, piątek 19 sierpnia 2022
Powiat: Radni dyskutowali nad szkołami
Jednym z tematów, poruszanych podczas majowej sesji Rady Powiatowej, była kwestia szkół w roku szkolnym 2011/2012. fot. Katarzyna Koczwara Dodaj do Facebook

Powiat: Radni dyskutowali nad szkołami

KATARZYNA KOCZWARA
Podczas majowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego wiele uwagi poświęcono szkołom, a konkretnie organizacją szkół i placówek w nadchodzącym roku szkolnym 2011/2012. Zastanawiano się, jaką politykę edukacyjną prowadzić, czy ingerować w wybory podejmowane przez uczniów i ich rodziców.
- Mimo wyższych kosztów, powiat preferuje szkolnictwo zawodowe – przyznała Czesława Haczek. Niż demograficzny wśród gimnazjalistów powoduje, że konieczna jest modernizacja sieci szkół - uważa radna.

Trzeba dopasować strukturę polityki oświatowej do rynku, zakładów pracy. - Często sami zgłaszają się do szkoły właściciele zakładów pracy, którzy chcieliby przyjąć absolwentów. Problem w tym, że wśród uczniów klas IV niewielu jest takich, którzy nie pracują - przyznał Tadeusz Szweda, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Jego zdaniem powinno się przede wszystkim promować szkoły kształcące w kierunku zawodów politechnicznych.

Konieczna jest odpowiednia promocja kształcenia zawodowego. - Wybory nie zawsze są racjonalne. Często rodzice i absolwenci gimnazjum przyjmują kryterium: łatwa szkoła i lekki zawód. Potem patrząc na absolwentów uczelni wyższych widzimy, ilu jest bez pracy, ilu wyjeżdża na zmywak za granicę. Obecnie widać niedopasowanie wyboru szkoły do zapotrzebowania rynku – uważa dyrektor skoczowskiego ZSZ.

Trzeba zmienić podejście do kształcenia w technikum. Zdaniem dyrektora Szweda obecnie tylko niewielki procent uczniów wybiera ten typ szkoły świadomie, reszta to uczniowie słabi.

- Zgadzam się z dyrektorem. W miarę możliwości próbujemy dotrzeć do gimnazjalistów i pokazać im bogactwo naszej oferty edukacyjnej, sugerować wybór. Zaangażowane są w to władze lokalne, doradcy zawodowi, a także sami przedsiębiorcy. Przykładowo Huta Trzyniec gotowa jest ufundować stypendium, dla osób kształcących się w zawodach, jakich potrzebuje - zauważył Czesław Gluza. - Nie dzielimy szkół na lepsze i gorsze. Musimy wspierać to, co jest rzeczywiście potrzebne. Niepopularne decyzje za parę lat przyniosą błogosławione skutki - przekonywał starosta.

Zdaniem radnego Witolda Dzierżawskiego struktura wyboru między edukacją ogólnokształcącą, a zawodową powinna się wpisać w cele zarządu powiatu. Radnego zaniepokoił fakt, że z jednej strony mówi się o niżu demograficznym w szkołach, a z drugiej w cieszyńskich ogólniakach zwiększa ilość oddziałów. W roku szkolnym 2010/2011 LO im. M. Kopernika i LO im. A. Osuchowskiego mają po 6 oddziałów. W roku 2011/2012 wnioskują kolejno o 7 i 8 oddziałów. - Czy akceptacja tego nie powoduje dysharmonii na rynku edukacyjnym - pytał.

Radnych zdziwił fakt, że dyrektorzy szkół przedstawili propozycje naboru na nowy rok szkolny, oderwane od rzeczywistości. Wnioskują w sumie o 92 oddziały klas pierwszych, do których w sumie powinno uczęszczać 2570 uczniów. Tymczasem według danych z gimnazjów, znajdujących się na terenie powiatu, mowa jest o 2019 potencjalnych uczniach szkół ponadgimnazjalnych, z których część wybierze placówki niepodlegające władzom powiatowym - szkoły niepubliczne bądź mieszczące się w na terenie ościennych powiatów.

Dyskusja ta nie skutkowała jeszcze głosowaniem nad konkretnym projektem uchwały.
Komentarze: (36)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

albo jesteście kimś z ich rodzin, albo sami siedzicie na stołkach w powiecie, skoro tak mówicie;
tak wychwalane przez Was osoby (w radzie powiatu nie wszycsy,ale większość) to ludzie bez własnego zdania, zrobią co im każą, polotyczna dyscyplina w głosowaniu na szczeblu powiatu! śmiechu warte! macie nas wyborców reprezentować i wsłuchiwać się w nasze opinie (to co się teraz wyprawia, to chyba zapowiedziana przez Zarząd i Radę powiatu, szeroko pojęta konsultacja społeczna w sprawie przeniesienia LO na Bajerki- szkoda że po "przyklepaniu" po ciuchu decyzji), a nie bezmyślnie, z obawy o swoje stołki , podnosić łapy przy głosowaniu!

A po czym Pan/Pani sądzi , że ta rada jest najlepsza. Czyżby po tym, że żadne merytoryczne dyskusje w radzie niczego nie zmieniają, BO I TAK KOALICJA WSZYSTKO PRZEGŁOSUJE TAK JAK CHCE? To najbardziej uzależniona od polityki rada powiatu, jaką znam. Wszystko dlatego,że głosujemy na listy a nie na kandydatów. Platforma i SLD przeprowadzi każdy nawet najbardziej absurdalny pomysł, bo ma większość w radzie. Nie ma nic gorszego dla interesów społecznych niż polityka. Bo polityka nie służy ludziom - wyborcom, tylko samym politykom! Chyba nie o taką radę i nie o takich przedstawicieli chodziło każdemu z nas. Myśleliśmy, że wybieramy ludzi niezależnie myślących, a kogo mamy w radzie - koalicjantów!

Ten wybitny samorządowiec w wywiadzie "Szachy Czesława Gluzy" na OX mówi np, że wislańskiego LO Stalmacha nie ma gdzie przenieść, a to nieprawda, bo Hotelarz ma bardzo dużo miejsca...
Żeby było jasne - nie jestem za łączeniem jakichkolwiek ogólniaków ze szkołami zawodowymi. To głupi pomysł!!! Tylko tak mi się przypomniało a niechcący... Takie wypowiedzi rodzą moje wątpliwości, czy jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu?

wYSTARCZY PRZESLEDZIĆ DANE OGOLNOPOLSKIE ALBO WZIAC DO REKI KILKA OSTATNICH ROCZNIKÓW WYDANYCH PRZEZ STAROSTWO, KTÓRYMI POWIAT TAK SIE CHWALI.
A Z TYM BUTAPRENEM TO KTOS PRZESADZIŁ. JAK CZEGOS PAN/PANI NIE WIE TO PROSZE NIE ZABIERAC GŁOSU I TYLE.

W tak trudnej sytuacji dobrze ze u sterów siedzi Czesław Gluza bo to kompetentny samorządowiec

MUSZE STWIERDZIC ZE MAMY OBECNIE NAJLEPSZA RADE POWIATU OD POCZĄTKU ZAŁOŻENIA POWIATU

tę statystyke to wymyśliłeś chyba po butaprenie

mówi, że tylko 30 procent młodziezy wybiera licea ogólnoksztacące, a reszta szkoły zawodowe i technika właśnie. Myślę, że te proporcje nie świadczą o tym, żeby technika były gorzej traktowane. radni by chcieli, żeby wiekszośc wybierała technika. To nierealne. Absolwenci gimnazjum tylko w pewnym procencie są zdecydowani, co chcą robić w życiu. Dlatego ogólniaki cieszą się nadal sporą popularnoscią i dobrze, bo tylko one dają tak naprawde możliwośc studiowania potem na wszystkich kierunkach, także politechnicznych. Technikum - to pewne ograniczenie ścieżki kształcenia i zawodu. Ponadto matura w technikach i liceach tzw. profilowanych wypada niestety dużo gorzej niż w ogólniakach. Zgadzam się, że są tzw kierunki zamawiane przez Państwo na studiach, ale żeby dostać się bez problemów na studia najlepiej skończyć wcześniej ogólniak. I tych faktów nie da się zmienić. Technika tak! Ale po szkole zawodowej, kiedy uczeń już bardziej wie, co chce robić dalej lub dla tych gimnazjalistów, którzy mają sprecyzowane zainteresowania techniczne.

typowo bolszewicka mentalnośc urzędasów

Podzielam częściowo opinię Pana Dyraktora: trzeba zmienić podejście do kształcenia w technikum. Reszta Pan wypowiedzi nadaje się już tylko do przemilaczenia. Tak pedagog w ogóle nie piwinien mówić. Jak Pan Dyrektora Szweda mówi o niewielki procent uczniów wybierającym ten typ szkoły świadomie, to wypada podać jakiś wskaźnik na poparcie swojej tezy. Mówienie "reszta to uczniowie słabi" na etapie wyboru szkoly, Pan wybaczy, nie mam żadnego poważania dla tej opinii. Podobno każdy człowiek ma "buławę". Nie zastanowił się Pan, moze jest tak że zawalił ktoś z Pana Dyraktora środowiska na jednym z etapów edukacyjnych danego młodego człowieka?

Te głosy i dyskusja Radncyh świadczą o tym że nie rozważono wszystkich aspektów szkolnictwa w Powiecie. Nie pierwszy zresztą raz. Odnoszę wrażenie że niektórym Radnym bardziej idzie o ochronę miejsc pracy w szkołach niż poziom kształcenia. Trąci bardzo starą muszką wiązanie nauki z pracą. Bzdury godne minionej epoki skąd pochodzi wielu Radnych. Nauczycielskie Himalaje to mieć szybką emeryturę i rwać dodatkowe etaty. Dziwnie dużo ich mają sami radni lub Ich dobrzy znajomi. Nawet nie kryją zażenowania. Potem do samorządu i kolejne cztery lata w gliorii. Efekty widać potem w szkołach. Marazm i trzymanie poziomu. Jak co to pomachamy szturmówkami Premierowi. Idą wybory, napiecie rośnie, czas na "odważnych".

czy aby wszystkie komentarze tutaj umieszczacie? mam wątpliwości...

Lo w Skoczowie jest świetna - nie da sie ukryć. I ma to zapewne znaczenie dla dojeżdżających. szkoła ma wiele atutów poza tymi tu wymienionymi, ale osób przeciwnych Liceum na Bielskiej to przecież nie interesuje. Protesty rodziców, opinia uczniów, opinia skoczowskich radnych ... to nic nie znaczy wobec niezrozumiałych dla mnie interesów koalicji. Nie można utrzymać jedynego liceum w Skoczowie - czy to nie śmieszne??? A jak starostwo promuje te szkołę, żeby ją utrzymać. Czy w tym procesie pomaga? Panu/Pani co nie rozumie polecam wyobrazić sobie, że przeprowadza się z ukochanej willi, która sam wybudował i wyposażył do bloku wielorodzinnego, gdzie będzie tylko jednym z lokatorów i nie będzie się czuł u siebie. Na dodatek w bloku tym będą mieszkali ludzie o zupełnie innych zainteresowaniach. Tak własnie czuli by się licealiści na Bajerkach. Tyle! I tak nie przekonam wszystkich do swoich racji, ale może przynajmniej część osób śledzących ten dialog zrozumie moje intencje i racje. Pozdrawiam

Pan/Pani z okolic "grona", nie mylę się?...

jeśli jedynym argumentem za utrzymaniem LO w Skoczowie ma być jego lokalizacja ("bo jak Bajerki , to wybiorą Bielsko...") to lepiek niech to liceum rzeczywiście zniknie ze Skoczowa - po Bielsku młodzież będzie z pewnością lepiej wykształcona, a dojazdy jeszcze nikomu z chcących krzywdy nie zrobiły.

Będzie uczelnia wyższa, a nie będzie ogólniaka? Tak to ma być? Brawo! To niech ta uczelnia kupi budynek B na Bajerkach, jak tak bardzo chce być w Skoczowie. A tak na marginesie, to Pan/ Pani chyba ma w tym jakiś prywatny interes, żeby namawiać do rzeczy, która "na oko" pachnie źle. I proszę nie obrażać nauczycieli LO w Skoczowie, bo ich Pan/Pani nie zna. Każda krzywda się wraca, więc radze się zastanowić nad czynami i słowami.

Będzie uczelnia wyższa, a nie będzie ogólniaka? Tak to ma być? Brawo! To niech ta uczelnia kupi budynek B na Bajerkach, jak tak bardzo chce być w Skoczowie. A tak na marginesie, to Pan/ Pani chyba ma w tym jakiś prywatny interes, żeby namawiać do rzeczy, która "na oko" pachnie źle. I proszę nie obrażać nauczycieli LO w Skoczowie, bo ich Pan/Pani nie zna. Każda krzywda się wraca, więc radze się zastanowić nad czynami i słowami.

tego nie rozumieją radni powiatowi. Jak przeniosą ogólniak na bajerki, to zdecydowana część młodzieży wybierze Bielsko! I sprawdzi się wtedy przepowiednia Pani Haczek. Ogólniak na Bajerkach nie ma racji bytu!!!. Niech wreszcie ta prawda dotrze do radnych!!! Nie wiem po co tam planowane są takie remonty i np. 12 osobowe klasy w technikach. To dopiero marnotrastwo pieniędzy. Budynek B nie nadaje sie na szkołe. Dziuple i wąskie korytarze. Co najwyżej mógłby tam byc internat, ale to tez przeżytek. Może mieszkania ?Tak samo jak nieporozumieniem jest umieszczenie tam Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Wszyscy to wiedzą, tylko radni powiatowi jakoś stracili wzrok i rozsądek. Dyrektor szweda musi miec niezłe układy w starostwie skoro to przeszło...?

podobno - wpisy poniżej - Wyższa Szkoła Biznesu chce otworzyć oddział w Skoczowie. No pięknie!... Burmistrz i starosta powinni im pomóc w tym jak tylko potrafią, a mieszkańcy na pewno docenią posiadanie w mieście PIERWSZEJ W 750- LETNIEJ HISTORII placówki szkolnictwa wyższego. Jeżeli w tej sytuacji ktoś protestuje - to może być tylko "grono pedagogiczne" wygodnie zasiedziałe na starych śmieciach i niechętne przeprowadzce. A fe, panie i panowie uczyciele. Brzydko się bawicie przyszłością miasta i jego młodzieży.

Jeżeli nie byłoby ogólniaka w Skoczowie to z pewnością polacałabym wszystkim licea w Bielsku. Lepiej uczą (biją na głowę wszystkie ogólniaki Cieszyna - patrz EWD maturalne, zdawalność matur, liczba przyjętych na studia, sukcesy pozaszkolne) mają lepszą bazę i ludzkie podejście do ucznia (a nie dopychanie na siłę kolejnych, dodatkowych oddziałów żeby nauczyciele mieli pracę). Już teraz masa absolwentów gimnazjów zrozumiała, że lepszy start daje ukończenie szkoły w Bielsku a nie w Cieszynie (proszę się zapoznać z efektami nauczania choćby w bielskiej "piątce" a potem mówić o tzw. renomowanych liceach cieszyńskich - śmiechu warte!).

dokładnie chodzi o budynek
jest to najmniej doiwestowany budynek liceum w powiecie bo lepiej sprzedać przed remontem niż po
a nowy właściciel zaadoptuje i wyremontuje według własnych potrzeb
ciekawe co starostwo naobiecało uczelni i jakie z tego mają mieć co niektórzy profity

że do skoczowskiego ogólniaka chodza tylko słabsi uczniowie. Chodzą także bardzo dobrzy! Wiem, bo mój syn skończył to liceum. jest wielu uczniów bardzo dobrych, którzy skończyli te szkołę i nie maja z tego powodu żadnych komplesów. To jest po prostu normalna szkoła. Dostają się tam tacy sami uczniowei jak do Kopernika czy do Szybińskiego. Tylko osuch ma samych prymusów. Wg mnie takie parcie młodzieży do Cieszyna nie jest uzasadnione żadnymi przesłankami merytorycznymi. To tylko tradycja i obiegowe fałszywe opinie. Gdybym miała dzisiaj posyłać dziecko do LO, a w Skoczowie nie byłoby Ogólniaka na Bielskiej, to wybrałabym Bielsko, bo niedobrze mi się robi na te absurdalne pomysły koalicji cieszyńskiej i wiem jakie warunki (bardzo złe zarówno pod względem lokalowym - ciasnota) jak i psychicznym - panują obecnie w cieszyńskich liceach. Mam kontakt z wieloma uczniami i absolwentami tychże szkół. Nie zgadzam się z opinia, że to są najlepsze licea. To żadna sztuka uczyć kogos, kto sam chce się uczyć i właściwie od jego potencjału i samokształcenia zależą sukcesy szkoły. Sztuką jest zmotywować ucznia "przeciętnego" do nauki i późniejszego studiowania. LO w Skoczowie jest dobrą szkołą, tylko pani Haczek nie może tego znieść i opowiada o wizjach ucieczki młodzieży do innych powiatów. UJ jakoś nie przyjmuje studentów ponad stan i dzieki temu moga funkcjonować wszystkie inne także dobre uczelnie. Ale zdaje się, że zdaniem wiekszości radnych powiatowych - centrum świata ma byc w Cieszynie, a Skoczów może zostac tylko z zawodówką, do ktorej tez niewielu chce chodzić. Gdtyby nie skoczowska młodzież, w Cieszynie musiałoby zniknąc kilka szkoł. Taka jest prawda! Trzeba więc robic wszystko, żeby szkoły cieszyńskie miały sie dobrze. a jak? Tworząc kolejne oddziały np. w Koperniku, w którym młodzież jest juz od kilku lat zduszona jak sledzie. warto jeszcze wspomniec o problemach komunikacyjnych. Znam przykłady spoxniania sie uczniow na lekcje, bo np. nie wsiedli do autobusu w kierunku Cieszyna - w Ustroniu. I rodzice muszą pisać usprawiedliwienia. To dopiero jakość edukacji zgotował młodzieży obecny zarząd ze starostą na czele. Dobrze, że młodziez z Wisły nie musi dojeżdżać...
Co zas do budynku LO w Skoczowie to jest on taka atrakcyjny, że interesuje się nim WSB - filia w Cieszynie. Prosze zapytac starostę albo pana Kubiciusa - na pewno nie zaprzeczą...

skoczowskie liceum nie ma dobrej opini bo taką wyrabia starostwo, że do skoczowa przychodzą słabsi uczniowie to się zgadza tylko że zdawalność matur jest na podobnym poziomie co w cieszyńskich liceach to chyba świadczy o nauczycielach którzy mają z uczniami "więcej roboty" bo im na uczniach zależy to nie narzekaj na nauczycieli w skoczowie

skoczowskie liceum nie ma dobrej opini bo taką wyrabia starostwo, że do skoczowa przychodzą słabsi uczniowie to się zgadza tylko że zdawalność matur jest na podobnym poziomie co w cieszyńskich liceach to chyba świadczy o nauczycielach którzy mają z uczniami "więcej roboty" bo im na uczniach zależy to nie narzekaj na nauczycieli w skoczowie

uczniowie i ich rodzice głosują nogami, wybierając szkoły o których dobrą opinię ma miasta, a nie "grono pedagogiczne". I tej prostej zasady prosze nie neguj, bo wyznaczania co dobre, a co nie, co wolno, a co nie itd mamy juz serdecznie dość. Skoczowskie LO nie ma dobrej opinii, uważane jest za szkołe dla słabszych uczniów. Nie ma wątpliwości, że nauczyciele do tej opinii swój wkład także wnoszą.

powtarzasz obiegowe opinie wzięte z kosmosu, fakt, kryteria są jakie są, ale nie kryteria przyjęć świadczą o pracy szkoły. Więcej pracy mają ci, którzy czegoś muszą nauczyć, a nie te szkoły, które przyjmują samych "geniuszy", którzy muszą pracować na swój sukces sami, albo biorąc korepetycje u nauczycieli innych szkół (również u tych ze Skoczowa).

to tylko tzw. "gronu" może nie pasować, wygodnie uwłaszczonemu od lat na starych śmieciach. Weźcie się "uczyciele" do roboty, bo LO Skoczów - wbrew temu, co tu z uporem wypisują niektórzy - nie ma dobrej opinii, a kryteria przyjęć jedynie to potwierdzają.

pewnie, że chodzi o budynek LO w Skoczowie. widocznie już ktoś coś obiecał Gluzie za załatwienie sprawy "po myśli" zainteresowanych. Gluza startuje przecież na posła

wyższa szkoła upycha swój dziekanat w Szybinie, płaci za wynajem sal w różnych punktach Cieszyna, a tak będzie sobie miała piękne lokum w Skoczowie!!! To jest skandal, jak można tak postępować! Ale w starostwie nikt z tego powodu się nie wstydzi, mają przecież dobre intencje dla dobra młodzieży to wszystko, rączki mają czyste.....ale mościpanowie i panie, to wszystko cuchnie i ten okropny smród zostaje. Obrzydzenie bierze jak się to widzi, robicie wszystko "w rękawiczkach", ale śmierdzi!!!

nawiązując do LO w skoczowie informuję że chodzi tutaj o budynek LO który starostwo ma zamiar sprzedać a subwencje które powiat dostaje za ucznia lepiej wydać na szkoły w cieszynie niż w skoczowie
przecież za remonty i budowę hali sportowej w cieszyńskich szkołach ponadgimnazjalnych trzeba zapłacić
nie ma to jak sprzedać budynek do remontu w dobrej cenie dla uczelni

a nie powinni przypadkiem dziwić sie zarządowi powiatu, który zatwierdził propozycje oddziałów na najbliższy rok szkolny początkiem tego roku (bodajże w lutym). czy wtedy zarząd powiatu nie znał danych demograficznych. a może chodzi o to żeby wszyscy uczyli się w Cieszynie, no ewentualnie w Wiśle ( jakos nikt nie wpadl na pomysł przeniesienia LO w Wisle do Zespołu szkoł Hotelarskich, który zapewne pomiesciłby z powodzeniem te obie szkoły). Tylko LO w Skoczowie ma problemy. Dlaczego? Czyich interesów broni obecna koalicja w Radzie Powiatu , mam wątpliwości, czy są to interesy społeczne.

to prawda jest taka. Cieszyńskie licea są przepełnione, bo Cieszyn dla większości absolwentów gimnazjum brzmi magicznie. Warto porozmawiac z obecnymi uczniami np Kopernika, czy dobrze im w tej ciasnocie. Warto tez poznać tzw. EWD czyli efektywnośc nauczania np. w Szybinie i LO skoczowskim. Niektórzy by sie zadziwili. Skoczów ma znacznie lepsze efekty nauczania. Takie fakty powinna znac młodzież przed wyborem szkoły, a o tym sie nie mówi...

dzieje się z tymi komentarzami. Godzinę temu czytałam tu wcale nieobraźliwy komentarz, który został usuniety, a który stał w obronie skoczowskiego liceum. To jakas zmowa!

to jak powrót w komunikacji do telefonów na korbkę... Takie pomysły jednak idealnie pasuja do szanownego jaśnie oświeconego grona powiatowych "celebrytów" jak Gluza, Dzierżawski czy Haczek. Wstyd. Najwyższa pora zje.ac tych buraków z góry na dół.

Słusznie. Tak dla Technikum, nie dla zwiększenia miejsc w liceach.

Ciekawe po co otwierać nowe oddziały w Technikum skoro i tak "większość" nie znajdzie tutaj pracy z drugiej strony uczeń musi mieć wybór między szkołą zawodową, technikum i liceum.Jeśli uczeń pójdzie do technikum lub zawodówki to powinien mieć zagwarantowaną pracę,a z tym to jest największy problem szczególnie dla ucznia technikum.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama