, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Pracownicy transgraniczni bez konieczności posiadania negatywnego wyniku testu
Mimo wprowadzenie ograniczeń w przekraczaniu czesko-polskiej i słowacko-polskiej granicy, pracownicy transgraniczni mogą odetchnąć z ulgą. Nie będą bowiem zobowiązani do wykonywania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. fot: Pixabay.comDodaj do Facebook

Pracownicy transgraniczni bez konieczności posiadania negatywnego wyniku testu

MM
W piątek, późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazły się w nim m.in. zapowiadane zapisy dotyczące ograniczeń w przekraczaniu granicy z Republiką Czeską i Słowacją, które wejdą w życie na następny dzień po ich ogłoszeniu, a zatem w sobotę, 27 lutego.

W rozporządzeniu z 26 lutego czytamy, iż osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską oraz z Republiką Słowacką, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo zobowiązana jest posiadać negatywny wynik testu wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Wynik ten należy przestawić na żądanie funkcjonariuszom Straży Granicznej lub Policji. W przypadku braku posiadania negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, osoba wracająca z Czech lub Słowacji kierowana będzie na obowiązkową kwarantannę.

Od obowiązku posiadania testu są jednak wyjątki. Dotyczą one m.in. kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego; osób wykonujących pracę w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach tej granicy; uczniów pobierających naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki; dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem; studentów, uczestników studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktorantów kształcących się w Polsce lub, w przypadku obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w innych państwach.

Z obowiązku posiadania testu, a także konieczności odbycia kwarantanny zwolnione są także osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, a także osoby, które przekraczają granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie sąsiadującym, a więc grupa pracowników transgranicznych. Aby skorzystać z odstępstw od obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu i uniknięcia skierowania na kwarantannę, należy posiadać przy sobie odpowiednie zaświadczenie potwierdzające np. status ucznia, studenta, a w przypadku pracowników transgranicznych dokument wystawiony przez pracodawcę w języku polskim albo w języku angielskim.

Stan wyjątkowy w Czechach

W piątek, 26 lutego czeski rząd zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego o kolejny miesiąc, do 28 marca. W tym czasie obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia, które zakładają m.in. zamknięcie szkół i przedszkoli, ograniczenie możliwości przemieszczania się pomiędzy powiatami, obowiązkowe zakrywania ust i nosa maseczkami typu FFP2, które od poniedziałku mają zastąpić alternatywę dla ich stosowania w postaci podwójnej maseczki chirurgicznej. Od poniedziałku, przez następne 30 dni nadal obowiązywać będzie w Czechach godzina policyjna (od 23:00 do 5:00), a kwarantanna w Czechach trwać będzie 14 dni.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama