, sobota 13 sierpnia 2022
„Zielona Pracownia pod Buczem” w góreckiej szkole
W tegorocznej edycji konkursu sztuka uzyskania dotacji z WFOŚiGW w Katowicach w wysokości ponad 29 tysięcy zł udała się wspólnie Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich oraz Gminie Brenna. W efekcie, w szkole w Górkach powstała „Zielona Pracownia pod Buczem”.  fot: UG BrennaDodaj do Facebook

„Zielona Pracownia pod Buczem” w góreckiej szkole

red.mat.pras.
„Zielona Pracownia pod Buczem” w góreckiej szkole


„Zielona Pracownia pod Buczem” w góreckiej szkole


„Zielona Pracownia pod Buczem” w góreckiej szkole


„Zielona Pracownia pod Buczem” w góreckiej szkole

W Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego oddano do użytku tzw. Zieloną Pracownię, która poprawi warunki nauczania w zakresie nauk przyrodniczych i ekologii oraz poszerzy ofertę edukacyjną.

W tym roku miała miejsce 6-ta edycja konkursu dotyczącego tworzenia tzw. Zielonych Pracowni, który organizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Chodzi o wyłonienie i sfinansowanie najciekawszych projektów pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy też chemiczno-fizycznych.

W tegorocznej edycji konkursu sztuka uzyskania dotacji z WFOŚiGW w Katowicach w wysokości ponad 29 tysięcy zł udała się wspólnie Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich oraz Gminie Brenna. W efekcie, w szkole w Górkach powstała „Zielona Pracownia pod Buczem”. W poddanej gruntownej modernizacji klasopracowni fizyko-chemicznej, która zgodnie z zaleceniami sanepidu została odwrócona o 180 stopni, tak aby światło z okien padało na ławki z lewej strony, konieczne było wykonanie szeregu poważnych prac remontowych. W sali pojawiły się również nowe meble, multimedia i atrakcyjne pomoce dydaktyczne.

- Realizacja tego projektu zaowocuje znaczącą poprawą warunków nauczania w zakresie nauk przyrodniczych oraz ekologii. Co ważne, wykorzystanie naszej Zielonej Pracowni nie ograniczy się jedynie do zajęć związanych z realizacją podstawy programowej, gdyż będą tam również prowadzone zajęcia pozalekcyjne poświęcone różnorodności fauny i flory naszego regionu oraz form ich ochrony ze szczególnym uwzględnieniem Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Góry Bucze, a także zajęcia zatytułowane „Natura inspiruje czyli aspekty przyrodnicze ukryte w lekcjach chemii”. Tym samym oferta edukacyjno-dydaktyczna naszej placówki ulegnie nie tylko uatrakcyjnieniu, ale i poszerzeniu - mówi Marcin Janasik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górkach Wielkich.

Dodaje on, że pracownicy kierowanej przez niego szkoły bardzo mocno zaangażowali się zarówno w konsultacje w trakcie przygotowania projektu Zielonej Pracowni jak i w same jej wykonanie. Dodatkowe zajęcia, jakie będą prowadzone dzięki Zielonej Pracowni, których opracowanie było warunkiem uzyskania dotacji, to dzieło nauczycielek: Jolanty Waliczek i Lucyny Molek. Z kolei wizualizacja nowej klasopracowni, będąca także warunkiem zwycięstwa w konkursie, przygotował rodzic ucznia góreckiej szkoły - pani Marta Pawlak. Ale na tym nie koniec, bo wiele prac budowlanych związanych z przebudową klasopracowni fizyko-chemicznej na Zieloną Pracownię (między innymi takich jak: roboty wodno-kanalizacyjne, wykonanie zabudowy karton-pips, gładzi gipsowych, malowanie, montaż podłogi i wiele innych) wykonali szkolni konserwatorzy Mariusz Stana i Bogdan Dutka. Dzięki ograniczeniu kosztów robocizny, większość dotacji można było przeznaczyć na odpowiednie wyposażenie Zielonej Pracowni.

-Zielona Pracownia, która powstała w szkole w Górkach Wielkich jest nie tylko naszą wielką radością, ale i powodem do dumy, bo niewiele takich projektów udało się zrealizować w naszym regionie. Na ogromny szacunek zasługuje zaangażowanie Pana dyrektora oraz pracowników szkoły w przygotowanie i realizację tego zadania. A fakt, że dzięki Zielonej Pracowni oprócz wyższego standardu zajęć z zakresu nauk przyrodniczych i ekologii będą realizowane również zajęcia dodatkowe ściśle związane z walorami przyrodniczymi Góry Bucze niezmiernie mnie cieszy, gdyż to świetny przykład łączenia edukacji ogólnej z edukacją lokalną, dotyczącą naszej Gminy – mówi Jerzy Pilch, wójt Gminy Brenna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama