, wtorek 30 maja 2023
ZBM Cieszyn: Masz długi? Możesz je odpracować
- Program skierowany jest do osób, które są najemcami lokalu komunalnego lub byli najemcami i utracili ten status z powodu zaległości czynszowych, jednak nie z innych powodów - wyjaśnia Elżbieta Domagała, prezes zarządu Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie. fot: JMDodaj do Facebook

ZBM Cieszyn: Masz długi? Możesz je odpracować

JAKUB MARCJASZ
Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie rozpoczyna pilotażowy program skierowany do lokatorów borykających się z zadłużeniem swoich mieszkań. Już od lutego kilkunastu z nich będzie mogło częściowo odpracować swój dług.

Problem zadłużenia mieszkań to nie tylko problem Cieszyna, ale większości miast, które zarządzają mieszkaniami komunalnymi. ZBM zarządza obecnie 162 budynkami i ponad 2 tys. mieszkań. 48 proc. najemców ma zaległości czynszowe. Zaległości te wahają się od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czynsze w mieszkaniach zarządzanych przez Zakład Budynków Miejskich ustalane są zawsze indywidualnie. Uzależnione są od standardu lokalu oraz sytuacji materialnej najemców. Ci mniej zarabiający mogą liczyć na obniżenie czynszu. Spółka uruchomiła też internetową stronę z bankiem mieszkań. Skierowana ona jest do wszystkich osób z powiatu cieszyńskiego zainteresowanych zamianą mieszkań. Mimo tego zadłużenie najemców to spory problem, a wysokość odzyskanych zobowiązań jest zdecydowanie niezadowalająca.

W spółce funkcjonują różne programy oddłużeniowe. Najemcy mają możliwość rozłożenia długu na raty, odroczenia jego spłaty na okres jednego roku. - Niestety te formy nie są wystarczające i zadłużenie najemców ma tendencje wzrostowe - przyznaje Elżbieta Domagała, prezes zarządu Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie, która dodaje, że o możliwości odpracowania długu z tytułu niepłacenia czynszu myślano już od dłuższego czasu. Zdarzało się nawet, że pojedyncze osoby takie prace na rzecz spółki wykonywały. - Do tej pory jednak ich zarobek w pierwszej kolejności zajmowany był przez komornika, na przykład na zadłużenie alimentacyjne i inne tytuły, które mają pierwszeństwo zaspokojenia przed nami - zauważa Domagała.

Dzięki wprowadzanemu programowi oddłużenia teraz ma być inaczej. Mimo, że wcześniej do ZBM zgłaszały się osoby, które chciały odpracować swoje zadłużenie, to były wątpliwości prawne, jak je traktować. Wiadomo już, że możliwe jest zastąpienie świadczenia pieniężnego płacenia za czynsz świadczeniem rzeczowym, ale w takim rozumieniu, że nie jest to dochód, a zatrudniona osoba nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.

Osoby objęte programem nie będą mogły wykonywać jednak wszystkich prac, którymi zajmuje się ZBM, ale tylko tzw. roboty pomocnicze. Wśród nich jest m.in. sprzątanie strychów, dozorowanie budynków, sprzątanie podwórek, czy malowanie ogrodzeń. Każda z tych prac będzie wyceniona, a jej wartość pomniejszy dług osoby wykonującej pracę. - O tym, jaka będzie to praca, i komu zostanie przydzielona zdecyduje zespół mediacyjny. Jego członkowie będą indywidualnie rozmawiać z każdym dłużnikiem, aby dostosować sposób oddłużenia do sytuacji danej osoby, również poprzez zastosowanie innych dostępnych programów - podkreśla prezes zarządu Zakładu Budynków Miejskich.

Z programu odpracowania długu nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy najemcy. - Program skierowany jest do osób, które są najemcami lokalu komunalnego lub byli najemcami i utracili ten status z powodu zaległości czynszowych, jednak nie z innych powodów. Dług musi być stwierdzony nakazem zapłaty, a dochód osoby w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć 80 proc. najniższej emerytury - wylicza Domagała.

- Program ma służyć osiągnięciu lepszych wyników windykacyjnych, ale nie może być alternatywą do płacenia czynszu z tytułu najmu. Jest jednak szansa, że kiedy połączymy wszystkie instrumenty pomocowe służące oddłużeniu to najemcy zdecydowanie zmniejszą swoje zaległe należności - podkreśla Domagała.

Na początek z programu skorzysta 10-15 osób. Jeśli przyniesie on spodziewane efekty to na pewno będzie kontynuowany w przyszłości.

Więcej informacji na temat programu odpracowywania zaległości czynszowych oraz banku zamian mieszkań znajdziesz tutaj.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jestem z rodzicami mamy potworny dlug mieszkaniowy komornik siadl mi na wynagrodzeniu!Co mam robic?

Cieszyński Ruch Obywatelski to takie stowarzyszenie, ktore powstało zeby sobie załatwić tani wykup mieszkań komunalnych.
mieszkania wykupili czynsz płacą niższy i słuch o nich zaginął...no może sie reaktywują przed wyborami.

Dziwna to sytuacja. Aby coś zgodnego z prawem załatwić trzeba zakładać stowarzyszenie. Patrzcie, niektórzy nie należą a mają. Mieszkanka też. Wystarczy być powinowatym i już się ma.

czy obywatele Cieszyna są społecznie zorganizowani? nie...chociaż jest strona: Cieszyński Ruch Obywatelski - charakter narodowy Polaków odciska swoje piętno, utrudniając samoorganizację i skuteczne (przeciw) działanie - jedna część naszej natury bezradna, apatyczna i roszczeniowa...druga harcuje na rumaku "słowiańskiej hucpy" , którego strawą jest anachroniczny często system prawny...

Nie powinniśmy się "oszi" pytać czy obywatele Cieszyna są społecznie zorganizowani tylko czy potrafią korzystać ze swoich praw i obowiązków? To ważne bo spotykamy się w jednym z kluczowych dla obywatela spraw. Mieszkaniówka może istnieć bez takich hybryd jak ZBM lub innych potworzonych dla utrzymania na siłę posadek urzędniczych. Nic nie wskazuje aby tego typu hybrydy działały w temacie poprawy "natur" i aktywności mas. Nie wiem co zacz Cieszyński Ruch Obywatelski? Jeśli jednak masz "oszi" na myśli tę tę ekipę z naszym Radnym wojewódzkim i tym Panem od Związku działkowego, to idę o zakład, że "hucpa" będzie tu niezłym określeniem. To raczej przygrywka do wyborów poprzez wykorzystanie społecznego "piękna" ujętego przez Ciebie słowami: bezradność, apatia, roszczeniowość i "hucpowatość". Ciekawa jest propozycja strawy głównej. System jest jaki jest. Anachronizm to jednak bardzo złe określenie i niewłaściwe w tym miejscu. Anachronicznym jest raczej zachowanie ludzi w systemie. Jeżeli jednak nadal będziemy wybierali osoby których działania skutkują taką "hucpą" jak np. menedżerskie wyczyny Sejmiku Województwa, czy niekonstytucyjne działania Związku Działkowców, to możesz być "oszi" pewny, że "strawa" nadal będzie wszystkim szkodzić. Dobrze będzie jak skończy się tylko na wymiotach. Gorzej jak zaskutkuje jakimś "potworem". Tak jednak być nie musi. Dzięki ci "oszi" za inspirującą rozmowę. Do usłyszenia

ZBM niech nadal podnosi czynsze to dojdzie do 80 proc.dłużników.Najdroższa i najgorsza mieszkaniówka.Przykładowo za mieszkanie 35 m2 w bloku trzeba płacić już przeszło 500zł.samego czynszu,a takie samo mieszkanie w Cieszyniance kosztuje 300zł. więc straszna różnica. Za niedługo nikt Wam nie będzie płacił ,bo po prostu ludzi nie będzie na to stać.

Ja tam nie narzekam za mnie placi mops i jest wszystko super ja nie musze pracowac. :)

czy zachowana jest tu symetria,między instytucją a obywatelem? jeżeli chodzi o zaniedbania i patologię w gospodarce mieszkaniowej, to pewnie tak... i teraz, co ma robić ZBM ze swoimi zaniedbanymi dziećmi...?

Jak pytanie to i odpowiedź. Na pierwsze pytanie odpowiedzieć można, że "symetria" nie jest zachowana. Można też odpowiedzieć, że jest zachowana. Jest zachowana, ponieważ wszelkie znamiona działania jakiejkolwiek władzy są odbiciem woli jej beneficjentów. Władza wszelka z kolei, według jednych pochodzi o Boga, a według drugich bierze się z woli ludu. Jak spojrzeć głęboko wstecz, zawsze tak bywało. Całkiem niedawno też Ktoś powiedział: bierzcie władzę w swoje ręce. Także: bierzcie własność i rozporządzajcie nią. Mówisz Waść o patologiach w gm? Niesłusznie. To nie jest patologia tylko konsekwencja gumowych przepisów aktów prawnych. Tak sformułowanych, że można - będąc u władzy - zapomnieć o obywatelu. Jurek U. powtórzył odwieczną prawdę o tym Kto się wyżywi. Wiemy także z czego się wyżywi.
Ni ma też co porównywać ZBM-u ze spółdzielniami. Chociaż mogło by się wydawać, że spółdzielnie to samodzielne prywatne organizacje, to trudno przecież odpowiedzialnie powiedzieć, że to raj na ziemi. Nadstaw ucha w Cieszynie i usłyszysz jak narzekają na swawolę prezesostwa. Kto narzeka? Prywatni właściciele majątku spółdzielni.
Może jednak warto polecić wszystkim dwa pytania "oszi"-ego. Może czas skończyć z faktycznym udziecinnieniem obywateli. Może niekoniecznie obywatel powinien czynić słynne: róbta co chceta. Powinien jednak częściej korzystać z naruszenia "symetrii" i pokazać co znaczy konstytucyjna podmiotowość. Ani ZBM, ani spółdzielnie, oraz inni z mieszkaniówki z pewnością nie są, z wyłączeniem obywateli, obdarzeni dożywotnio konstytucyjną podmiotowością

Super
Mops Cieszyński niech tez to wprowadzi a nie utrzymuje darmozjadów.

:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama