, niedziela 10 grudnia 2023
Goleszów: Bez likwidacji szkół rozwój gminy zagrożony
Na spotkanie komisji edukacji przyszła liczna reprezentacja rodziców z Bażanowic. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Goleszów: Bez likwidacji szkół rozwój gminy zagrożony

KATARZYNA KOCZWARA
Goleszów: Bez likwidacji szkół rozwój gminy zagrożony

Rada Rodziców, Nauczyciele, Rada Sołecka oraz Miłośnicy Bażanowic składają protest w obronie Szkoły Podstawowej im. P. Stalmacha. fot. mat. pras.

Bilans ekonomiczny jest bezlitosny. W gminie Goleszów poważnie rozważa się likwidację dwóch szkół podstawowych i 2 filii goleszowskiej podstawówki. Nie bez znaczenia jest sytuacja demograficzna w regionie. O szkołę walkę podjęli rodzice z Bażanowic.

Podczas piątkowego, 20 stycznia, posiedzenia komisji edukacji starano się spojrzeć na problem ze wszystkich stron, choć najwięcej uwagi poświęcono finansom. Te zdają się być bezlitosne dla szkoły podstawowej w Bażanowicach, Puńcowie i filii goleszowskiej podstawówki w Kisielowie i Równi. To właśnie w tych placówkach jest najmniej uczniów i gmina najwięcej dopłaca do ich utrzymania.

Do szkoły w Puńcowie uczęszcza niespełna 50 uczniów, subwencja oświatowa wynosi 313 933 zł, a wydatki to suma 594 111 zł. W Bażanowicach jest ponad 50 uczniów, subwencja wynosi 396 904 zł, a wydatki to kwota 702 741 zł. Subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na wynagrodzenia. W 2011 roku gmina Goleszów wydała na oświatę w sumie 12 270 948 zł, czyli 46 proc. wszystkich wydatków.

Władze gminy rozważają najbardziej drastyczną możliwość, ponieważ gminie grozi niespełnienie ustawowych wskaźników. - Jeśli w 2014 roku nie osiągniemy odpowiednich wskaźników, nie będziemy mogli uchwalić budżetu na 2015 rok. Proszę to potraktować jak zabieg medyczny, coś z gruntu niepożądanego, ale ratujące życie - tłumaczył Krzysztof Glajcar, wójt Goleszowa.

Na komisji pojawiła się liczna reprezentacja rodziców z Bażanowic, którzy zapowiadają walkę o szkolę. - Jesteśmy rodzicami, jest nas garstka, ale będziemy walczyć do końca. Uważamy naszą szkolę za rozwojową, mamy potencjał, świetnych nauczycieli, rodzice się starają, angażują. Mamy szkołę niemal jak prywatną, mała ilość dzieci w klasie, to same plusy dla uczniów - przyznała Beata Wicher.

Rodzice cenią sobie kameralny charakter placówki. - Jeden z radnych z faktu, że w tej szkole panują komfortowe warunki do nauki, uczynił zarzut. Zadaniem gminy jest stworzenie właśnie takich warunków. Szkoła ma edukować i wychowywać, w dużych miastach można mówić o szkolnych brojlerniach. Wrzuca się dzieci do szkoły i sami muszą sobie wybrać, co jest dla nich najlepsze. Szkoła w Bażanowicach nie tylko uczy, ale i wychowuje - przekonywał Paweł Długosz, przewodniczący rady rodziców.

Nie brakowało pytań o priorytety w rozwoju gminy. - Trafiają do mnie argumenty o zadłużeniu gminy, ale zadajmy sobie pytanie, kto ten dług wypracował, na pewno nie szkoła w Bażanowicach. Samorząd gminny jako byt ma być dla ludzi, a nie twór, który ma się rozwijać sam w sobie, kosztem dzieci. Edukacja powinna być priorytetem, zadajmy sobie pytanie, czym jest społeczeństwo - argumentował Długosz.

Na środowej sesji radni podejmą pierwsze decyzje, uchwały intencyjne. - Potem trzeba uzyskać pozytywne opinie między innymi kuratorium. Trzeba rozważyć organizację ewentualnego transportu dzieci do szkoły, wziąć pod uwagę zwolnienia części nauczycieli, zastanowić się, jak się mają potencjalne zyski finansowe do poniesionych strat niematerialnych, ludzkich. Na podstawie opinii kuratorium, zapadną decyzje, powstaną stosowne uchwały dotyczące każdej ze szkół - wyjaśnia Ludwika Czyż, przewodnicząca komisji edukacji.

Rodzice z Bażanowic rozważają możliwość założenia stowarzyszenia i przekształcenia szkoły w placówkę prywatną. - Ten wariant to ostateczność - deklarują.

Wójt gminy zapewnia, że zależy mu za zatrzymaniu młodych w gminie. Obecny problem z oświatą to także konsekwencja faktu, że część rodziców swoje dzieci wozi do szkół w miejscowościach ich pracy poza terenem gminy. W Puńcowie na 78 dzieci w obwodzie tylko 37 uczęszcza do tamtejszej szkoły. - Jeśli doszłoby do likwidacji szkoły w Bażanowicach, chciałbym otworzyć tam żłobek - zdradza swoje plany Krzysztof Glajcar.

Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ludzie z Bażanowic i Równi BROŃCIE SWOICH SZKÓŁ, to całe głosowanie to był wielki kabaret na oczach mediów i zainteresowanych rodziców, jakoś nie mogli się doliczyć głosów , tak liczyli aż wyszło to co miało być! Nie ma planu naprawczego, jest tylko krótkowzroczność. A tak m. in. GDZIE JEST PRZEWODNICZĄCY MIŁOŚNIKÓW BAŻANOWIC? Którzy tak pięknie piekli placki na rynku w Cieszynie (co pochwalam), ale teraz gdy dzieje się krzywda ICH DZIECIOM , jakoś zaangażowania NIE WIDAĆ.
OSZCZĘDNOŚĆ NATOMIAST WIDAĆ W urzędzie gminy - PIĘKNY WYSTRÓJ i bardzo TANI , taki z wyprzedaży. Goleszów był i jest PYSZNY!

Dlaczego za niegospodarność poprzedniej ekipy odpowiadają najsłabsi m.in z BAŻANOWIC, przecież ktoś tego gigantycznego długu narobił, część radnych jest z poprzedniej ekipy - i to się nazywa bezkarność. Teraz przyklaskują wójtowi aby tylko nikt się do nich nie doczepił. Teraz chcą zniszczyć dobrze funkcjonujący organizm i TO też im przejdzie bezkarnie. Popieram odwołanie wójta razem z tą skompromitowana świtą.

Też jestem za referendum. Odwołać wójta! NIE DLA LIKWIDACJI SZKOŁY W BAŻANOWICACH I PUŃCOWIE!!!!!!!!! NIE DLA NIEUDOLNOŚCI RZĄDZĄCYCH!

Ludzie na co czekanie?! Referendum i odwołać wójta!!! Świetna szkoła, naprawdę jej szkoda... Nie można dopuścić do jej likwidacji! Tu nie chodzi tylko o dojazdy dzieci. Zupełnie co innego, gdy klasa jest mała. Jest czas na zauważenie każdego dziecka, rozwinięcie talentów i zainteresowań, rozwiązanie indywidualnych problemów. A co innego jak jest po 30, 40 dzieci w klasie. Przecież to fabryka! Powinniśmy stawiać na edukację na wysokim poziomie, żeby społeczeństwo się rozwijało. Likwidacja szkół nie jest rozwiązaniem! NIE DLA LIKWIDACJI SZKOŁY W BAŻANOWICACH!!!

Dwie kosiarki po 200000 .Etaty dla znajomych.Prywatny żłobek rodziny wójta w likwidowanej szkole.Obudżcie się ludzie.Zróbcie referendum i odwołajcie wójta razem z całą jego ekipą!!!!!!!

Władze gminy przedstawiają obliczenia oszczędności z tytułu likwidacji szkół (pomijam, ze wyliczenia są wzięte z sufitu i co tydzień przestawiają inne dane - to się nazywa księgowość kreatywna). Żądamy przestawienia obliczeń oszczędności z innych dziedzin np organizacji samego urzędu - ile zamierzają zaoszczędzić na administracji urzędu, na utrzymaniu budynku (w szkole w Bażanowicach chodzi się w grubych swetrach bo oszczędnie przykręca się ogrzewanie, na gminie krótki rękawek). Chcemy widzieć konkretne liczby - skoro chcą oszczędzać to chyba mają plan całościowy - niech go przedstawią!!! Byłaby to ciekawa lektura!!!!!!!!!!!

A może poszukamy oszczędności w samym urzędzie gminy (celowo napisane małą literą), dlaczego za jej niegospodarność mają płacić dzieci z Bażanowic, które dotąd nic nie zyskały. Każde sołectwo przez ostatnich 10 lat coś skorzystało z m.in. funduszy UE, a mieszkańcy Bażanowic żyją jak w średniowieczu, bez oświetlenia, bez chodnika wzdłuż głównej drogi, bez placu zabaw,basenu,hali sportowej, fontanny w parku (którego też nie mamy), boiska itd, a teraz jeszcze bez szkoły.

Reorganizacja obejmie nowy rok szkolny,który w SP Puńców rozpocznie 28. uczniów w trzech oddział ach. Nie będzie klas I, II, IV. Liczba urodzonych dzieci na rok to okolo 20. Czy to przypadkiem nie rodzice podjęli decyzję o likwidacji?
W Równi będzie tylko jedna klasa (8 dzieci) Warto?
Jesli chodzi o Bażanowice to jest dyskusyjne, ale tylko dlatego, że są tam wszystkie oddziały. Ale z drugiej strony jest najdroższa, a gminie grozi bankructwo.

Jeśli chodzi o Równię i Puńców oprócz dzieci szkolnych chodzą tam przedszkolaki ((15 i 18).Gmina nie zaproponowała gdzie mogłyby trafić, bo przecież nie ma wolnych miejsc w przedszkolach,ale po co o tym wspominać ,przecież już dzisiaj dobrowolnie oddajemy nasze dzieci do przedszkoli innych gmin ,bo taniej.A potem się dziwimy ,że brakuje dzieci w szkołach.Kto przez trzy lata wozi dziecko do Cieszyna ,Ustronia ,czy Skoczowa nie wróci już z nim do gminy.A tak mimo chodem,gdyby nie dzieci z innych sołectw to Dzięgielów tez nie miałby licznych klas,więc może tu jest problem.Tam jest coraz mniej ,dołóżmy im bo niedługo będziemy do nich dopłacać jak do Bażanowic czy Puńcowa.

Gdyby doszło do zamknięcia placówek na miejscu rodziców wysłałabym dzieci nie do Goleszowa, a zbiorowo do Cieszyna!

Ciekawe kiedy wspólczesna szeroko rozumiana władza zacznie patrzeć na problemy z większej perspektywy. Bilanse ekonomiczne są wazne , ale to nie wszystko. Zamykać w imię oszczędności potrafi każdy ale tak manewrować budżetem żeby na wszystko starczyło to już sztuka. Ciekawe jak kiedyś funkcjonowały sfery naszego życia: szkół jakoś nie likwidowali robotę miał każdy a za nicnierobienie karali, dzielnicowy znał swoich zbójów i się ich nie bał itd itd. I proszę mi nie zarzucać apoteozy komuny bo nigdy za nią nie byłem ale mimo wszystko żyliśmy tak jakoś inaczej, prościej, skromniej i spokojniej. A tak btw. : superkonina ostatnich czasów- akcyza na węgiel

Bażanowice - zemsta wójta za ostatnie wybory. Wszystkie cztery miejscowości tam wójt dostał najmniejszą liczbę głosów. W Bażanowicach chce wójt założyć żłobek tylko zapomniał dodać że ma to bvć żłobek prywatny i prowadzony przez rodzinę wójta.

Mylisz się, jeśli chodzi o wybory. Wygrał wybory w Bażanowicach (202 głosy, przeciw 164) i w Puńcowie (406 za, 115 przeciw!). W Kisielowie też wygrał (157 na 100). Forsy im brakło, więc najlepiej wyciąć najmniejsze szkoły, które od lat oszczędzały. Niech szukają oszczędności na własnym podwórku!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama