, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Cieszyn: Rodzice protestują przeciwko rozliczaniu minutowemu w przedszkolach
- Niebawem będzie trzeba podjąć decyzję, kto dostanie mniej, by móc dotować przedszkola - ostrzega Bogdan Ficek (w środku), dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych. fot. Katarzyna Koczwara Dodaj do Facebook

Cieszyn: Rodzice protestują przeciwko rozliczaniu minutowemu w przedszkolach

KATARZYNA KOCZWARA
Cieszyn: Rodzice protestują przeciwko rozliczaniu minutowemu w przedszkolach

Radny Adam Wójtowicz (jedyny stojący) uważa, że system naliczania godzin jest niesprawiedliwy. fot. Katarzyna Koczwara

- Dziecko staje się przedmiotem. Rozliczanie minutowe to ostatni element fabryki - uważa Edwin Bendyk, publicysta tygodnika \"Polityka\", który dyskutował o tym problemie z Bogdanem Fickiem, dyrektorem Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych (ZOJO) w Cieszynie.
Do tej pory rodzice mieli do czynienia z opłatą miesięczną, na którą składała się opieka nad dzieckiem oraz dodatkowo koszty wyżywienia. Obecnie rodzice za pobyt dziecka w przedszkolu dłużej niż od godziny 9.00 do 14.00 muszą zapłacić za każdą godzinę. Ustalono opłatę za pojedynczą godzinę w wysokości 3 zł dla rodziców spoza Cieszyna, 2 zł dla rodziców mieszkających w Cieszynie oraz 1,5 zł dla rodzin biedniejszych. - Zróżnicowanie odpłatności ma służyć wyrównywaniu szans. To nie wina dziecka, że urodziło się w uboższej rodzinie - wyjaśniał podczas spotkania w Klubie Krytyki Politycznej w Cieszynie Bogdan Ficek.

Koszty skalkulowano tak, że zdecydowana większość rodziców płaci mniej niż przed wrześniowymi zmianami. - Rodzice ulegli medialnej histerii - zauważa były burmistrz Cieszyna. Efekt zmiany ustawy odbija się zarówno na finansach miasta jak i na funkcjonowaniu przedszkoli.

Dziecko staje się przedmiotem bezlitosnej spekulacji finansowej

Każdego miesiąca miasto dopłaca do utrzymania przedszkoli. Średni koszt pobytu dziecka w przedszkolu to ok. 860 zł, jeśli rodzic płaci średnio ok. 140 zł (bez wyżywienia), widać jak duże jest dofinansowanie ze strony gminy. - Stawki zostały skalkulowane tak, by koszty dla rodziców drastycznie nie wzrosły. Każdego miesiąca z budżetu miasta dopłacane jest 30 tys. zł. Niedobór środków w 2012 roku wyniesie ok. 500 tys. zł - informuje Bogdan Ficek i dodaje: - Niebawem będzie trzeba podjąć decyzję, kto dostanie mniej, by móc dotować przedszkola, może dojść także do likwidacji któregoś oddziału.

Opłaty za dodatkowe godziny wywołały sprzeciw rodziców. Władze miasta wyszły im naprzeciw i od października wprowadziły rozliczenie minutowe. W efekcie każdego dnia między innymi o godz. 7.59 przed przedszkolami odbywają się sceny rodem z filmów Barei. - Teraz rodzic kombinuje, żeby ograniczyć do minimum czas dziecka w przedszkolu. Dziecko traci szanse na udział w zajęciach finansowanych przez gminę czy Unię Europejską - zauważa dyrektor ZOJO.

PISALIŚMY: Cieszyn: Opłaty za przedszkola nowe i wyższe

Średnio na uporanie się z biurokracją związaną z minutowym rozliczaniem nauczycielka w przedszkolu potrzebuje 3 minuty. Jeśli pomnoży się to przez ilość dzieci - 120, to przez 6 godzin nic innego nie robi, tylko wypełnia dokumentację. Kto w tym czasie zajmuje się dziećmi? - pytają rodzice, twierdząc, że nowe rozwiązanie odbywa się kosztem dzieci.

Nowe rozwiązanie niczym proces produkcyjny fabryki

Ktoś kto nałogowo pali, wydaje średnio kilkanaście złotych dziennie na papierosy, rozpoczęta godzina pobytu dziecka w przedszkolu to ok. 2 zł - zauważają racjonalni rodzice.

Nowe rozwiązanie zupełnie wypacza problem. - Dziecko staje się przedmiotem. Rozliczenie minutowe to ostatni element fabryki - przyznaje Edwin Bendyk i zauważa: - Następuje demoralizacja pewnych grup społecznych, reprodukcja modelu z PRL i lat 90-tych XX w. Bazuje się na aktywności babć i dziadków, którzy zamiast aktywności zawodowej zajmują się wnukami.

Sami rodzice z niepokojem patrzą na sytuację, jaka wytworzyła się w Cieszynie. - Trzeba sięgać po działania racjonalne. Do tej pory cieszyńskie przedszkola szczyciły się wysoką jakością edukacji. Obecna sytuacja dowodzi, że rodzice w stresie reagują irracjonalnie - przyznaje Tadeusz Staszek, ojciec dwójki dzieci. - Myślenie w sensie edukacyjno-prawnym przekłada się na kapitał społeczny, który Śląsk Cieszyński ma. Trzeba pomyśleć, jak tworzyć obywatela.

Rozliczanie minutowe wydaje się być najgorszym z możliwych rozwiązań, jakie mogli zaproponować urzędnicy. - Problemem nie jest nowa ustawa, która de facto tylko doprecyzowywała wcześniejsze przepisy, a nieuczciwy system naliczania godzin - uważa Adam Wójtowicz, cieszyński radny.

PISALIŚMY: Wisła: Spóźniłeś się po dziecko do przedszkola? Płać!

Podczas spotkania w KKP w Cieszynie rodzice nakreślili problem. W najbliższym czasie burmistrz Mieczysław Szczurek ma się spotkać z dyrekcją przedszkoli i omówić dalszy sens stosowania rozliczenia minutowego.

Tutaj prezentujemy refleksje Edwina Bendyka po spotkaniu w Cieszynie
Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Opluwacie Ficka? Zapominacie o roli Matuszka w poprzedniej kadencji ?On był najbliżej przedszkoli.Myślę że i dzisiaj dogadują się z Fiickiem w tych sprawach!

A JEST KASA NA EKRANY? W JEDNYM PAŃSTWIE TAKI BURDEL

Pro to raczej O.Lizoń, który lubi się wypowiadać, obiecywać i na tym koniec .
Cz. Banot nie ten styl wypowiedzi.

To kto jest tą czerwoną szmatą? Były burmistrz, Bogdan F.?... A, to wiele wyjaśnia...

Najgorsze jest to,że w przedszkolu do którego chodzą nasze dzieci dyrekcja tak sprytnie ustawiła zajęcia unijne (które są z założenia bezpłatne) że dzieci muszą ślęczeć w przedszkolu do 16tej lub zaczynać od 7, a szkoda nam rezygnować np. z angielskiego bo dziecko fajnie łapie język. Straszne to wszystko! Płacę dwa razy więcej niż przed tą zmianą!

Nazwisko byłego burmistrza działa na niektórych jak czerwona płachta na byka. Byk jak wiadomo jest zwierzęciem prymitywnym , goni za czerwoną szmatą . którą podsuwa mu się pod nos. Pytanie : 1.kto jest tym bykiem? 2.Kto podsuwa czerwoną szmatę? 3. Dlaczego to robi? Odpowiedzi nie są skomplikowane...

Czy ty nie nazywasz się przypadkiem Czesław B.?Świadczyłyby o tym twoje poglądy identyczne z poglądami tego pana...

Pomóc to trzeba nie fickowi, bo nie ma już nic do gadania, tylko nowemu burmistrzowi. Na razie nowy ogrywa radnych (zwłaszcza z PO) aż miło.

Jeszcze przez parę miesięcy można zrzucać wszystkie kłopoty na Ficka , potem nawet najgłupszy nie uwierzy,że wszystkiemu jest winny były burmistrz. Co wtedy zaserwują nam jako wyjaśnienie swojej nieudolności nowi władcy Cieszyna?

z honorowym odejściem? Tyle rozumu mu zostało, żeby
odszedł bo wiedział, że przegrałby wybory:-)

Przecież nowa władzę wybraliśmy,żeby właśnie to zrobiła. Obiecywali ,to niech teraz dotrzymają!!!!!!!!!!

Dlaczego rodzice protestują ,jeżeli płacą mniej? Niech mi ktoś to wyjaśni!

jak długo jeszcze nasze nowe władze będą zasłaniały się osobą pana Ficka? Na jak długo wystarczy tego,żeby schować własną głupotę i nieudolność?

Jasne ,że o głupocie PiS-u decydują jego wyborcy! Głupi wybierają głupich! (albo nawet głupszych od siebie).

to tak jakby mówić, że o głupocie pis-u decydują jego wyborcy, a nie Jarosław K.

Przecież o tym ile kosztują przedszkola , czy są likwidowane itd. nie decyduje jakiś ficek tyko radni w głosowaniach! To nie krasnoludki ustaliły zasady odpłatności w przedszkolach tylko nasi kochani radni!!!

Niewybredne ataki na pana Ficka świadczą tylko o tym ,że jego przeciwnicy nie rozumieją na czym polega problem z przedszkolami i dodatkowo nie potrafią pogodzić się z jego honorowym odejściem ze stanowiska burmistrza. Przecież minął już prawie rok od wyborów , a co dobrego zrobiła nowa władza?

Nie ma pieniędzy na inna działalność kulturalną w Cieszynie, bo wszystko zabiera Zamek i promocja w UM

Był pan burmistrzem i za pana sprawą zlikwidowano kilka przedszkoli. Teraz brakuje miejsc w przedszkolach, a pan jeszcze kombinuje żeby zamknąć następne oddziały? Trzeba nie być człowiekiem, żeby tak postępować, patrząc tylko na własną kieszeń. Kto pana upoważnił do takich działań, chyba nie wyborcy, którzy głosowali kiedyś na pana.

Można na początek zabrać fickowi i jego kolesiom zatrudnionym w urzędach i już miasto nie musi nic dopłacać.

Niestety nie masz racji. To twój Idol jest współodpowiedzialny za cieszyńskie przedszkola. Honor nie ma tu znaczenia bo liczą się fakty. To wieloletnia ekipa poprzednia dążyła do likwidacji przedszkoli. Czyżby "ela" nie pamiętała poczynań Burmistrza, Szefowej Edukacji miejskiej i ich kolegów. Czyż to nie temu Panu trzeba było utworzyć fotel Dyrektora w miejsce dotychczasowego kierownika zespołu. Żenada. Co do cięć to jest wybór znaczny. Podaj mi kwotę a ja ci podam miejsca skąd ubrać. Same ograniczenie ulg podatkowych dla miejskich spółeczek i innych podmiotów i osób fizycznych da kilkaset tysięcy zetów.

czytam o przedszkolach...,czytam o szkole....porównuję rzeczywistość z tym co POWINNO BYĆ (zawsze sądziłam że te dwie instytucje zostały powołane by służyć dobru dziecka - naszej przyszłości narodu ) i wyciągam jeden wniosek.SĄ TO MIEJSCA PRACY DLA NAUCZYCIELI - Rodzice nie mają tu nic do powiedzenia.Przyjąć do wiadomości i zaakceptować .
Od 9 do 14 co to za godziny...Przedszkole dla niepracujących matek...nauczycieli czy urzędników.A co z tymi co pracują od 6-tej lub 7-mej..?
Rozliczenie minutowe....przecież trzeba opłacić tego kto to rozlicza?

śmieci na wyjściu.

śmieci na wyjściu.

ale jak słyszę albo widzę tego Szanownego Pana Ficka to mi się zaczyna zaraz krew gotować.

Można zlikwidować ten 500tysięczny niedobór i stworzyc kilka nowych stanowisk w urzędzie, np. koordynator do spraw koordynacji koordynatorów

"Bogdan Ficek dodaje: - Niebawem będzie trzeba podjąć decyzję, kto dostanie mniej, by móc dotować przedszkola..." *** Proponuję referendum, niech każdy sam wskaże, komu dac mniej. Ja nie mam wątpliwości: *** 1. miejsce do redukcji to Zamek p. Gołębiewskiej: blisko MILION zł dotacji miejskiej rocznie, do tego dochody własne i OLBRZYMI majątek do dyspozycji - tu można odebrać całą dotację i zatrudnić zamiast p. EG menedżera z prawdziwego zdarzenia; *** 2. miejsce: Lyzbicke Divadlo - 600 000 zł rocznie z kasy miasta i leniwe próżniactwo - na początek obcinamy dotacje o 2/3, resztę dyrekcja musi wypracować, wiadomo że w Cieszynie brakuje spektakli, a nie chętnych na nie... *** 3. miejsce: MOSiR - natychmiastowa wymiana nieudolnego dyrektora i obciecie dotacji o co najmniej połowę!... Panie Ficek - pan ten dziwny układ niemocy twórczej i wyciągania ręki po nasze pieniądze stworzył, nie wiem po co - ale teraz pora odszczekać!... DZIECI SĄ WAŻNIEJSZE OD SYNEKUR, rozumie to pan?...

Komu zabrać,żeby starczyło na przedszkola ? Prosta sprawa. Odchudzić ratusz z urzędników o ok.30% , zlikwidować nikomu niepotrzebny szcebel administracji jakim są powiaty i już.Ale to trzeba chcieć zrobić.Tylko z drugiej strony gdzie władza lokowała by swoich wybrakowanych w administracji kolesiów,którzy nie porafią nic robić oprócz rządzenia.I w ich mniemaniu robią to bardzo dobrze.

ale w sowicie opłacanej radzie miejskiej- zaklepują co popadnie - bezmyślnie i bezrefleksyjnie - a potem się srożą i jest na Ficka, co już rok burmistrzem nie jest albo i na nowego burmistrza a tu proszę państwa pomysłu na to miasto nie ma ot co , nikt nie wie czy trzeba dotować przedszkola, czy opowiadać, że cieszyn wielce kulturalny jest i trzeba dopłacac do biletów teatralnych aby tańsze były albo może lubimy finansować dizajny - dla garsteczki znajomych królika a może jednak szukać inwestorów. A tu radni by nieba przychylili swoim wyborcom i wyrzekają na wszystkich zamiast powiedziec co jest najwazniejsze i kazać to robić Burmistrzowi i urzednikom bo po to są -burmistrz jest władzą wykonawczą

.

Panie Ficek - pomożemy!... 2011-10-18 15:17:42
"Bogdan Ficek dodaje: - Niebawem będzie trzeba podjąć decyzję, kto dostanie mniej, by móc dotować przedszkola..." *** Proponuję referendum, niech każdy sam wskaże, komu dac mniej. Ja nie mam wątpliwości: *** 1. miejsce do redukcji to Zamek p. Gołębiewskiej: blisko MILION zł dotacji miejskiej rocznie, do tego dochody własne i OLBRZYMI majątek do dyspozycji - tu można odebrać całą dotację i zatrudnić zamiast p. EG menedżera z prawdziwego zdarzenia; *** 2. miejsce: Lyzbicke Divadlo - 600 000 zł rocznie z kasy miasta i leniwe próżniactwo - na początek obcinamy dotacje o 2/3, resztę dyrekcja musi wypracować, wiadomo że w Cieszynie brakuje spektakli, a nie chętnych na nie... *** 3. miejsce: MOSiR - natychmiastowa wymiana nieudolnego dyrektora i obciecie dotacji o co najmniej połowę!... Panie Ficek - pan ten dziwny układ niemocy twórczej i wyciągania ręki po nasze pieniądze stworzył, nie wiem po co - ale teraz pora odszczekać!... DZIECI SĄ WAŻNIEJSZE OD SYNEKUR, rozumie to pan?...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama