, niedziela 19 maja 2024
Koniec stanu wyjątkowego w Czechach. Jak wygląda sytuacja na granicy?
W praktyce oznaczało to, że w ciągu dnia były momenty gdzie kontrola w ogóle nie była prowadzona.  fot: PSRDodaj do Facebook

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach. Jak wygląda sytuacja na granicy?

ŁP
Od poniedziałku w Czechach nie obowiązuje stan wyjątkowy. Tym samym zniesionych zostało kilka dotychczas obowiązujących ograniczeń, w tym godzina policyjna oraz zakaz przemieszczania się między powiatami. A jak wygląda aktualna sytuacja na polsko-czeskiej granicy po zniesieniu stanu wyjątkowego w Czechach?

W poniedziałek od samego rana można było spotkać jedynie polski patrol straży granicznej, która prowadziła wyrywkowe kontrole na granicy. Zarówno na moście Wolności, jak i Przyjaźni służby graniczne pojawiały się w ciągu dnia kilka razy, jednak nie były to systematyczne kontrole. Z kolei z czeskiej strony nie było już patroli, z którymi w ostatnich tygodniach można było się spotkać niemal 24 godziny na dobę. W praktyce oznaczało to, że w ciągu dnia były momenty gdzie kontrola w ogóle nie była prowadzona.

Czy wyrywkowe i nieregularne kontrole polskich służb granicznych oznacza możliwość swobodnego przekraczania granic? Trudno o jednoznaczną deklarację. Przypomnijmy iż Polska według czeskiego ministerstwa zdrowia jest krajem wysokiego ryzyka pod względem możliwości zakażeniem koronawirusem. W ostatnich tygodniach również na polskiej stronie pojawiały się głosy, iż uszczelnienie południowej granicy Polski ma pomóc w zmniejszeniu liczby zakażeń w województwie śląskim. Można więc jedynie podejrzewać, że zarówno z polskiej, jak i z czeskiej strony kontrole graniczne będą miały charakter wyrywkowy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama