, piątek 24 marca 2023
Cieszyn: Ze sprzedaży wycofano jednorazowe bilety
W Cieszynie nie kupisz już biletu jednorazowego na przejazd komunikacją miejską.  fot: arch.GC.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Ze sprzedaży wycofano jednorazowe bilety

UM
Cieszyn: Ze sprzedaży wycofano jednorazowe bilety

Biletomat na krakowskim przystanku. Bilet w nim można zakupić płacąc kartą, telefonem lub gotówką.

W Cieszynie nie kupisz już biletu jednorazowego na przejazd komunikacją miejską. Do lipca jednorazowe bilety można było jeszcze zakupić w kolporterach, sklepach i u kierowcy. Mieszkańcom do dyspozycji pozostaje karta miejska lub płatność za przejazd kartą płatniczą, oraz telefonem. Idziemy więc z postępem, ale czy wszyscy z takiego postępu są zadowoleni?

W ślad za innymi miastami Cieszyn, spragniony nowoczesnych rozwiązań zakończył sprzedaż jednorazowych, papierowych biletów na przejazd komunikacją miejską. Można doszukać się w tych działaniach dbania o ekologię, choć dla wielu mieszkańców akurat trudno ją w tym przypadku dostrzec. Cieszyn jako miasto starzejące się, na siłę chce swoich seniorów przyzwyczaić do nowoczesnych i dla nich czasem trudnych rozwiązań. Jeśli więc nie korzystamy z przejazdów komunikacją miejską zbyt często musimy wziąć pod uwagę utrudnienia. Z komunikacji musi zrezygnować także młodzież, która karty miejskiej nie posiada, a z kart płatniczych jeszcze nie korzysta. Uczniowie spoza Cieszyna powinni nastawić się na piesze wędrówki lub skorzystanie z innego środka lokomocji.

19 sierpnia o pomoc w zakupie jednorazowego biletu poprosiła mnie Pani Janina, mająca problem z poruszaniem się. Niestety sama wówczas odkryłam, że od lipca wycofano ze sprzedaży bilety. Nie przypominam sobie by w tej sprawie na moją redakcyjną skrzynkę mailową trafiła poczta z informacją o zmianach. Nie znalazłam również takiej informacji w obiegu publicznym.

- Dzisiaj chciałam kupić bilet i wrócić do domu autobusem. Nie umiem korzystać z tych nowinek, a karta nie jest mi potrzebna, bo rzadko w ogóle wychodzę z domu z powodu choroby. Wnuk wypłaca mi pieniądze z bankomatu, a rachunki płaci syn. Nie wiedziałam, że takie zmiany utrudnią mi poruszanie się po Cieszynie. Czy to znaczy, że musimy już utknąć w domach na zawsze, albo czekać aż skończymy 70 lat, by jeździć za darmo?- pyta 66- letnia Pani Janina, mieszkanka Oś. Piastowskiego w Cieszynie. By dostać się do domu po wizycie lekarskiej musiała zamówić taksówkę.

Zapytałam również przypadkowo spotkaną młodzież, czy korzysta z komunikacji miejskiej.

- Tak, czasem jeździliśmy ze znajomymi do McDonalds, albo do koleżanki, która mieszka na Pastwiskach. Ostatnio jednak nie skorzystaliśmy z jazdy autobusem, bo nie można kupić już nigdzie biletu. Nie mam jeszcze karty płatniczej, a nie miałam potrzeby do tej pory wyrabiania karty miejskiej. Szkoda, że jak w innych miastach na przystankach nie stanęły biletomaty – mówi 15- letnia Julia, mieszkanka Cieszyna.

Biletomaty są popularne w wielu miastach i montuje się je na przystankach i w autobusach. Daje to możliwość zakupu biletu nie tylko kartą czy telefonem, ale również tradycyjnie gotówką. Póki co tradycyjny pieniądz nadal jest w obiegu i powinien być respektowany również przy zakupie jednorazowego biletu.

19 sierpnia zapytanie w tej sprawie przesłałam do rzecznik UM. Odpowiedź dotarła dopiero 9 września.

Arkadiusz Skowroński, Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta:

„Wycofanie biletów papierowych było związane z wdrożeniem Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w komunikacji miejskiej, w ramach której istotnym elementem był System Biletu Elektronicznego. Rozwiązania te zostały wdrożone w 2018 r. w ramach projektu “Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie”, który był dofinansowany środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Planując system biletu elektronicznego brano pod uwagę trendy, jakie występują w wielu polskich miastach (zarówno dużych, ale również mniejszych). System ten pozwala na definiowanie różnorodnych rodzajów biletów i wprowadzenie rozwiązań promocyjnych (limity dzienne, podróżowanie na jednym bilecie w dwóch autobusach).
System pozwala na generowanie informacji o “potokach pasażerskich” na poszczególnych liniach autobusowych (skasowań biletów na konkretnym przystanku, jak również – przy odpowiednim sposobie korzystania z karty – o ilości pasażerów w autobusie). Takie informacje są potrzebne do analiz pozwalających na dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców, które będą w przyszłości skutkować zmianami sieci komunikacyjnej i właściwym doborem autobusów obsługujących poszczególne linie o różnych porach dnia. Korzystanie z biletów papierowych nie pozwalało na tego typu analizy.

Dystrybucja biletów papierowych, przy jednoczesnym stosowaniu biletów elektronicznych, skutkowałyby istotnym wzrostem kosztów. Każda zmiana cennika wiązałaby się z koniecznością drukowania i dystrybucji biletów o nowych nominałach, czy też biletów uzupełniających. System elektroniczny nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Pasażer, który rzadko korzysta z przejazdów, lub turysta może przejazd opłacić kartą płatniczą lub telefonem, w którym taka karta jest skonfigurowana, w żółtym kasowniku (kasownik zlokalizowany blisko kabiny kierowcy). Instrukcje dotyczące kasowania biletów umieszczone są w każdym autobusie, w widocznym miejscu. W najbliższym czasie zostaną umieszczone na głównych przystankach w mieście (m.in. dworzec, ul. Kochanowskiego, ul. Gancarska).

Można również opłacić przejazd bezpośrednio u kierowcy za gotówkę – niestety, w związku z epidemią Covid-19, ta możliwość jest czasowo zawieszona. Zakład Gospodarki Komunalnej na bieżąco analizuje sytuację epidemiczną w kontekście powrotu do tej formy sprzedaży.

Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z aplikacji moBilet, która funkcjonuje - jako sposób płatności w komunikacji miejskiej - w kilkudziesięciu miastach w Polsce.”

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Żeby była jasność:

Jeśli więc nie korzystamy z przejazdów komunikacją miejską zbyt często musimy wziąć pod uwagę utrudnienia.

Był czas na wyrobienie sobie karty miejskiej od końca 2018 do marca 2020, ludzie to olali bo dalej można było kupić u kierowcy. Miasto zachęcało do kart wprowadzając droższe bilety u kierowcy o 1zł (50gr w wypadku ulgowych).

Z komunikacji musi zrezygnować także młodzież, która karty miejskiej nie posiada, a z kart płatniczych jeszcze nie korzysta. Uczniowie spoza Cieszyna powinni nastawić się na piesze wędrówki lub skorzystanie z innego środka lokomocji.

Pokażcie mi młodą osobą bez smartfona w ręce/kieszeni. Konto w banku? Można założyć gdy ma się 13 lat. A wniosek o kartę miejską mogą złożyć nie tylko mieszkańcy.

Nie przypominam sobie by w tej sprawie na moją redakcyjną skrzynkę mailową trafiła poczta z informacją o zmianach. Nie znalazłam również takiej informacji w obiegu publicznym.

Kierowcy nie sprzedają biletów od 14 marca (źródło: strona przewoźnika komunikacji miejskiej w Cieszynie)

Wnuk wypłaca mi pieniądze z bankomatu, a rachunki płaci syn.

Szkoda że Pani Janinie syn ani wnuk nie pomogli za wczasu załatwić kartę miejską.

Szkoda, że jak w innych miastach na przystankach nie stanęły biletomaty – mówi 15- letnia Julia, mieszkanka Cieszyna.

Nie szkoda. Biletomaty to ogromny koszt zakupu oraz eksploatacji. Dodatkowo są awaryjne i gdyby były w Cieszynie to artykuł byłby o tym jakie są złe bo się psują, a starsi ludzie nie umieją z nich korzystać.

Jedyne co miasto mogło zrobić i dalej powinno to wprowadzić do sprzedaży elektroniczne karty za powiedzmy 10 czy 20 złotych dostępne w kioskach tak jak zrobiło to Jastrzębie Zdrój wiele lat temu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama