, poniedziałek 4 marca 2024
Ustroń: Jedziesz na Równicę? Nie musisz płacić
Z niedawnej interpelacji przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Baczy można wywnioskować, że powyższy mechanizm nie działa najsprawniej fot: ustron.plDodaj do Facebook

Ustroń: Jedziesz na Równicę? Nie musisz płacić

MB
Wyjaśnia się sprawa pobierania opłat za wjazd na Równicę. Po odpowiedzi Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych i Urzędu Miasta w Ustroniu można już stwierdzić jasno: kasjer przebywający przy wjeździe na Równicę nie ma prawa żądać od każdego opłaty za wjazd. Dodatkowo powinien każdorazowo udzielać kierowcom określonej informacji.

- Zgodnie z zatwierdzoną zmianą w projekcie organizacji ruchu dojazdu do parkingu przy ul. Równica w Ustroniu pismem z 1999 roku zastrzeżono obowiązek "każdorazowego informowania przejeżdżających o możliwości wjazdu na ul. Równica bez wnoszenia opłat w przypadku niezatrzymywania się i nie korzystania z parkingów” - wyjaśnia burmistrz Ustronia, Ireneusz Szarzec. Dodajmy, że w przypadku nie korzystania z płatnych parkingów. Na Równicy są bowiem bezpłatne parkingi i jeśli kierowca tam stanie, nie musi pokrywać żadnych opłat na dole u kasjera. - Z uwagi na dostępność dwóch bezpłatnych parkingów przy Schronisku "Równica” i przy obiekcie gastronomiczno-noclegowym "Dwór Skibówki” pracownik firmy Ustronex obsługujący "miejsce poboru opłat” nie powinien pobierać opłaty za parkowanie na w/w parkingach - dodaje burmistrz.

Jak wskazuje Ireneusz Szarzec, tablice informujące kierowców o bezpłatnych parkingach na Równicy są przed "miejscem poboru opłat”, by kierowcy mieli świadomość, że nie muszą płacić.

Jednak z niedawnej interpelacji przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Baczy można wywnioskować, że powyższy mechanizm nie działa najsprawniej. - Na przestrzeni ostatnich lat byłem kilkadziesiąt razy na Równicy samochodem, płacąc za dojazd do parkingu (znajdującego się kilkaset metrów dalej. Nadmieniam, iż po uiszczeniu opłaty samochód zatrzymywałem w bardzo różnych miejscach (na parkingu, tzw. patelni, obok schroniska PTTK czy też na szczycie w nowej restauracji) - Bacza stwierdza w interpelacji. - Pobierający opłaty nigdy nie informował mnie, ani moich rozmówców o możliwości nie płacenia za przejazd - dodaje. Jeśli tego typu sytuacje miały miejsce, to były one sprzeczne z zapisami zatwierdzeń projektu organizacji ruchu wydawane przez PZDP i Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego, które obowiązują do dnia dzisiejszego.

W zatwierdzeniu z 1999 roku wydanym przez PZDP czytamy: "zastrzeżenie obowiązku każdorazowego informowania przejeżdżających o możliwości wjazdu na ul. Równica bez wnoszenia opłat w przypadku nie zatrzymywania się i nie korzystania z parkingów”. Z kolei w zatwierdzeniach z kolejnych lat ten zapis znika, ale jak informuje nas dyrektor PZDP, ta klauzula nadal obowiązuje. - Kolejne zatwierdzenia przedłużają jedynie ważność wcześniejszego zatwierdzenia, nie likwidując powyższego zapisu - informowała nas z końcem sierpnia dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, Magdalena Suchanek-Kowalska.

Opłaty przy wjeździe na Równicę pobiera firma wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego organizowanego przez Ustroń. Na podstawie przetargu dzierżawcą parkingu przy drodze powiatowej (ul. Równica) jest firma F.U. Ustronex z Ustronia. Umowa z firmą została zawarta do marca 2017 roku. Opłaty za dzierżawę parkingu zasilają budżet Starostwa Powiatowego. Firma dzierżawiąca parking na Równicy opłaca czynsz, który wynosi ok. 66 tys. zł netto na rok.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama