, wtorek 23 kwietnia 2024
W nowym roku nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe dodatki motywacyjne
W większości szkół wysokość dodatków motywacyjnych dla nauczycieli nie zmieni się. fot: polskalokalna.pl



Dodaj do Facebook

W nowym roku nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe dodatki motywacyjne

JAKUB MARCJASZ
Po tym jak skoczowscy nauczyciele ostro zaprotestowali przeciwko obniżeniu wysokości dodatków motywacyjnych, przyjrzeliśmy się, jak ta kwestia rozwiązana została w innych gminach naszego regionu.

O zasadach wypłacania dodatków motywacyjnych (przysługują one nauczycielom szczególnie angażującym się w swoją pracę) decydują samorządy, które szkoły prowadzą. To one m.in. ustalają maksymalną wysokość dodatku jaki może otrzymać nauczyciel oraz zasady jego wypłacania.

W Skoczowie do tej pory wysokość dodatków motywacyjnych ustalona była na poziomie 150 złotych na osobę (ile pieniędzy trafia z tego tytułu do danej szkoły uzależnione jest od liczby pracujących w niej nauczycieli ). Konkretną wysokość dodatku dla każdego nauczyciela ustala dyrektor. Zgodnie z decyzją miejskich radnych od 2012 roku wysokość tego dodatku będzie o połowę mniejsza niż dotychczas i wynosić będzie 75 złotych. To wywołało gwałtowny sprzeciw miejscowych nauczycieli.

Ile środków przeznaczają na dodatki motywacyjne w naszym regionie inne samorządy? Sprawdziliśmy, jakie stawki obowiązują w szkołach prowadzonych przez powiat oraz gminy: Brenna, Dębowiec, Cieszyn, Strumień i Wisła.

W szkołach ponadgimnazjalnych, które finansowane są przez powiat, wysokość dodatku motywacyjnego kształtowała się do tej pory na poziomie 70 złotych na etat. Od 2012 roku będzie on wyższy o 10 złotych niż w tym roku i wynosić będzie 80 złotych na etat. - Jest to mniej aniżeli proponowała komisja edukacji, ale z powodu braków finansowych podniesienie go do kwoty 100 złotych, czyli o 30 złotych, było niemożliwe - mówi Czesława Haczek, członek zarządu powiatu, która odpowiedzialna jest za oświatę.

Jeszcze mniejsze środki na dodatki motywacyjne przekazywane są w gminie Dębowiec. To 65 złotych na etat i jest to kwota, która nie zmienia się od trzech lat. - Oczywiście dyrektor placówki co miesiąc decyduje o wysokości przyznanych dodatków i bywa tak, iż w jednym miesiącu część nauczycieli dostaje ponad 150 złotych dodatku a inni nie dostają wcale, a w innych miesiącach sytuacja może się odwrócić - zastrzega Remigiusz Jankowski, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Dębowcu.

W Wiśle wysokość dodatków motywacyjnych ustalono na poziomie od 50 do 240 złotych. - Od początku roku 2012 będą obowiązywały te same "widełki" - informuje Sylwester Foltyn, dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Wiśle.

W pozostałych gminach, wysokości środków przyznawanych na dodatki, uzależniona jest od wysokości zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli w danym roku. Od 1 września minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wynosi od 1458 do 2295 złotych brutto. W Cieszynie wysokość dodatku to 6 proc tej kwoty. W 2012 roku kwota ta nie ulegnie zmianie. W Strumieniu jest i będzie to 5 proc. W Brennej, podobnie jak w Wiśle, ustalone zostały "widełki" dodatków i kształtują się one na poziomie od 5 do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Skoczowie n-le mieli w 2011roku jak widać najwyższe dodatki motywacyjne. 150zł na głowę, a dyrektor szkoły przyznawał wyższe tym, którzy na nie zasłużyli.
O te 150zł najliczniej domagała się reprezentacja ZS1, szkoły, w której od wielu, wielu lat najwięcej nauczycieli korzysta z urlopów zdrowotnych (należą się, a jak!). i której "przedstawicielstwa" nie widać od lat w róznych imprezach, odbywających się "poza godzinbami pracy" (no, może poza jednym wuefistą").
W innych szkołach też n-le dobrze pracują, z pasją, nie licząc przepracowanych godzin, ale będąc z uczniami z przyjemnością, i nie patrząc na to, jaki i czy wogóle mają dodatek motywacyjny! Oni poprostu swoją pracę lubią:). A za co "się należy" dodatek motywacyjny to można przeczytać w Regulaminie wynagradzania, który powinien być dostępny wszystkim nauczycielom. Nawet tym, którzy uważają, że się im należy, a robią minimum, za które dostają swoją pensję.

Finanse kraju mają wpływ nawet na dodatki motywacyjne nauczycieli, bo świat finansów jest dziwnie podobny do alkoholizmu. W jednym i w drugim przypadku najpierw jest nadmiar środków płynnych i pochodząca stąd euforia, ale potem zaraz niestety - depresja. Pokazuje to, jak małą mądrością rządzony jest ten świat. Nawiasem mówiąc, dług publiczny przekroczył już 910 miliardów i powiększa się z szybkością dochodzącą do 10 tysięcy złotych na sekundę!
Więc chociaż jest dobrze, a będzie jeszcze dobrzej - o czym zapewniają nas skwapliwie utytułowani mądrale w mediach - to rząd przygotował już projekt ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat. Tym samym rząd rozpoczyna jednostronną redukcję zobowiązań państwa wobec emerytów - a przecież to dopiero początek czteroletniej kadencji, więc z pewnością nie jest to ostatnie słowo. A jakie może być ostatnie słowo? Ha, niebawem się przekonamy na swoich skórach.

Autor artykułu nie przyłożył się zbytnio do tematu. Nie sądzę aby w Skoczowie przypadało 150 zł na nauczyciela jeżeli już to na etat bo co w sytuacji gdy nauczyciel pracuje na część etatu w jednej szkole i uzupełnia etat w drugiej??? Do obu placówek wędruje kwota tej samej wysokości? A katecheci...w przedszkolach np zatrudniani np na 4/25...czy na nich też dyrektor otrzymuje 150 zł??? Szczerze w to wątpię...Pobieżne potraktowanie tematu i nieścisłe dane powodują wiele niedomówień i błędnych przypuszczeń. Z artykułu wynika, że nauczyciele w Brennej i Wiśle otrzymują nawet 459 zł...jednak czy tak jest w rzeczywistości???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama