, wtorek 23 kwietnia 2024
Ponad 16,4 mln na remont linii 190 z budżetu województwa
Na październikowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęta została uhwała dotycząca zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Śląskiego, poprzez uwzględnienie wydatku na remont kolejowego odcinka umożliwiającego połączenie Śląska Cieszyńskiego z Krakowem. fot: Tomasz Żak / UMWSDodaj do Facebook

Ponad 16,4 mln na remont linii 190 z budżetu województwa

REDAKCJA
Ponad 16,4 mln zł przekaże Województwo Śląskie na rewitalizację linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała. Wprowadzenie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego, poprzez uwzględnienie wydatku na remont kolejowego odcinka umożliwiającego połączenie Śląska Cieszyńskiego z Krakowem, to pierwszy krok mający na celu sfinansowanie zadania które możliwe będzie do realizacji po uzyskaniu finansowania w ramach programu Kolej+, przy wsparciu samorządów zrzeszonych w ramach Aglomeracji Beskidzkiej.

Całkowity koszt rewitalizacji odcinka pomiędzy Skoczowem, a Bielskiem może wynieść ok. 350 mln zł. Znaczna część (85%) miałaby zostać sfinansowana z Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej+ do 2028 roku. Zakłada on uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała została zgłoszona do w/w programu przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka, które w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku będzie musiało zadbać o 15% wkład własny. Kwotę wkładu własnego mają zasilić zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego środki, o których przekazaniu zdecydowali w poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Równolegle z zabezpieczeniem środków na ten cel, trwało opracowanie studium planistyczno-prognostycznego dla rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała. Dokument ten musi być złożony do 24 listopada br, jako element drugiego etapu programu Kolej+, po którym wniosek podlegać będzie ocenie wielokryterialnej, umożliwiającej utworzenie listy rankingowej projektów i ich kwalifikacja do ewentualnego dofinansowania. Projekt zakładający rewitalizację linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jest jednym z 79, które walczą o dofinansowanie z puli środków Programu Kolej+, w której znajduje się 5,5 mld zł.

Jakie Korzyści dla mieszkańców Aglomeracji Beskidzkiej i okolic przyniesie rewitalizacja linii kolejowej nr 190? - „Domknięcie” sieci stanowić będzie potencjał dla uruchomienia kolei aglomeracyjnej, co przełożyłoby się na oczekiwane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, udrożnienie komunikacji w subregionie. Dla mieszkańców Aglomeracji, przede wszystkim z obszaru Śląska Cieszyńskiego, z pewnością ważne będzie uzyskanie komfortowej i ekologicznej alternatywy dla transportu samochodowego. Wymaga to jednak odpowiedniego cyklicznego rozkładu jazdy oraz oferty konkurencyjnej pod względem czasu dojazdu. Wstępne studium planistyczno-prognostyczne zakłada prędkości na linii od 60 do 100 km/ godz. na terenie miasta oraz od 80 do 100 km/ godz. poza miastem. Jednocześnie przewiduje się optymalny rozkład jazdy na poziomie od 12 do 16 par połączeń - czytamy na stronie stowarzyszenia Aglomeracj Beskidzkiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama