbędzie się w w Restauracji BOSCO w Bielsku-Białej w dniu 3.11.2021 r., od godziny 15:30. Więcej informacji na stronie.

Kamil Tomala

Przedsiębiorca, Trener, Mentor i Mówca

Executive Director The John Maxwell Team Polska

Wykładowca w The John Maxwell Team Polska

www.kamiltomala.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama