, niedziela 27 listopada 2022
Matury 2011: Zdawalność w szkołach powiatu cieszyńskiego najwyższa w województwie
W II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, do egzaminu dojrzałości przystąpiło 216 uczniów. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Matury 2011: Zdawalność w szkołach powiatu cieszyńskiego najwyższa w województwie

AGNIESZKA KACZMARCZYK, mat. pras.
Matury 2011: Zdawalność w szkołach powiatu cieszyńskiego najwyższa w województwie

W I LO im Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie do matury przystąpiło 190 osób i tylko jedna nie zdała. fot. Wojciech Trzcionka

75,74% maturzystów z województwa śląskiego zdało tegoroczny egzamin dojrzałości. Najlepiej matury wypadły w liceach ogólnokształcących, a najsłabiej w uzupełniających. Bardzo dobrze wypadły egzaminy z języków obcych - język angielski zdało ponad 94%. Najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym była geografia.
Zdawalność matury w szkołach publicznych powiatu cieszyńskiego wyniosła 86,09% i jest najwyższa w województwie. Natomiast zdawalność matury ogółem w szkołach publicznych i niepublicznych wyniosła 83,32% i jest drugą średnią w województwie śląskim, po wyniku powiatu lublinieckiego. Najlepiej matury napisali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego numer 1 w Wodzisławiu, gdzie maturę zadało ponad 97% uczniów. Najsłabszy wynik odnotowano w Jastrzębiu-Zdroju.

Zdawalność egzaminu maturalnego w Cieszynie była bardzo wysoka. W I LO im Antoniego Osuchowskiego do matury przystąpiło 190 osób i tylko jedna nie zdała. W II LO im. M. Kopernika z 216 uczniów nie powiodło się tylko czterem. Gorsze wyniki prezentują szkoły techniczne. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych egzamin dojrzałości zdało 149 ze 195 absolwentów, a w Zespole Szkół Technicznych pozytywny wynik uzyskało 53 maturzystów na 78. W cieszyńskich szkołach niepublicznych wszyscy przystępujący do matury zdali egzamin.

- Wyniki ogłoszone przez OKE potwierdzają wysoki poziom kształcenia w naszych szkołach - przyznaje starosta cieszyński Czesław Gluza.

PISALIŚMY: Polityka powiatu w sprawie szkół: "Trzeba wiedzieć, kto u kogo pracuje"
Komentarze: (40)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

średnie w powiecie?

Cały akapit dotyczy Cieszyna, a nie powiatu cieszyńskiego... nie było to trudne do "wyczytania w myślach".

Jak można nauczyć się czytać w myślach?

65% w całym powiecie cieszyńskim!!!!!! "W cieszyńskich szkołach niepublicznych wszyscy przystępujący do matury zdali egzamin." Chodzi tylko o Cieszyn.. proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem!

"Zdawalność matury w szkołach publicznych powiatu cieszyńskiego wyniosła 86,09% (..)Natomiast zdawalność matury ogółem w szkołach publicznych i niepublicznych wyniosła 83,32% (...) W cieszyńskich szkołach niepublicznych wszyscy przystępujący do matury zdali egzamin." - matematyki pewnie nie było na maturze w twoim roczniku?...

cieszyńskie niepubliczne: 65% - oficjalne dane z OKE Jaworzno * str. 30., tab. 24. * http://www.oke.jaworzno.pl/images/stories/File/Matura/Matura_2011_inform... * PS: W tekście artykułu jak zwykle bzdury, informacje sprzeczne.

jest na ulicy przed szkołą i parku...(cmentarzu)..obok szkoły

"W cieszyńskich szkołach niepublicznych wszyscy przystępujący do matury zdali egzamin"
?? 65%??

w szkołach niepublicznych zdało 65%... Wszystko.

w Szybinie - po japońsku

Jak wypadła matura w Szybińskim i Liceum Towarzystwa Ewangelickiego ?

Można się cieszyć jak w znanym skeczu kabaretu TEY, że "tjaktoj" ma aż trzy koła sprawne Można też poważnie martwić się, że jedno koło (ok. 25% zdających na Śląsku) jest zepsute. Jedno jest pewne z taką edukacją daleko nie zajedziemy.

przecież to jak funkcjonują jednostki kultury w danym mieście i kto jest ich dyrektorem zależy m.in. od Burmistrza Miasta. To On obsadza to stanowisko, no chyba że jeszcze istnieje Rada Miasta ale nie tylko na papierze i jak trzeba po diety. Jest w tej chwili inny dyrektor Domu Kultury, a Pan Herma przeszedł do historii, no chyba że się opcja zmieni wtedy znowu zabłyśnie stara kadra.

byłego dyrektora Domu Stęchlizny Narodowej?..

"...wiedz nie pie...... glupoty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..." to Twój tekst, może zaczniesz od siebie uczyć się rozmawiać na argumenty, a potem jak się nauczysz nie będziesz potrzebował poprawiać innych:-) Twoja wypowiedź była jaka była i dlatego napisałem Ci uspokój się

przecież on nawet z zatęchłym Domem Narodowym sobie nie radził... a może własnie dlatego poszedł w "dyplomację"?...

zrobiłeś Pan falstart, pisząc o "cieszyńskiej zawiści" czy też"...zawiasci.." to określenie buduje obraz o Panu. Niczym się Pan nie różni od rozmówcy, który Pana zaatakował.

tobie się człowieczku króliczkuje w głowie - podpisywanie sie w necie nie ma nic współnego z odwagą, jest raczej przejawem głupoty.

w spokoju. to nie ma nic do rzeczy, można kogoś nie lubić ale darujmy sobie. A do XXX 75% zdało matury!, a Ty napisałeś, że nie zdało. Uważam, że poziom nauczania jest ogólnie niski, to że w naszym było wyższe nie świadczy o wysokim poziomie. Powiem jaśniej, jeżeli wchodzimy na 5-stopniową drabinę i ktoś jest na pierwszym szczeblu tej drabiny, a my jesteśmy na drugim czy trzecim, nie świadczy, że jesteśmy na samej górze. Zadania z maty były proste. Tylko system nauczania nawalił, uczniowie uczyli się według schematu, który doradzili właśnie nauczyciele. Ci którzy się tego systemu nie trzymali zdobyli najwięcej punktów.

Dziekuje za niczym nie uzasadnioną cieszynska zawiasc , widocznie szanowni oponenci nie umiecie w czlowieku nic dobrego znalezć i przede wszystkim nie umiecie sie podpisac bo strach Wam na to nie pozwala .....!!!!!!!!!!!!!

Jerzy Herma w swoim znakomitym stylu sączy jad i nienawiść...

że głos zabiera Jerzy Herma... Słaby dyrektor Domu Narodowego , mierny konsul , geograf pożal się Boże...

przed kompem, panie JH?...

A w jakiej sprawie ma byc to wszystko ? Ja napisalem szczerze i normalnie bo chcialem przypomniec ŚP Mroza a ty nie podpisany czlowieczku o co ci chodzi ? to moze sobie maile wymienmy a nie w gazecie piszmy ..., co ..????

czy szanowni dyskutanci umieja rozmawiac na argumenty a nie jakies tam haslo " Uspokoj sie " ????????????????????????????????????

to wszystko?

Informacja ze najczesciej wybieranym przedmiotem dodatkowym byla GEOGRAFIA prowokuje mnie do zabrania glosu bo Jedynka slynela z bardzo dobrego nauczyciela ŚP dyrektora Henryka MROZA ktorego warto wspomniec i dzieki ktoremu sam zostalem dobrze wyedukowanym geografem z pierwszego wyksztalcenia co zawsze wypominal mi jako radnemu tez juz nieżyjacy redkator Żurek. Dlatego uwazam ze jednak wazne sa w tym wszystkim autorytety dobrych pedagogow i zdolnosci mlodzieży ujawniaja sie dopiero pod dobrym kierownictwem i same z siebie sie nie biorą !!!!!!!!!!!

może i masz maturę, ale ze zrozumieniem prostych tekstów u ciebie CIENIUTKO!

W Trzyciażu w Malopolsce nikt nie zdal matury a w skali karju jak podja dzisiaj media to 75 % mlodziezy NIE ZDALO matury a u nas dokladniue na odwrot wiec z tego trzeba sie cieszyc i to bardzo !!! To swiadczy nie tylko o madrych dzieciach ale takze o bardzo dobrej EDUKACJI i tu jest mowa o nauczycielach a nie o wladzy miejskiej czy powiatu wiec nie politykujcie drodzy dyskutanci !! Wyksztalciliscie chociaz jednego dobrego czlowieka -poza wlasnymi dziecmi - ??????????????????

uspokój się, nauczyciel jest po to żeby pracować i za to ma płacone. Jego praca jest jak praca górnika, ten wydobywa węgiel, żebyś mógł palić w piecu, a nauczyciel przekazuje wiedzę. Oboje dostają wynagrodzenie., a więc przestańmy się podniecać, że ktoś wykonuje pracę za którą otrzymuje wynagrodzenie. O, gdyby pracowali za darmo to byłoby to godne podziwu i zauważenia. Jeżeli są miejsca w PL, w których nikt nie zdał matury to znaczy, że zatrudniono fatalną kadrę która niczego nie potrafiła nauczyć. Ale wiele też zależy od dzieci.

młodych uczy sie wykuwać na pamięć kompletnie nieprzydatne definicje, samodzielne myślenie jest wręcz karane.

a ciekawe jak wyniki w skoczowskim liceum

Niech kazdy pisze co chce a zawsze bylo wazne i jest pokonywac pewne szczeble edukacji i dlatego MATURA jest wazna a nawet bardzo ,bo sa w PL szkoly w ktorych nikt nie zdal egzaminuy dojrzalosci i jak mozna mowic ze to nie wazne . POLSKA sie dzieli na tych mądrych i tych co dają się oglupiac bo swojego rozumu nie maja i nie potrafia do prawdy sie nawet zblizyc i dlatego chwala ziemi cieszynskiej ze ma mądrych i wyksztalconych ludzi !! A teraz do WIRRA to osobowosci pedagogow i moze rodzicow autorytety, ksztaltuja dobra i madra mlodzież a nie bierze sie to z nikąd wiedz nie pie...... glupoty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie ma czym się podniecać dobrym wynikiem egzaminów z języków obcych - to tylko w połowie zasługa szkoły. Ponad połowa uczniów dokształca się na korkach.

zgadzam się z Tobą, pominięto zasługi dzieci i rodziców. Wiem, bo moje dziecko też teraz miało teraz maturę i ile pracy sam od siebie poświęcił na naukę, żeby być dobry, żeby mieć lepszy wynik, i osiągnął sukces ale swoją o przed wszystkim swoją pracą. odnoszę wrażenie, że dzieci czy uczniowie są dla nauczycieli i Wysokiego Dyrektorstwa do realizacji swoich celów. Smutne to i przykre.

a wiedza wtłaczana do głowy uczniom - gie warta

=>Krytycznego. Na czym polega logika Twojego wywodu- trudno zrozumieć! Kiedyś twierdzono (za komuny), że „…państwo dało ci wykształcenie, państwo wysłało twoje dzieci na kolonie i to za darmo, państwo dba o to, państwo tamto…”. Rodzice nie mieli zasług, nie mówiąc o samym uczniu. Rola jednostki była pomijana i tylko w socjalistycznej masie tkwiła siła! Przez ostatnie 22 lata Polacy starają się udowodnić, że jest wielu „Kowalskich”, którzy potrafią. Tu się okazuje, że jest jednak inaczej. Krytyczny wskazuje ojców sukcesu: dyrektorzy szkół, pani naczelnik edukacji starostwa, pewnie pan przewodniczący Rady Powiatu no i niewątpliwie pan Starosta. Poprzedni system pokazywał w kraju jednostki negatywne: bikiniarz, ksiądz, kułak, inteligent, prywaciarz itd. Pokazywał za granicą zbiorowych złych i dobrych: „kochany Związek Radziecki” i „ku-ka Ameryka”. Uważam, że pozytywne wyniki w nauce młodzież osiąga swoją pracą, bez względu na dyrektorów szkół i pana starostę i źle będzie w jakiejś jednostce bez względu na Ficka. Trzeba tylko pomóc młodzieży to zrozumieć, i tu rola rodziców, szkoły, kościołów, Cze trzeba się uczyć!!! Nasi rodzice mówili: Bez pracy nie ma kołaczy! A o systemie edukacji i nauczycielach teraz się nie wypowiem…

nie wystarczą dobre chęci, z g..... bicza nie ukręcisz

Uważam,że to jest naprawdę sukces - oby tak dalej.
To sukces przede wszystkim dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych nadzorowanych przez Starostwo.
A dla pana Ficka zadanie ( bo to nie jego zasługa) - niech
sprawdzi co się dzieje na Błogockiej - centrum gier laserowych - to zgroza i coś nieprawdopodobnego.
Dlaczego dzieci mają tam wstęp !!!! A on siedzi zadowolony na swoim stołeczku!!!

nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama