, wtorek 23 kwietnia 2024
Nowe przepisy dotyczące otrzymania mieszkania komunalnego w Cieszynie
Obecnie na liście osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego w Cieszynie jest około 450 osób. fot: www.zbm.cieszyn.plDodaj do Facebook

Nowe przepisy dotyczące otrzymania mieszkania komunalnego w Cieszynie

JAKUB MARCJASZ
Obecnie na liście osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego w Cieszynie znajduje się około 450 osób. Już wkrótce prawie połowa z nich zostanie z niej skreślona. Wszystko dlatego, że cieszyńscy radni nie zdecydowali się, aby w nowej uchwale, zaostrzającej zasady przyznawania lokali, znalazły się przepisy przejściowe, które dotyczyłyby osób już znajdujących się na liście oczekujących na mieszkanie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni pochylili się nad zmianą uchwały w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Cieszyn. Podjęcie nowej uchwały było wymagane ze względu na konieczność uzupełnienie zapisów dotyczących wysokości dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającego zastosowanie obniżki czynszu. Przy okazji zaostrzono również kryteria dla osób, które ubiegają się o przydział mieszkania komunalnego. Nowe przepisy mają sprawić, że mieszkania otrzymają tylko najbardziej potrzebujący, a czas oczekiwania na przydział będzie krótszy. Dziś zdarza się, że na decyzję o otrzymaniu mieszkania komunalnego czeka się nawet siedem-dziewięć lat.

W projekcie nowej uchwały znalazł się również zapis, iż nowe przepisy nie będą dotyczyć osób, które złożyły wniosek o najem lokalu mieszkalnego z zasobu gminy Cieszyn przed 14 maja 2013 roku. Dzięki temu przy weryfikacji i przydziale mieszkań objęte byłby one zapisami starej uchwały. Wyjątek stanowiłyby te osoby, które nie mogą zamieszkać w lokalu z własnej winy. Ten zapis nie przekonał jednak wszystkich radnych.

- Zanim wyczerpiemy listę osób oczekujących, według przepisów poprzedniej uchwały, to nie wiem ile lat upłynie. To nie jest chyba dobry zapis - stwierdziła radna Alicja Wlach, która początkowo proponowała, aby nowe przepisy objęły osoby będące już na liście przy następnej weryfikacji, później zastanawiała się nad przesunięciem głosowania, a ostatecznie zgłosiła wniosek o całkowite wykreślenie zapisu dotyczącego wprowadzenia przepisów przejściowych.

- Proszę mieć pełną świadomość społecznych skutków tej decyzji. Wprowadzeniu przepisów przejściowych przyświecał cel społeczny, aby zrealizować oczekiwania, które daliśmy tym ludziom, że mieszkanie, spełniając warunki o których była mowa poprzednio, otrzymają - próbowała bronić zapisu Elżbieta Domagała, prezes zarządu Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie, która podkreśliła, że co roku przyznawanych jest około 70-80 mieszkań komunalnych, co oznacza, że mimo obowiązywania przepisów przejściowych lista osób oczekujących na przydział mieszkania się zmniejszy, bo na listę będzie się zdecydowanie trudniej dostać.

Ta argumentacja nie przekonała jednak większości radnych. Najpierw stosunkiem głosów 10 ”za”, 8 "przeciw" i 3 "wstrzymujących się" zdecydowali o wykreślenie zapisów dotyczących wprowadzenia przepisów przejściowych, a następnie, stosunkiem głosów 13 "za", 3 "przeciw" i 5 "wstrzymujących się", przegłosowali uchwałę w nowym brzmieniu. Tym samym mieszkańcy znajdujący się na liście oczekujących na przyznanie lokalu komunalnego będą poddani nowej weryfikacji.

Zwolennikiem obowiązywania przepisów przejściowych był burmistrz Cieszyna, który nie ukrywa, że decyzją radnych jest zaskoczony. - Niektórzy radni dążą swoimi decyzjami do osiągnięcia idealnego, w ich ocenie, stanu z sąsiednich gmin, gdzie nie ma kolejki, nie ma mieszkań komunalnych, nie ma problemu i władza śpi spokojnie, ale czy o to chodzi? - komentuje wynik głosowania Mieczysław Szczurek. - Niepokojące dla mnie jest to, że zmiana ta została zaproponowana przez radną, która w swojej pracy zawodowej na co dzień spotyka się z problemami mieszkaniowymi członków naszej społeczności. Jestem zaskoczony decyzją radnych, którzy zarzucają mi, że młodzi mieszkańcy Cieszyna "uciekają" z miasta, a sami takimi decyzjami sprawiają, że Cieszynianie, którzy nie mogąc pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania, będą go szukać gdzie indziej - dodaje burmistrz Cieszyna.

Obecnie na liście osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego w Cieszynie jest około 450 osób. Według szacunków cieszyńskiego magistratu, brak przepisów przejściowych spowoduje skreślenie z niej około 200 z nich.

Pełna treść uchwały w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Cieszyn dostępna jest tutaj.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Orientuje się ktoś może jakie mają być te nowe wymogi?

dobre, proste zdjęcie....

" Zanim wyczerpiemy listę osób oczekujących, według przepisów poprzedniej uchwały, to nie wiem ile lat upłynie. To nie jest chyba dobry zapis - stwierdziła radna Alicja Wlach"... co to wogóle jest? Pani Radna przed podniesieniem ręki powinna wiedziec jaki to jest okres czasu, a stwierdzenie "to CHYBA nie jest dobry zapis"...co za CHYBA? jesli Pani nie ma pweności to niech nie głosuje!

Radną Alicję Wlach i tych radnych, którzy przegłosowali głupkowatą uchwałę należy dobrze zapamiętać ! Nie głosować na nich w następnych wyborach !! To cymbały !!!

21 czerwca radna Wlach odebrała "Srebrna odznakę honorową za zasługi dla woj. ślaskiego" - wyróznienie przyznał Sejmik Woj. Śląskiego na wniosek..... uwaga... SM Cieszynianka. Na WZ temat nie był podnoszony, wiec jestem bardzo ciekaw kto kryje sie pod nazwą SM "Cieszynianka", czyżby zarząd, którego pani Wlach jest wiceprezesem... ? Niektórzy za grosz wstydu nie mają.

Jaki Sejmik każdy widzi. Matusiewicza wywalili bo braciszkowi i Kolegom posadki załatwiał. Panisko niczym tow. Grudzień. Nie przejmujcie się medalem Pani Alicji. Jakie działanie taki medal. Wstyd? Wstydem jest próba wybielania się w oczach prokuratury. Poczekamy zobaczymy. Dwie sprawy przegrane reszta w toku. Za taki wynik należy się medal. Kiedyś też dawali medale za trzymanie ludzi w ryzach. Teraz też trzeba zmuszać, płatnościami. Na każdym kroku nic tylko płacić. A jak już płaci to jeszcze trzeba poniżyć hipoteką. Wzór a,la cieszynianka znakiem firmowym Cieszyna. Cieszmy się z medalu! Vivat spółdzielnia! Vivat Kołchozy! Vivat tow. Prezes! Zasłużeni wszystkich Krajów łączcie się!

haha...radna Wlach od lat przyspawana do stołka w SM Cieszynianka, teraz już przynajmniej druga kadencja w RM. Dopóki matoły głosujace sie nie zreflektuja dopóty tacy ludzie beda pełnić funkcje publiczne i społeczne.

A dlaczego burmistrz nie chce budować mieszkań komunalnych tylko socjalne, tu jest problem bo przy trwającej sprzedaży mieszkań komunalnych obecnym właścicielom i nie budowaniu nowych, za chwile już nie będzie czego przydzielać, a ZBM będzie zarządzał tylko socjalami.

Sam pytasz i znasz odpowiedź? Taka dwoistość nie jest jednak dziwna. Dziwić się można polityce Miasta. Takiej w mieszkaniówce nie widać o czym świadczy wielość zmian uchwały RMC. Można dostrzec tylko dbałość aby pani Domagałowa miała co robić. Można dostrzec dbałość o interesy takich firm jak "cieszynianka" Pani Radnej. Niech sobie namiestnik b. KM PZPR dalej rządzi darmowymi gruntami Miasta czerpiąc dochody na hojne wynagrodzenia Nawet biorąc dotychczasową liczbę "przydzielanych" mieszkań, można łatwo policzyć, że "rynek" jest zaspokojony. Proponuję takie właśnie myślenie. Nie kombinowanie komu jeszcze przydzielić "komunał" a potem odsprzedać możliwie najszybciej najemcy. Doszukiwanie się koligacji towarzysko-rodzinnych nie wypada uważać za szczyt dbałości o interes Miasta. Realne potrzeby najgorzej radzącej sobie części społeczności są zaspokojone. Najem okazjonalny mogą spokojnie realizować prywatni przedsiębiorcy a czynsze nie są w cale większe. Pomijam szarą strefę, choć mówią, że tak czynić nie wypada. Pominąć "wypada" proceder podnajmowania mieszkań komunalnych. Pomijam podkupowanie mieszkań zadłużonych bo o poziomach uczciwości dyskutować tu niesposób. Problemów cieszyńskiej mieszkaniówki jest niewiele. Trzeba tylko myśleć jak tu nie oszukiwać ludzi. Drugie myślenie to scedować mieszkaniówkę do poziomu samych użytkowników. Trzecie i ostatnie to myśleć kategoriami dobra publicznego a nie osobistych interesów np. załatwiania ulg przy wykupie mieszkań aby zapewnić sobie poklask i głosy w najbliższych wyborach. Aby ten stan osiągnąć trzeba by zmienić stan osobowy procesów zarządzania Miastem. To jednak zostawiam uwadze państwa. Pozostałe są tak oczywiste, że nic tylko dziwić się bezradności i bezczynności.

Czyli ktoś spełniał kryteria, czekał w kolejce na mieszkanie np. 6 lat, a teraz na skutek zmiany zasad przydziału mieszkań spowodowaną przez radnych, zostanie po prostu skreślony z kolejki? Przecież to jest po prostu świństwo !!!

Nie to jest po prostu BURDEL !!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama