, środa 22 marca 2023
Czechy: Koniec stanu wyjątkowego
Od poniedziałku, 12 kwietnia przestanie obowiązywać ograniczenie swobodnego przemieszczania się poza granice powiatu, którym początkowo tłumaczono pojawienie się kontroli na granicy w wykonaniu czeskich służb granicznych i policji.  fot: PSRDodaj do Facebook

Czechy: Koniec stanu wyjątkowego

ŁP
Od poniedziałku, 12 kwietnia w Czechach przestanie obowiązywać stan wyjątkowy, który obowiązywał od 5 września minionego roku. W praktyce oznacza to zniesienie niektórych ograniczeń.

Oprócz umożliwienia swobodnego przemieszczania się poza granice powiatu, wraz z końcem stanu wyjątkowego zniesiona zostanie także nocna godzina policyjna. Oprócz tego czeski rząd zapowiedział także, że od poniedziałku do szkół wrócą dzieci najmłodszych klas szkół podstawowych oraz przedszkolaki. Od poniedziałku ma także nastąpić drobne rozluźnienie części obostrzeń dotyczących handlu, na mocy czego otwarte zostaną sklepy z artykułami papierniczymi, ubraniami i obuwiem dla dziec, pralnie chemiczne, sklepy z częściami samochodowymi. Możliwe będzie także organizowanie targów spożywczych oraz otwarcie ogrodów botanicznych i zoologicznych. Częściowo rozluźnione zostaną także restrykcje dotyczące wydarzeń i zgromadzeń, w których uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 10 osób w przypadku ich organizacji w zamkniętej przestrzeni oraz 20 osób na świeżym powietrzu. Z kolei w pogrzebach lub ślubach uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 15 osób.

Pomimo częściowego rozluźnienia zasad, większość ograniczeń obowiązujących do niedzieli 11 kwietnia, zostanie przedłużona na mocy ustawy pandemicznej.

Oprócz zniesienia stanu wyjątkowego, w Czechach nastąpiła także zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Czeski premier zdecydował bowiem, iż ministerialną tekę straci Jan Blatný, a jego następcą będzie Petr Arenberger. W pandemicznych czasach będzie to czwarty z kolei czeski minister zdrowia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama