, niedziela 10 grudnia 2023
Pomoc finansowa dla poszkodowanych przez suszę
Wnioski o takie wsparcie można składać w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 września br. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Pomoc finansowa dla poszkodowanych przez suszę

Będzie pomoc finansowa dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku tegorocznej suszy - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski o takie wsparcie można składać od 11 września, a 30 września to ostateczny termin wnioskowania.

Wnioski o takie wsparcie można składać w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 września br. Do wniosku o pomoc producenci rolni zobowiązani są załączyć kopię protokołu oszacowania szkód. Przy ubieganiu się o pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z tegoroczną suszą nie jest wymagana adnotacja wojewody na tych protokołach.

Z pomocy finansowej mogą skorzystać producenci rolni, którzy posiadają numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez suszę.

Wysokość pomocy ustalona będzie jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę oraz stawki pomocy. I tak: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę oraz 400 zł na 1 ha pozostałych powierzchni upraw rolnych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Przy czym jedno gospodarstwo rolne nie może otrzymać pomocy wyższej niż równowartość 15 tys. euro.

Jak informuje ministerstwo, pomoc pomniejsza się o 50%, jeżeli w 2015 roku co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, z wyłączeniem łąk i pastwisk, nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z następujących ryzyk: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, susza, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Do pomocy zakwalifikowane będą te gospodarstwa rolne, w których komisje powołane przez wojewodę oszacowały straty powodujące obniżenie dochodów z produkcji o ponad 30% w porównaniu do średniej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z trzech lat z pięciu ostatnich lat po odrzuceniu wartości najwyższej i najniższej.

W związku ze zgłaszanymi problemami związanymi z szacowaniem strat w produkcji zwierzęcej spowodowanych suszą w 2015 roku, które są łączone ze stratami w produkcji roślinnej, komisje szacujące straty korzystają ze wzoru protokołu szacowania szkód, który znajduje się tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama